دستورالعمل تدوین مقالات دانشنامه پلیس
ساختار شیوه نامه مقالات دانشنامه (جدید)
فرم امتیازدهی مقالات دانشنامه
فرم ارزیابی مقالات دانشنامه
تقویم سال
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه : 183028
بازدید امروز : 7378
کل بازدید : 4847137
بازدیدکنندگان آنلاين : 8
بارگزاری صفحه : 1.10

ثانیه

مطالعات اجتماعی

 

مدل شخصیتی پلیس شایسته    excellent police personality model

شخصیت یکی از مفاهیم اساسی علم روان شناسی است که معادل واژه پرسونالیتی( personality) است. شخصیت عبارت است از سبک ویژه تفکر و رفتار هر فرد؛ به عبارت دیگر، نحوه خاص فکر کردن و رفتار کردن هر فرد، بیانگر شخصیت وی است (1). مدل شخصیتی پلیس شایسته در حوزه روان- شناسی شخصیت و در نظریه ­های روان­شناسی شغلی مورد مطالعه قرار می­گیرد. ارائه یک مدل شخصیتی به پلیس به تعداد زیادی تئوری­ های شغلی، نظریه­ های شخصیتی،تجارب مشخص و بی­ همتای پلیس بستگی دارد. تعریف پلیس شایسته از نظر روان­شناختی کار دشواری است؛ زیرا ملاک ­های شخصیتی یک افسر پلیس خوب از موقعیتی به موقعیت دیگر و در طول زمان و در سازمان­های مختلف پلیس، متفاوت است (2). مطابق نظر برخی سازمان­ های پلیس،4 استاندارد کارایی برای پلیس وجود دارد که عبارتند از: بازده و شایستگی حرفه ­ای، تعهد به شغل، ارتباط با جامعه و همکاران، تمایل به یادگیری و انعطاف پذیری در اوضاع و احوال گوناگون. از دیگر ویژگی­ های افسران موفق، وفاداری در خدمت، شجاعت در رویارویی با خطرات شغلی، ثبات شخصیت در رفتار، حوصله، صبر و بردباری است (3). صداقت در کلیه رفتارها، جلب اعتماد، حمایت از مردم، خدمت به مردم بدون تعصب و پیش داوری از دیگر ویژگی های افسر شایسته است. از طرف دیگر اعتماد، شجاعت، همدردی با مردم، قابلیت اطمینان،صبر و وظیفه ­شناسی، ارتباط کلامی مناسب و جدیت در کار نیز ویژگی ­های دیگر پلیس شایسته است (4). تحقیقات نشان می­ دهد خویستن داری، اعتماد به نفس، قاطعیت، پرهیز از عصبانیت و کنترل هیجانات برای پلیس مطلوب حائز اهمیت است (5).

 کوسن و اندرسون (1998) 5 ویژگی شخصیتی را در عملکرد موفق پلیس مؤثر می دانند که عبارتند از:

بازداری هیجانی (کنترل خشم)، بیانگری هیجانی ( مهارت های بین فردی)، پیوستگی گروهی(مهارت­های کار گروهی)، سبک مستقل(خود بسندگی) و جهت­ گیری واقع­گرایانه ( منطقی، کاربردی و سازمان یافته بودن). آنها متذکر می­شوند که این صفات مطلوب شامل ویژگی­ های متضادی است (همانند وابستگی به گروه و استقلال، بازداری هیجانی و ابراز هیجانی) که نشان می­ دهد افسر مطلوب و شایسته می­بایست از سبک ­های مغایر، به نحو مناسبی استفاده نماید (6).

 مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز الگوی شخصیتی و رفتاری پلیس شایسته را شامل ویژگی­ های متعددی می ­دانند که برخی از آنها عبارتند از (7):

- اقتدار، که یک امر معنوی است ؛

- عزت، که از رفتار پلیس و چگونگی انجام وظیفه ناشی می­شود؛

- رحمت و مهربانی؛

- امانت داری، انضباط، دقت و جدییت در کار؛

- قاطعیت؛

- خوش رویی و خوش خلقی ؛

- قوی و مقتدر، هوشمند و پیچیده، سالم و امین، سریع و بهنگام، مؤدب و اهل بیان و تفاهم با مردم.

با این توصیف ، مدل شخصیتی پلیس شایسته دربرگیرنده ویژگی­های مطلوب و مناسبی است که موفقیت پلیس را در فعالیت اجتماعی خود به دنبال دارد.

کلید واژه ها

 مدل شخصیتی پلیس شایسته، کنترل خشم، کنترل هیجان، عملکرد مطلوب.

ارجاعات

1.       فاتحی­زاده، مریم. امامی، طاهره و نجاریان، بهمن. بررسی میزان شیوع علائم اختلالات شخصیت ضد اجتماعی، خودشیفته، نمایشی و مرزی در بین دانش­آموزان دختر. دو ماهنامه علمی پژوهشی دانشور رفتار، سال چهاردهم، شماره 22. تهران: دانشگاه شاهد؛1386. ص 47.

2.       کریمی، روح اله. فرمانده صف در عمل. تهران: انتشارات دانشگاه علوم انتظامی؛ 1389. ص 84.

3.      Knight.chuck.the characteristic of an effective law enforcement officer. FBI law enforcement bulletin; 2005.

4.       رضایی، ایرج. مقدمه­ ای بر ارتباط کلامی پلیس راهنمایی و رانندگی در تعامل با مردم.فصلنامه مطالعات مدیریت ترافیک، سال چهارم، شماره 13؛1388. ص 87.

5.       ایزدی، احمد. بررسی مقایسه میزان تأثیر آموزش صبر حل مسئله  ترکیبی بر مؤلفه ­های سخت روی میزان پرخاشگری و انتخاب راهبردهای مقابله­ ای دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی. تهران: دانشگاه علامه طباطبایی؛ 1388. ص 26.

6.      Kunce, J.T and Anderson, W.P. assessment of non pathological personality styles of policemen journal of clinical psychology. 44;1998.pp. 115-122

  1. سازمان عقیدتی سیاسی ناجا. خوشه­های معرفت از بوستان ولایت. تهران:سازمان عقیدتی سیاسی ناجا؛ 1388.

 نظر شما :