دستورالعمل تدوین مقالات دانشنامه پلیس
ساختار شیوه نامه مقالات دانشنامه (جدید)
فرم امتیازدهی مقالات دانشنامه
فرم ارزیابی مقالات دانشنامه
تقویم سال
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه : 152105
بازدید امروز : 149
کل بازدید : 4847439
بازدیدکنندگان آنلاين : 6
بارگزاری صفحه : 1.16

ثانیه

تحقیقات جنایی

 

 زمین خواری Land Hunger

تصرف و تصاحب غیر قانونی اراضی ملی و دولتی را، زمین خواری گویند ((1

پدیده زمین خواری، از طریق تغییر غیر قانونی کاربری و تصرف غیرقانونی اراضی، در چند دهه اخیر به یکی از معضلات اجتماعی نگران کننده تبدیل شده است (2). در قوانين ايران، از اصطلاح زمين­خواري تعريفي به‌عمل نيامده است و عنوان مجرمانه‌اي به اين نام، وجود ندارد. ولي مي‌توان گفت: عنصر مادي زمين­خواري،تحصيل زمين نامشروع، تصاحب زمين غير يا تصرف انواع اراضي، به ويژه املاك متعلق به دولت به مفهوم عام يا سازمان‌ها و نهادهاي عمومي، بدون حق و نيز تغيير كاربري آن به‌صورت غيرقانوني است، كه گاه با ارتكاب سلسله اعمال پيچيده و جاعلانه صورت مي‌گيرد.

به‌نظر مي‌رسد زمين­خواري، نوعي كلاهبرداري است و قوانين مربوط به نقل و انتقال املاك و اراضي به‌صورت غيرقانوني، شامل واژه عرفي زمين­خواري نيز مي‌شود؛ زيرا خريد و فروش، معامله و نقل و انتقال به صورت غيرقانوني صورت مي‌گيرد و يك زمين­خوار با استفاده از ضعف قوانين، با توسل به وسايل متقلبانه، و با تغيير غيرقانوني اراضي، آن‌ها را تصرف و به فروش مي‌رساند ((3

 مي‌توان گفت مواد1 و 2 قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء و اختلاس و كلاهبرداري مصوب1367، ماده 690 قانون مجازات اسلامي و قانون ثبت اسناد مصوب 1310 درخصوص افرادي كه مال ديگري را مال خود معرفي كرده و براي آن سند دريافت مي‌كنند،از قوانين مرتبط با زمين­ خواري است ((4

 مهم ترین عوامل بروز پدیده زمین­ خواری عبارتند از:

    نظام اقتصادی ناکارآمد؛

وقتی بخش عظیمی از بودجه یک کشور توسط نفت تأمین می­ شود (5) اقتصاد آن پویا و مبتنی بر مدیریت صحیح منابع و صنایع قدرتمند نیست و از طرف دیگر، تصاحب زمین و ساختمان در کشور، منبع ثروت هنگفت محسوب می­ شود.

 

    عدم اجرای طرح کاداستر در ادارات ثبت؛

 

وقتی مالکیت دقیق زمین­ها مخصوصاً زمین­های ملی و عمومی معین نباشد (6) و از طرف دیگر نسبت جامعی میان افراد و املاک آنها قابل تصور نباشد، جرم زمین­ خواری با استفاده از خلأ ناشی از ابهام و عدم اطلاع نهادها، قابلیت وقوع می ­یابد.

    سوء استفاده از قدرت؛

قدرت و ثروت، دو بازیگر زمین­خواری هستند. برخی از افراد، با داشتن مسئولیت­های سیاسی مدیریتی کشور، اقدام به تصاحب یا واگذاری زمین به صورت غیرمجاز می­نمایند ((7

 از مهم‌ترين اقدامات در جهت مقابله با تصرف زمين‌هاي عمومي، افزايش مسئولیت دولت در بهره‌برداري مناسب از زمين و منطبق با منافع عمومي، مشخص كردن دقيق نقشه‌هاي ثبتي و پياده كردن كامل نظام كاداستر و اتخاذ قوانين و مقررات شديد عليه متصرفان غیرقانونی زمين است ((8

کلید واژه ها

زمین خواری، تصرف غیرقانونی، رانت اطلاعاتی، عنوان مجرمانه، اراضی ملی.

ارجاعات:

1-     زارعی، علی. تأثیر تشکیل پلیس تخصصی بر فرآیند مبارزه با جرایم اقتصادی. تهران: دانشگاه علوم انتظامی؛1390. ص 44.

2-     یزدانی، احمد رضا.بررسی جرم زمین­خواری از طریق تصرف و تغییر غیرقانونی کاربری اراضی. دانشگاه پیام نور تهران؛ 1390. ص 10.

3-     درویشی، رحمت.الزام و ضرورت تصویب قانون مبارزه با جرایم اقتصادی تشکیل پلیس اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ. اداره مبارزه جرایم اقتصادی؛ 1391. ص 30.

4-     عباسیان، احمد. قانون مجازات اسلامی. زاهدان: تفتان؛1385.

5-     صمدی، سعید. یحیی آبادی ابوالفضل و معلمی نوشین. تحلیل تاثیر شوک های قیمتی نفت بر متغیرهای اقتصاد کلان در ایران. فصلنامه پژوهش ها و سیاست های اقتصادی، دوره 17، شماره 52؛1388. 26-5.

6-     فیروزنیا، قدیر. رکن الدین افتخاری عبدالرضا. دیانی لیلا. پریشان مجید و اصغری نیا مهران. تحلیل پیامدهای واگذاری اراضی مسکونی روستایی. فصلنامه علمی پژوهشی فضای جغرافیایی، سال دوازدهم، شماره 40؛1391. صص230-212.

7-     مشهدي، علي و فيروزي، مسعود.نگاهي به نظام حقوقي مالكيت زمين و ارتباط آن با پديده زمين­ خواري. مجله اطلاع‌رساني حقوقي، شماره‌هاي15-16، دانشگاه شهيد بهشتي؛ 1387. ص54.

8-     همان. ص 55.

 

نظر شما :