You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  عنوان: جرایم افراد افسرده

  معرف                                                     

  Crimes of Depressive Persons 1- معادل انگلیسی:

  2- تعریف:

  افسردگی ، جزو اختلالات عاطفی است که با فقدان علاقه، از دست دادن لذت زندگی، اختلال در اشتها وخواب، کندی کنش‌های جسمانی و روانی، کاهش توانایی تمرکز و یادآوری و اعتماد به نفس، احساس گناه و بی‌ارزشی ، فکر مرگ و خودکشی و غیره مشخص می‌شود (هرسن و ترنر ،1388: 146)؛ به عبارت دیگر، ویژگی اصلی بیماری افسردگی، دوره‌هایی از خلق افسرده یا کاهش علاقه و لذت است که  کمینه دو هفته طول می‌کشد . این ویژگی ها با نشانه‌هایی نظیر تغییرات در خواب، اشتها، یا سطح فعالیت، احساس خستگی مفرط، دشواری در تمرکز حواس، احساس بی‌ارزشی یا عذاب وجدان شدید، افکار خودکشی یا رفتار انتحاری همراه است (فرست ، 1393: 219). افسردگی، با انواع جرایم و انحراف های اجتماعی و روانی، به ویژه خودکشی، خشونت علیه دیگران و غیره رابطه دارد. به همین دلیل افراد افسرده دست به انواع جرایم می زنند                                                                                                                          

  متن                                                :

  افسردگی، یک مشکل عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان است. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، افسردگی علت اصلی ناتوانی و چهارمین عامل منجر به بیماری است (تیکین و دیگران، 2012 ).    اختلال افسردگی اساسی، پدیده ای شایع است که میزان شیوع آن  5 تا 12 درصد برای مردان و10 تا 25 درصد برای زنان است (سادوک وسادوک ، 185:1385). علت شیوع افسردگی در میان زنان، مسائل هورمونی و عوامل روانی- اجتماعی است. البته قبل از سن بلوغ، دختران و پسران به طور یکسان احتمال ابتلا به اختلال افسردگی را دارند؛ اما پس از آن، احتمال بروز این بیماری در دختران دو برابر پسران است (سیرونوسکی و دیگران ،2000). در ابتلا به افسردگی، تفاوت گروه‌های سنی بسیار زیاد است؛ به طوری که میزان شیوع در افراد 18 تا 29 سال سه برابر میزان شیوع این اختلال در افراد 60 ساله یا بیشتر است و در افرادی که ابتلا به اختلال افسردگی عمده در اوایل نوجوانی شروع می‌شود، تعداد زنان5/ 1 تا 3  برابر تعداد مردان است (گنجی،404:1393)       

    افسردگي، طيف وسيعي از علایم جسماني، شناختي، انگيزشي، هيجاني و رفتاري را به همراه دارد. علایم جسمانی افسردگی شامل اختلال در خواب و اشتها، اختلالات گوارشی، فشار خون، خستگي و غيره است. علایم شناختي، شامل اشكال در تمركز، به خاطر سپاري و تصميم گيري، بازخورد منفي نسبت به خود، ديگران و آينده، كندي افكار و غيره است. علایم انگيزشي، شامل انتظار شكست، كناره گيري، وابستگي و از دست دادن ميل به پيشرفت و غيره است. علایم هيجاني، شامل احساس نااميدي، احساس گناه و بي‌ارزشي، خشم و عصبانيت؛ و علایم رفتاري و حركتي نیز شامل ناآرامي و تحريك پذيري، كندي حركتي، كمبود انرژي و غيره است(سوری،1395)

   علت شناخته شده واحدی برای افسردگی وجود ندارد. تحقیقات نشان می‌دهد ترکیبی از عوامل متعدد نظیرعوامل ژنتیکی، روان شناختی و محیطی در بروز این بیماری موثر هستند. مطابق برخی تحقیقات، افسردگی می تواند پایه‌ای ارثی داشته باشد (كندلر و دیگران ، 2006). در برخی موارد، افسردگی در میان خانواده شایع است که می‌تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد؛ از طرف دیگر، از میان سی نوع فرستنده عصبی شناخته شده، محققان رابطه بین افسردگی اساسی و عملکرد سه ماده سروتونين ، اپی نفرین  و دوپامين  را كشف كرده‌اند. رابطه افسردگي با سطوح پايين سروتونین نیز به اثبات رسيده است (شا و دیگران، 2008)       

    متقاعد کننده ترین داده ها بیانگر آن است که در مرحله بعدی، رویداد حائز بالاترین میزان ارتباط با افسردگی، از دست دادن پدر یا مادر پیش از 11 سالگی است؛ علاوه براین، عامل استرس زای محیطی دیگری که بیش از همه با افسردگی رابطه دارد، مرگ همسر است. عامل خطر ساز دیگر، بیکاری است؛ به طوری که می‌توان گفت افراد بیکار سه بار بیشتر از افراد شاغل در معرض علایم افسردگی اساسی قرار دارند (سادوک وسادوک، 96:1388). یکی از مهم ترین نظریه‌های افسردگی، نظریه شناختی آرون تی بک  است. بر اساس این نظریه،  افسردگی ممکن است به علت سوگیری‌ها و تبعیض ها در پردازش اطلاعات و طرز تفکر به وجود آید. بک معتقد است که مجموعه افکار و باورهای منفی، جزو ویژگی‌های نسبتا پایدار افراد افسرده است و در اثر تجربه‌های دوران اولیه کودکی به وجود آمده‌اند؛ در دوران بعدی زندگی، یک رویداد استرس زا باعث فعال شدن دوباره این افکار و باورهای منفی می‌شود (گنجی، 437:1393).

  از دیدگاه روانکاوی، افسردگی ممکن است مربوط به تجربیات اولیه زندگی و از دست دادن رابطه بین فردی باشد. بنیانگذار روان شناسی انسانگرایانه، آبراهام مازلو ، عقیده داشت که افراد وقتی قادر نیستند نیازهایشان را برآورده کنند، دچار افسردگی می‌شوند؛ علاوه براین، فقر و انزوای اجتماعی، با افزایش خطر مشکلات سلامت روانی در ارتباط است (رافائل ، 2000).

   

  جرایم بیماران افسرده

  افسردگی حاد، با رفتار جنایی به ویژه خودکشی و دگرکشی همراه است. خود کشی، به علت ناامیدی و احساس عجز و ناتوانی در بیماران افسرده حاد وجود دارد (سورف ، 2012). زمان خطرناک، هنگامی است که بیمار دچار تجربه بدی شده است و در این حالت، برای خودکشی انرژی دارد؛ به طور کلی، مردان در مقایسه با زنان  خطر بیشتری را برای خودکشی تجربه می کنند. هرچند زنان بیشتری ممکن است دست به خودكشي بزنند، اما خودكشي موفق در مردان بيشتر ديده مي‌شود. اغلب برای پیشگیری از این اقدام، استفاده از داروها و شوک درمانی کارکرد موثری دارد. اختلال افسردگی می‌تواند با مصرف مواد همراه باشد؛ به طوری که مصرف مواد مخدر و الکل در این بیماران رایج است. همچنین افراد افسرده گاهی به عنوان قربانیان جرم و جنایت تلقی می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که از افسردگی رنج می‌برند، درگیر جرایم علیه اموال و اشخاص می‌شوند. ارتباط بین اختلال نقص توجه / بیش فعالی با رفتار مجرمانه و افسردگی نیز به اثبات رسیده است این اختلال در 5 درصد زندانیان تشخیص داده شده است که در افراد افسرده تا 8/6 درصد نیز می‌رسد (تکین و دیگران،  2012 ). برحسب برخی یافته ها، به سه دلیل احساس افسردگی در زنان باعث رفتارهای ضد اجتماعی می‌شود (تامپسون ، 2008):

  1-    احساس افسردگی باعث بی تفاوتی دختران یا زنان نسبت به امنیت شخصی  و نتایج کارهای خود می‌شود که این مسئله « بزهکاری» آنان را در پی دارد؛

  2-    زنان افسرده اغلب شکست خورده و دارای انگیزه و اعتماد به نفس کمتري  هستند که این موضوع باعث بزهکاری آنان می‌شود؛

  3-    افسردگی باعث ایجاد مشکل در تمرکز و از دست دادن انگیزه مي‌شود. این مسئله بر عدم شرکت در فعالیت های اجتماعی تاثیر گذار بوده و موجب ايجاد رفتارهاي ضد اجتماعي مي‌شود.

      وجود رابطه بین افسردگی و بزهکاری نیز به اثبات رسیده است (تامپسون، 2008). علت این رابطه  این است که افراد افسرده تحت فشار روانی هستند و سعی در تسکین درد خود از طریق بزهکاری دارند.

     مناگان  (1999) بر این باور است که در حالت افسردگی، عدم مشارکت در روابط اجتماعی و ناامیدی نسبت به آینده وجود دارد که اغلب با عصبانیت و پرخاشگری همراه است؛ بنابراين، فعاليت‌هاي اصلاحي در جرم  یا بزهکاری می‌تواند تحت تاثیر عصبانیت قرار گيرد و این عصبانیت با افسردگی نیز همراه است. بعضی از شواهد نیز نشان می‌دهند که افسردگی، به خصوص در میان زنان، باعث پرخاشگری می‌شود. زنان، پرخاشگري را به عنوان عدم کنترل بر احساسات خود ذکر می‌کنند که با احساسات منفی همراه است. در مقایسه، مردان پرخاشگری را به عنوان یک عمل منطقی برای تحت کنترل قرار دادن دیگران ذکر می‌کنند؛ از این رو، در مردان احساسات منفی به آن صورت قابل مشاهده نیست؛ بنابراین، افسردگی باعث ایجاد پرخاشگری بیشتر در زنان می‌شود، اما میزان پرخاشگری در مردان در مقایسه با زنان کمتر است.

  به طور کلی، رابطه جرم و افسردگي يك رابطه دو سويه است؛ به طوري كه مي‌توان گفت افرادي كه در نظام هاي جنايي حضور داشته يا تجربه حضور در اين بخش‌ها را دارند، افسرده مي‌شوند. گاهي نيز احساسات متناقض افراد افسرده آنان را به طرف ارتكاب جرم و جنايت مي‌كشاند. گاهی این افراد برای تسکین خود، جرم خود را برجسته تر ساخته و حتی به ابداع آن می‌پردازند. جرایم خيالي به این دلیل در افراد افسرده‌ وجود دارد که ممکن است دستگاه‌های انتظامی را مدتی به خود مشغول کند. البته بين اینگونه جرایم و اقرارهای ناشی از فشار می‌بایست تفاوت قائل شد؛ زیرا شواهد نشان می‌دهد در برخی موارد روش‌های اقرار موجب شده است تا مجرمان به جرایمی غیر واقعی اعتراف کنند (کی نیا،1386). در افسردگي اساسي، احتمال خودكشي و دگركشي ناشي از هذيان‌هاي گناهكاري و تفكرات غير منطقي وجود دارد؛ به طوري كه مي‌توان گفت افراد افسرده دنيا را محل رنج و عذاب تلقي کرده و براي رهايي خود  يا حتي اعضای خانواده از اين رنج و محنت بي پايان، دست به خودكشي  يا دگركشي می‌زنند.

   واژه های کلیدی:

  افسردگی، پرخاشگری، بزهکاری، خود کشی، دگرکشی، جرم.

  ارجاعات:

  -  سادوک، بنجامین جیمز و سادوک، ویرجینیا (1385). خلاصه روان پزشکی (جلد دوم). ترجمه نصرت الله پور افکاری. تهران: انتشارات شهر اب.

  -  سادوک، بنجامین جیمز و سادوک، ویرجینیا (1388). دستنامه روان پزشکی بالینی. ترجمه محسن ارجمند. تهران: انتشارات ارجمند.

  - سوری، احمد(1393). رفتار جنایی در بیماران روانی. تهران: انتشارات دانشگاه علوم انتظامی.

  -  سوری، احمد(1395).روان شناسی جرم و شخصیت شناسی مجرم. تهران: انتشارات دانشگاه علوم انتظامی.

  -  فرست، مایکل(2014). هند بوک تشخیص افتراقی اختلالات روانی. ترجمه مهدی گنجی(1393). تهران: انتشارات ساوالان.

  - کی نیا, مهدی(1386). روان شناسی جنایی. تهران: انتشارات رشد.

  - گنجی، مهدی (1393). آسیب شناسی روانی(جلد1). تهران: انتشارات ساوالان.

  - هرسن، مایکل و ترنر، ساموئل ام (2008). مصاحبه تشخیصی. ترجمه سعید شاملو و محمد رضا محمدی(1388). تهران: انتشارات رشد.

  - Cyranowski JM, frank E, Young E, Shrear MK. (2000). Adolescent onset of the gender difference in lifetime rates of major depression, Archive of general psychiatry 57: 21 – 27.

  - Kendler KS.et al (2006). Dimensional representations for DSM – IV cluster A personality disorders in a population – based sample of Norwegian twins: a multivariate study. Psychological Medicine, 36, 11.

  - Raphael B (2000). Unmet need for prevention in: Andrews G Hendeson S. Unmet need in psychiatry: problem resources, responses Cambridge University Press: ISBN 0-521-66229-x-. p. 138-139

  - Shah N, Eisner Farrell M, Raeder C. (2008). An overview of SSRIs for the treatment of depression. pswi.org/professional/pharmaco/depression.

  -Soreff .Stephen (2012). Suicide. Medscape reference.

  Tompson, Marril (2008). Mental illness. Greenwood publishing group.

   

  منابع بیشتر برای مطالعه:

  -ﺁزاد, حسین(1389). آسیب شناسی روانی. تهران: انتشارات جیحون.

  - التا ویلا، انریکو( 1384). روان شناسی قضایی (جلد 1 و2). ترجمه مهدی کی نیا. تهران : انتشارات مجد.

  - پور افکاری، نصرت الله (1382). نشانه شناسی بیماری های روانی. تبریز : انتشارات آزاده .

  - دادستان , پریرخ(1382). روان شناسی جنایی. تهران : انتشارات سمت.

  - دادستان، پریرخ (1387) . روان شناسی مرضی تحولی از کودکان تا بزرگسالی. تهران : سمت.

  -  روز نهان, دیوید ال و سلیگمن, مارتین, ای پی(1382). آسیب شناسی روانی. ترجمه یحیی سید محمدی. تهران: انتشارات ارسباران.

    - سمپوزيوم پيمايش ملي سلامت روان: شيوع اختلالات روانپزشكي در ايران ( 90-1389) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

   -گلدر, مایکل گراهام (1381). روان پزشکی ﺁکسفورد. ترجمه سید مصطفی امامی میبدی؛ سید جمال موسوی و وحید نوشادی. تهران: چراغ دانش.

  -American psychiatric association (2000). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (DSM). fourth edition. American psychiatric association text.  - Bartels, Steve. (2013) mental disorders. The university of New Hampshire.      NAMI .NH.

  -Bartol, Anne M, and Bartol, curt A. (2004). criminal behavior; a psychosocial approach. upper saddle river new jersey; Pearson prentice Hall.

  - Hodgins, Sheilage and Cote Gilles (1993). Major mental disorder and antisocial personality disorder: A criminal combination. bull am academy psychiatry law. voL 21(2).

نظر شما