دستورالعمل تدوین مقالات دانشنامه پلیس
ساختار شیوه نامه مقالات دانشنامه (جدید)
فرم امتیازدهی مقالات دانشنامه
فرم ارزیابی مقالات دانشنامه
تقویم سال
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه : 183026
بازدید امروز : 7337
کل بازدید : 4847096
بازدیدکنندگان آنلاين : 10
بارگزاری صفحه : 1.16

ثانیه

مطالعات اجتماعی

 

گروه های مهاجر Groups Immigrant  

مهاجر در لغت به معنی  کسی است که از موطن خود به جایی دیگر نقل مکان کرده باشد. 

مهاجرت یکی از پدیده های مهم جمعیت شناختی و یکی از جنبه های تحلیل جمعیت است. پدیده ای که به نقل و انتقال سکونتی انسان از مکانی به مکان دیگر مربوط می شود. مهاجرت و جابجایی مکانی انسان ها، به عنوان موضوعی پایدار در رشته های گوناگون علوم انسانی و اجتماعی توجه پژوهشگران را به خود معطوف داشته است. پویایی رابطه انسان ها با مکان در قلب پدیده مهاجرت قرار دارد (1).

مهاجرت به‌طور ضمنی به اقامت درازمدت اطلاق می‌شود، از این رو جهانگردان(توریست­ها)و بازدیدکنندگان موقتی و کوتاه مدت به‌عنوان مهاجر شناخته نمی‌شوند؛ اما با وجود این، مهاجرت فصلی کارگران و نیروی کار(به‌طور نمونه برای مدت کمتر از یک سال) اغلب به‌عنوان شکلی از مهاجرت به ­حساب می‌آید (2).

مهاجرت بر اساس متغیرهای مختلف، گونه­های متنوعی دارد: مانند مهاجرت بر اساس انگیزه­ها، مبدأ و مقصد مهاجران، وسعت مهاجرت و مواردی از این قبیل. بر همین اساس، برخی مهاجرت­ها مانند مهاجرت­های غیرقانونی و پناهندگی­ ها(به عنوان نوعی از مهاجرت خارجی با رویکرد سیاسی) اساساً با انواع مسایل اجتماعی مانند تنش‌های اجتماعی، درگیری ها، ترس و دلهره، بروز آسیب­ ها و جرایم همراه است .این نوع مهاجرت­ها می­ تواند به عنوان یکی از حوزه های فعالیت پلیس مدنظر قرار گیرد (3).

از نظر تحقیقات اکادمیک، موضوع مهاجرت با تحقیقات اولیه مدرسه شیکاگو بر روی الگوهای سکونت مهاجران، یکپارچگی اجتماعی ارتباطات، بازگشت مهاجران و مسایلی نظیر آن، مورد توجه محافل علمی قرار گرفت (4).

در واقع باید مهاجرت را به عنوان عامل اساسی تقویت کننده مسایل و معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جوامع در حال توسعه دانست و باید به عنوان نیرویی مطالعه شود که موجب تشدید مسایل جدی کشورها شده که خود ناشی از عدم تعادل های اقتصادی، اجتماعی و ساختی بین مناطق شهری و روستایی است (5).

بعضي از محققين خصوصیات اصلی مهاجرین را به سه دسته كلی تقسیم كرده اند:

1- خصوصیات جمعیتی: مهاجرین شهری در كشورهای جهان سوم، اكثراً مردان و زنان جوان 15 تا30 سال هستند.

2- خصوصیات آموزشی: بین سطوح تحصیلی وكسب مهارت وآموزش ومیل به مهاجرت افراد رابطه مستقیمی وجود دارد.

3- خصوصیات اقتصادی: اكثریت مهاجرین از قشر فقیر هستند .امروزه میزان دارایی مهاجرین مناطق روستایی اهمیت یافته است چرا كه افرادی كه منابع مالی بیشتری دارند، می‌توانند مدت بیشتری را در شهر زندگی كنند و در جستجوی شغل باشند (6).

در گذشته اکثر مطالعات در خصوص نقش و تأثیر مهاجرت بر روی سرمایه فیزیکی و مسایلی چون بازتوزیع درآمد، بازتوزیع نیروی کار و سرمایه انسانی و مهارت هایی که ذخیره ملی محسوب می شدند، صورت می گرفت (7). اما از دهه 1960 به بعد، با وسیع تر شدن مقیاس مهاجرت و افزایش در تنوع و گوناگونی الگوهای آن، مفهوم مهاجرت بسیار پیچیده شد و دیگر دیدگاه های اقتصادی به تنهایی برای درک و تحلیل آن کافی نبود (8). لذا مهاجرت از نظر سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در رابطه با مسایلی نظیر ثبات سیاسی، ایدوئولوژی های تلفیق مهاجرین (جذب و ترکیب و یکسان سازی)، خشونت های ناشی از احساسات بیگانه ستیزی، هویت فرهنگی، فقدان یکپارچگی، تضادها و نزاع های قومی- نژادی و ...، مورد بررسی قرار گرفت. تمامی این عوامل با تأثیرگذاری مستقیم و غیرمستقیم بر روی امنیت ملی کشورها، تحلیل مفهوم مهاجرت را به سمت دیدگاه های امنیتی سوق دادند (9).

برخي از، مهاجران غیرقانونی، مرتکب جرایم اجتماعی زیادی از جمله قاچاق مواد مخدر، تجاوز جنسی، شرارت های خیابانی و ... می گردند. حتی بسیاری از این مهاجران، به قصد کار مهاجرت نمی کنند؛ بلکه مجرمانی هستند که برای فرار از مجازات، از کشور خود گریخته اند. شبکه های تبهکاری بزرگی در دنیا وجود دارند که از مهاجرانی که با جوامع­شان وفق نمی یابند، استفاده می کنند. مشهورترین نمونه این شبکه ها در قرن 20 میلادی، مافیای ایتالیاست که شبکه تشکیلاتی خود را با بکارگیری عده وسیعی از مهاجران بنا نهاده و پلیس را در این زمینه با چالشی جدی مواجه ساخته است(10).

کلید واژه ها

 گروه های مهاجر، پلیس، مهاجرت، یکپارچگی، امنیت ملی، شبکه های تبهکاری، جرایم، مسایل اجتماعی.

ارجاعات                                                

1. سجادپور، سید محمد کاظم. چارچوبی مفهومی و عملیاتی در مدیریت مهاجرت بین المللی«مورد ایران». تهران: تحقیقات جغرافیایی، شماره 78؛1384. ص 64.

2.   صالح، طیب. فصل مهاجرت به شمال. ترجمه مهدي غبرائي پوينده. تهران؛1391. ص 56.

3.  زنجاني، حبيب‌الله. مهاجرت. تهران: سمت؛1381. ص 45.

4.    Waters K L. Immigration. International encyclopedia of human geography,2009. p. 298

5.       محسنی، رضا­ علی. جامعه شناسی مسایل و آسیب های اجتماعی.موسسه فرهنگی انتشاراتی گرگان؛1387. ص 163.

6.       علایی نسب، محمد. مقايسه ويژگي­های اقتصادی،اجتماعی وجمعيتی مهاجرين و افراد بومی. تهران: دانشگاه تهران؛1385. ص 36.

7.    Ben- Gad Michael. The economic effects of immigration: a dynamic Analysis, Journal of economic dynamics& control , 28;2008.p 183

8.    Ghoucrri Nazli. Migration and security: some key linkages. Journal of international affairs, vol. 56. 2002. p 83

9.  زرقانی، سیدهادی و موسوی، سیده زهرا. مهاجرت های بین المللی و امنیت ملی. فصلنامه مطالعات راهبردی. سال شانزدهم، شماره اول؛1392. ص 16.

10. کاپور، دوش و جانف مک هال. تبهکاری و مهاجرت؛1386. ص 4.

 

 

 نظر شما :