You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  عنوان : روسپیگری زنان

  الف) معرف :

  1-     معادل انگلیسی :women Prostitution

  2-     تعریف

       واژه روسپی در لغت به‌معنی زن بدکاره و فاحشه آمده است و معرب آن روسبی می‌باشد. روسپی در واقع مخفف روسپید است که بر زنان هرزه و روسیاه به‌عنوان طعنه و تمسخر اطلاق شده است.( معین ، 1375) در زبان انگلیسی معادل‌هایی چون: "Prostitution"، "Slut"، "Harlotry"، "Fornication" و "Adultery" برای این مفهوم به‌کار رفته است (فلاحتی ،1382: 20). روسپيگري هرنوع ارتباط جنسي خارج از چارچوب قواعد و قوانين اجتماعي است که در ازای آن پول دریافت می گردد (گیدنز، به نقل از صبوری 1383: 196).

  ب) متن

  روسپيگري پديده جديدي نيست و از جمله انحرافات اجتماعي است كه قدمتي به درازاي تاريخ دارد و در تمدن هاي يونان، روم، چين، هند و ايران باستان هم وجود داشته است. درتاريخ ايران، برخي از زنان در دورة قاجاريه، ساقي‏گري، مي‏فروشي و روسپيگري مي‏كردند. در ابتداي حكومت سلسله پهلوي با هجمه ضدديني كشف حجاب، فحشا به طور سازمان يافته شكل گرفت و خانه‏هاي فساد در پايتخت ومراكز برخي استانها دائر گرديد. به عبارت ديگر دودمان پهلوي ، اشاعه دهنده و مشوق فساد بودند و با برگزاري جشن دختر برگزيده و شايسته، دختركان زيبا رو و ساده‏لوح را انتخاب مي‏كردند و اعضاي خاندان پهلوي آنها را به فساد مي‏كشاندند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اين خانه‏هاي فساد تخريب گرديد، ولي چون برنامه خاصي براي ساماندهي و اصلاح و توانبخشي اين زنان وجود نداشت، اغلب آنها در شهرها پراكنده شدند و در طول سالهاي پس از انقلاب، به طور مخفيانه،‌ خانه‏هاي فساد تلفني را دائر كردند. در واقع اين مسئله هيچگاه از بين نرفته و امروزه ابعاد جديدي يافته است. (مسلمی بیدهندی ،1392 : 85)

  هیچ دلیل یگانه‌ای نمی‌تواند روسپی‌گری را تبیین کند . عوامل موثر بر پدیده روسپی‌گری زنان در چهار سطح اقتصادی ، اجتماعي، خانوادگي و فردي قابل دسته بندي است. علل اقتصادی ناشی از  وضعيت مالي بسيار بد روسپيان، بي شغلي يا شغل نامناسب ، بي سرپرستي، بدسرپرستي يا وضعيت اقتصادي بسيار بد همسران و والدين آنان از يك سو، تمكن مالي خوب و بسيار خوب افراد مرفه از سوي ديگر، شرايط را براي روسپيگري زنان مهيا كرده است.(ایزدی و ضرغامی ،  1393 : 232)

  در ادامه باید گفت علل اجتماعي اكثراً متوجه مشكلات ساختاري و فرهنگی و نيز مسائل اجتماعي و گسیختگی‌های موجود در سازمان‌ها، نهادها و گروه‌های اجتماعی است. علل خانوادگي بيشتر ناشي از وضعيت و مشكلات روابط اعضاي خانواده است و علل فردي عمدتاً معطوف به حالات، ‌شخصيت، نگرش و وضعيت روحي و رواني فرد است . (مقدس فرد، 1381 : 18)

  نکته قابل توجه این است که میان روسپی‌گری دختران جوان با زنان بزرگسال تفاوت ماهیتی وجود دارد، فحشای زنان بنابر قواعد و کلیشه‌ها به‌دلیل نیاز اقتصادی است.اما فحشای دختران ماهیتی واکنشی دارد که حاصل وجود ناهنجاری در تربیت اجتماعی است و در این شرایط، گرایش ذهنی و عاطفی این گروه به سمت ارضای نیازهای لذت‌جویانه جهت می‌یابد (علیایی زند ، 1381 : 119). انگیزه روسپی‌گری زنان طبقات بالا و پایین جامعه نیز متفاوت است. زنان روسپی در طبقه بالا و مرفه جامعه نه ‌تنها این عمل را برای ارضای خواسته‌های جنسی خویش انجام می‌دهند، بلکه روسپی‌گری تفننی را تجدد یا تمدن می‌نامند و به آن فخر می‌فروشند. اما زنان روسپی طبقه پایین اجتماع، بیشتر به‌ دلیل فقر نسبی اقتصادی و به اجبار دست به این عمل می‌زنند. عوامل موثر در تقاضای جنسی مردان نیز، خارج از چارچوب‌های تعیین‌شده اجتماعی عبارت‌اند از: تغییر و رشد ناگهانی پایگاه اجتماعی، سردمزاجی بسیاری از زنان، هوس‌رانی مرد یا تنبیه همسر (زن) از طریق بی‌توجهی.(فراهانی ،1395: 61)

  لازم به ذکر است روسپيگري موجب پیامدهای جبران ناپذیری از قبیل افزايش تعداد بيماران مقاربتي و ايدزي، كم شدن آمار ازدواج و افزايش نرخ طلاق، تولد كودكان خياباني و افزايش سقط‏جنين‏هاي غيرقانوني و مي‏شود. البته اين سقط‏جنين‏ها مي‏تواند مشكلات جسمي و نازايي براي زنان ايجادكند. روسپيگري همچنين تعداد كودكان مجهول الوالد و فاقد شناسنامه را افزايش مي‏دهد. اين كودكان مشكلات روحي و رواني زيادي دارند و براي جامعه مسئله‏زا مي‏باشند.(فراهانی ، 1395: 60)

  برای پیشگیر ی و مقابله با روسپیگری زنان می تواند به موارد زیر اشاره کرد :

  1-   زنان روسپي دو دسته هستند: برخي از روي اجبار و شرايط نامساعد به اين مسير كشيده شده‏اند. به اين افراد بايد فن و حرفه‏اي آموخت تا با شغل شرافتمندانه زندگي كنند. اما برخي از آنها، آگاهانه اين كار را انجام مي‏دهند و با پول كم نمي‏سازند و وقتي به اين راحتي مي‏توانند اين مقدار پول زیاد را بدست بياورند، ديگر به نوع كار و شرافتمندي آن نمي‏انديشند و حاضر نيستند كه با زحمت زياد درآمد داشته باشند. با اين زنان بايد با قاطعيت برخورد نمود. زيرا كسي كه به حرام آلوده شد، به اين سرعت از اين آلودگي پاك نمي‏شود(فراهانی ، 1395 : 61 )

  2-   تاکید بر ایجاد خانواده سالم، یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند در جلوگیری از انحراف اشخاص نقش داشته باشد. برابر آموزه‌ های اسلامی ابتدا هر فردی مسئول است تا وجودش را آلوده نسازد و در صورت آلوده بودن، باید آن را از آلودگی پیرایش کند و به هنجارها و ارزش‌ ها بیاراید و در مرحله بعدی  ، دیگر افراد جامعه، خواه به صورت فردی یا در قالب نهادهای اجتماعی از قبیل خانواده، مدرسه و نهادهای دیگر، نسبت به او درباره امور فوق مسئولیت دارند. طبیعی است در این مرحله اعضای خانواده بویژه والدین مسئولیت بزرگتری بر دوش دارند(مقدس فرد ، 1381 : 18).

  3-   ازدواج موقت، این نوع از ازدواج به عنوان یک راه حل اجتماعی و تضمینی برای سلامت جامعه از هرزگی و پیشگیری از گرایش به روسپیگری و بی بندوباری می باشد. امام صادق علیه السلام می فرمایند:

   «لکل امة نکاحا یحتجزون به من الزنا» « هر امتی دارای نکاحی است که آنان را از زنا بازمی دارد» (فلاحتی ، 1382 : 17).در جوامعی که هر روزه گرایش به تشریفات ازدواج دائم در آن بیشتر می شود و پیرایه های آن زیادتر می گردد و در پی آن سن ازدواج دائما سیر صعودی دارد، به نظر می رسد ازدواج موقت می تواند، با توجه به دلایل ذیل، گزینه ای مناسب در پیشگیری از افزایش روسپیگری شود:

   این نوع از ازدواج سبب می شود اشخاصی که به هر دلیلی نیازمند ارتباط جنسی هستند، بدون اینکه متمرد از دین و قانون باشند، بدان دست یابند. جامعه اسلامی می تواند با سازمان دهی صحیح افرادی که تمایل به ارتباط جنسی خارج از روابط ازدواج دائم دارند، آنها را در مجموعه ای مطمئن جای دهد و با این کار می توان نظارت های بهداشتی و امنیتی برای این افراد اعمال نمود. ازدواج موقت دوستی های دختران و پسران را در قالبی شرعی و قانونی قرار می دهد که علاوه بر نجات از بی بندوباری های بی حدّ وحصر و روسپیگری و روابط بسیار آزاد و متنوع، می تواند مقدمه ای هم برای ازدواج دائم شود. زیرا موجب شناخت از یکدیگر و توأم با عشقی پاک می گردد. (فراهانی ، 1395: 59)

  4-   ایمان ، مهم ترین مانع رواج فساد و فحشا و همچنین روسپیگری است که اگر افراد جامعه واقعا بدان پای بند گردند، به طور چشمگیری از فحشا و بزه کاسته می شود و این امر میسر نمی گردد مگر ایمان در دل و جان انسان ها نفوذ کند. اگر افکار عمومی و در پی آن فرهنگ عمومی با گرایش های معنوی همسو باشد، در رشد حس مذهبی افراد اجتماع تأثیر بسزایی دارد.(ایزدی و ضرغامی ، 1393 : 229)

  5-   یکی از مهم ترین عوامل و شاید اساسی ترین مسئله در گسترش روسپیگری، ایجاد بستر اجتماعیِ رفع محدودیت ها در روابط زن و مرد است. هنگامی که روابط زنان و مردان نامحرم در جامعه بسیار عادی گردد و حریم ها به حداقل کاهش یابد و علاوه بر آن، پوشش و وضعیت ظاهری زنان به شدت زمینه ساز تحریک جنسی را فراهم سازد، طبیعی است که فسادهای شدیدتری در انتظار جامعه خواهد بود. اولین گام در انحرافات جنسی که مهم ترین گام و نقطه شروع سایر انحرافات جنسی است، آشکار شدن زیبایی ها و جذابیت های زنان و نگاه مردان به آنان است و همین نگاه، قدم های بعدی فساد جنسی را در پی خواهد داشت.(ایزدی و ضرغامی ، 1393 : 243)

  واژگان كليدي:

   روسپي گري، روسپي گري زنان، انحراف جنسي

      ارجاعات :

  1-   ایزدی ، حسین و ضرغامی ، افراسیاب  (1393) . عوامل اقتصادی و اجتماعی موثربر پدیده روسپیگری در شهر شیراز. فصلنامه توسعه اجتماعی، دوره نهم، شماره اول ، صص 245-227 .

  2-     گیدنز، آنتونی (1383).جامعه‌شناسی. ترجمه محسن صبوری، چاپ دوازدهم، تهران: نشر نی.

  3-     فلاحتی، علی(1382). روسپی‌گری و سکوت سنگین قانون. نشریه بازتاب اندیشه ، سال 6، شماره 22،  صص20-11.

  4-     فراهانی، بیتا (1395). ریشه یابی علل روسپیگری زنان منطقه 2 تهران . فصلنامه اندیشمندان حقوق ، شماره 12 ، صص 64-59.

  5-   علیایی زند ، شهین (1395) . عوامل زمینه‌ساز تن دادن زنان به روسپی‌گری‌. فصلنامه رفاه اجتماعی ، سال دوم ،  شماره 5 ، تهران: انتشارات آگه، صص127-119.

  6-   مسلمی بیدهندی ، پروین ؛ آقا بخشی ، حبیب الله ؛اسماعیلی ، ایرج (1392) . نحوه تامین نیاز عاطفی از سوی مردان و نقش آن در روسپیگری زنان . نشریه پژوهش اجتماعی،دوره 6 ، شماره 19، صص 65-88.

  7-     معین، محمد(1375) . فرهنگ فارسی معین . چاپ نهم، تهران :  انتشارات امیرکبیر

  8-     مقدس فرد، حمید(1381). شکنجه زرد : مروری اجمالی بر زمینه‌های بروز روسپی‌گری زنان . نشریه کتاب زنان ، سال 11، شماره 89 ، صص19-18.

  مراجع برای مطالعات بیشتر:

  1-      نپرس و بکرنارد، م (1996). کارگر جنسی در خیابان، مجله شغلی در رابطه رفتار جنسی. سال سوم ، شماره سوم ، صص251-265.

  2-     لئون، سی. س و شیداما، سی. س. (2012). نظارت دقیق : قدرت دولت در برنامه های انحصاری فحشا. مجله فقر، شماره 16،صص 250-273.

  3-   شدیما، سی. س. و ویلهتل، سعید. ع(2012) . جنایت و محبت: زنان در فحشا در تقاطع جنایت و قربانی کردن. مجله بررسی بین المللی قربانیان، شماره 19،  صص23 -35.

   

   

   

   

   

   

نظر شما