You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  عنوان: پلیس و همدلی

  الف) معرف

  1. معادل انگلیسی:  Police and empathy

  2. تعریف

   همدلی در لغت‌نامۀ دهخدا (1346: ج 50: 281) به معنای وفاق و یکدلی آمده است. کلمۀ «پلیس» لفظی فرانسوی است که در فارسی به معنی پاسبان اداره شهربانی (نظمیه) و گاه به معنی اداره شهربانی استعمال می‌شود (لغت­نامۀ دهخدا: ذیل مدخل پلیس) و در فرهنگ لغت عمید (1379: 482) به معنای نظم و انتظام، اداره شهربانی و پاسبان شهربانی است.

   همدلی، توانایی ایجاد مجدد دیدگاه در دیگران، برای تجربه کردن دنیا از نظر‌گاه آنها است (استوت[1]،2016: 1). تعریف دیگر همدلی به این صورت است: توانایی آگاهی از احساسات دیگران، درک احساسات و تحسین آنها (سبحانی­نژاد و یوزباشی، 1387: 34). با دقت نظر در تعاریف و مؤلفه‌های همدلی، می‌توان چنین اذعان داشت که همدلی پلیس عبارت است از: تعامل و ارتباط دو جانبۀ پلیس و مردم. این ویژگی برای موفقیت پلیس حائز اهمیت است. پلیس با انجام فعالیت‌های خود سعی دارد امنیّت فردی، اجتماعی و ملی را در جامعه ایجاد کند و این مهم، زمانی تحقق پیدا خواهد کرد که با همکاری و ارتباط و همدلی با آحاد مردم همراه باشد؛ زیرا پلیس در اوضاع کنونی نیازمند تعامل و ارتباط دو جانبه با مردم و جامعه است. از طرف دیگر پلیس می‌بایست مهارت همدلی داشته باشد و بداند در شرایط مختلف اعم از رویارویی با مردم یا مجرمان، بزه­دیدگان و غیره رفتار خود را چگونه تنظیم کند.

  ب) متن

  ماهیت همدلی

  همدلی یک جزء حیاتی از موفقیت در تعامل و ارتباط با دیگران است و به­نظر می‌رسد که همدلی، انسان را برای ارائه پاسخ مناسب به وضعیت احساسی دیگران توانمند کرده و او را با رفتار اجتماعی سازگار می‌کند (اولیور[2]،2017: 18). گلمن[3] (1396: 22) نیز همدلی را یک جنبه از هوش هیجانی می‌داند که توانایی تشخیص احساسات در حالات صورت و زبان بدن دیگران است. استوت (2016: 1) نیز مهارت همدلی را فراگیری نحوۀ درک احساسات دیگران می‌داند که در این مهارت، فرد می‌آموزد که چگونه احساسات افراد دیگر را در شرایط مختلف درک کند، تفاوت‌های فردی را بپذیرد و روابط بین فردی خود را با دیگران بهبود بخشد. «همدلی» بی‌شک توانایی مهمی بوده و همان‌گونه که حاصل تجارب است، بر انتخاب‌ها و رغبت‌های ما نیز تأثیر می­گذارد؛ امکان تعامل مؤثر در محیط اجتماعی را برای ما فراهم آورده و با برانگیختن ما برای کمک به دیگران و بازداشتنمان از آسیب رساندن به دیگران، محیط اجتماع را به هم پیوند می‌دهد (بارون-کوهن[4]، 2002: 249). همدلی با داشتن تاریخ تکامل طبیعی بسیار طولانی در میان انواع مختلف جانداران تکامل یافته (دوال[5]، 2005: 279)، به‌عنوان یکی از اجزای اصلی هوش هیجانی بارها مورد بررسی قرار گرفته و نقش تعیین‌کننده‌ای در بسیاری از زمینه‌های فعالیت سازمانی مانند خشنودی شغلی (ویلارد[6]، 2004)، عملکرد بالای شغلی (کتسوک[7]، 2006: 16) و موفقیت شغلی (استیس و برون[8]، 2004: 29) دارد.

   از مهم‌ترین آیات قرآن کریم درزمینۀ همدلی، آیۀ اعتصام است خداوند سبحان می‌فرماید: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْکرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیکمْ إِذْ کنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلُوبِکمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً وَ کنْتُمْ عَلی شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکمْ مِنْها کذلِک یبَینُ اللَّهُ لَکمْ آیاتِهِ لَعَلَّکمْ تَهْتَدُونَ (آل‌عمران/103) و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید و نعمت خدا را بر خود یاد کنید، آنگاه که دشمنان یکدیگر بودید، پس خداوند میان دل‌هایتان الفت انداخت و در سایۀ نعمت او برادران یکدیگر شدید و بر لب پرتگاهی از آتش بودید، پس شما را از آن نجات داد. این‌گونه خداوند آیات خود را برای شما بیان می‌کند، شاید هدایت شوید.»

  رسول خدا (ص) در مورد مدارا و همدلی با مردم فرمودند: «اعقل الناس اشدهم مداراة للناس، و اذل الناس من اهان الناس؛ داناترین مردم کسی است که با مردم بیشتر مدارا کند و خوارترین مردم کسی است که به مردم اهانت کند (بحارالانوار،1392، ج 52: 75).

  جایگاه همدلی در عملکرد پلیس

  کمیسیون ملی کشوری استانداردها و اهداف حقوق جزایی پلیس آمریکا، بر اهمیت مهارت‌های ارتباطی بین فردی در بین نیروهای پلیس تأکید دارد. از نظر این کمیسیون، سازمان‌های پلیس باید هرچه سریع‌تر مهارت‌های ارتباطی بین فردی را در همه سطوح خود ایجاد و تقویت کنند. این مهارت‌ها برای تعامل و ارتباط مؤثر میان پلیس و مردم ضروری است و به مأموران کمک می‌کند تا وظایفشان را به شکل مؤثرتری انجام دهند. در چنین شرایطی همدلی، مدیریت اضطراب و استرس، خویشتن‌داری و توانایی حل مسئله از مهم‌ترین اصول برقراری ارتباط اثربخش است (ایزدی، 1388: 31). زیرا پلیس در فرایند میانجیگری با توجه به شأن و منزلتی که دارد به‌عنوان میانجی مورد پذیرش و درخواست عناصر تشکیل‌دهنده قرار می‌گیرد (خسروشاهی، 1394: 46). بنابراین با ارائه خدمت گسترده‌ای که به مراجعین می‌دهد، علی‌الخصوص با همدلی با افراد بزه­دیده می‌تواند نقش حمایتی خوبی داشته باشد؛ با اقدامات مناسب خود اختلاف را فیصله دهد و از ورود پرونده‌ها به مراحل دیگر جلوگیری کند.

  واندوا و تامیپسید[9] (2016: 430) نشان دادند ابعاد هوش هیجانی با مدیریت احساسات در ارتباط است و مدیریت احساسات و همدلی با وظیفه‌شناسی، فضیلت مدنی، نوع‌دوستی و حُسن نیّت مرتبط است. مناقب و باقری (1392: 122) در پژوهش خود نشان دادند که آموزش مهارت همدلی با عملکرد همدلانه ارتباط دارد. همدلی یک مهارت قابل یادگیری و آموزش است. همدلی کردن به افسران پلیس کمک می‌کند که با شاهدان یا قربانیان احساس راحتی بیشتر کنند و به آنها اطمینان می‌دهد که پلیس، آنها را درک می­کند و همین امر منجر می‌شود تا قربانیان و شاهدان تشویق شوند که با افسران پلیس بیشتر و بهتر همکاری کنند (گاردنر[10]، 2005: 23). بنابراین، همدلی تأثیر فراوانی بر اثربخشی عملکرد پلیس در ارتباط با مردم دارد. ملکی و اصلان­پور (1390: 65) در پژوهش خود بیان کردند که بین همدلی و سبک‌های حل تعارض همکاری، اجتناب و مصالحه رابطۀ معناداری وجود دارد و رغبت‌های شغلی و سبک‌های حل تعارض افراد تبیین‌کننده تغییرات همدلی است و در مشاوره شغلی به کارجویان و هدف‌گذاری برنامه‌های جذب نیرو در سازمان‌ها کاربرد دارد.

  آثار همدلی

   1. افزایش توانایی درک دیدگاه طرف مقابل؛

  2. توانایی گوش کردن به سخنان دیگران؛

  3. افزایش حساسیت نسبت به احساسات دیگران.

  ابعاد همدلی در عملکرد پلیس

  بنابراین ابعاد همدلی در عملکرد پلیس شامل موارد زیر است: 1- حفظ و پرورش افراد مستعد؛ 2- ارائه خدمات بهتر؛ 3- ارزش‌گذاری برای افراد مختلف، از بُعد تفاوت‌های فردی؛ 4- آگاهی سازمانی؛ و 5- خدمت به مراجعان (سوری، 1390: 57).

  آشکار است که پلیس برای موفقیت در امور محوله باید در توانمندسازی کارکنان خود، با جدّیت تلاش کند، زیرا پرورش نیروهای توانمند نه‌تنها در انجام‌وظیفه خدمتی بلکه در ایجاد روابط سازنده و تأثیرگذار با جامعه نیز مؤثر خواهد بود؛ بنابراین توانمندی و مهارت­افزایی کارکنان پلیس رابطۀ مؤثر و مستقیمی با عملکرد و رضایت شغلی پلیس دارد که نتیجه آن، ارائه خدمات بهتر و متعهدشدن و انجام تلاش لازم برای موفقیت در کارها و وظایف دشوار است.

  کلیدواژه: همدلی، پلیس، پلیس و همدلی.

  منابع

  - قران کریم

  - ایزدی، احمد (1388). بررسی و مقایسه میزان تأثیر آموزشی صبر، حل مسئله و ترکیبی دو مؤلفه‌های سخت­رویی، میزان پرخاشگری و انتخاب راهبردهای مقابله‌ای دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی، پایان‌نامۀ دکتری روانشناسی، تهران: دانشگاه علامه طباطبایی: دانشکده روان­شناسی و علوم­تربیتی.

  - خسروشاهی، قدرت­الله و سمیه سوری (1394). «نقش نیروی انتظامی در صلح و سازش دعاوی»، فصل­نامه دانش انتظامی همدان،دوره 2 ،شماره 2 ، شماره پیاپی(5)، 45-63.

  - دهخدا، علی‌اکبر (1346) لغت‌نامه، تهران: سیروس.

  - سبحانی­نژاد، مهدی و علیرضا یوزباشی (1387). هوش هیجانی و مدیریت در سازمان، تهران: یسطرون.

  - سوری، احمد (1390). اصلاح رفتار رانندگان متخلف، تهران: انتشارات دانشگاه علوم انتظامی.

  - عمید، حسن (1379). فرهنگ عمید، تهران: امیرکبیر.

  - گلمن، دانیل (1396). هوش هیجانی: خودآگاهی هیجانی، خویشتن‌داری، همدلی و یاری به دیگران، ترجمه نسرین پارسا، تهران: رشد، چاپ دهم.

  - مجلسی، محمدباقر (1392). بحارالانوارالجامعه لدرر اخبار الائمه الطهار (ع)، تهران: کتاب نشر.

  - ملکی، رضا و محمد اصلان­پور (1390). «روابط بین سبک‌های حل تعارض و رغبت‌های شغلی شخصیتی با همدلی در دانشجویان»، فصل­نامۀ تازه‌های روان­شناسی صنعتی سازمانی، سال دوم، شماره ششم، صص: 73-65.

  - مناقب، سید اسماعیل و سعیده باقری (1392). «تأثیر آموزش مهارت‌های هم‌دلی بر عملکرد همدلانه پزشکان خانواده دانشگاه»، مجلۀ آموزش در علوم پزشکی 13(2)، 114-122.

  Baron-Cohen, S. (2002). The extreme male brain theory of autism. Trends in cognitive sciences, 6(6), 248-254.

  Finger, E. C., MacKinley, J., Blair, M., Oliver, L. D., Jesso, S., Tartaglia, M. C., Borrie, M., wells, J., Dziobek, I., Pasternak, S., Mitchell, D. G. V., Rankin, K. P., Kertesz, A., & Boxer, A. (2014). Oxytocin for frontotemporal dementia: A randomized dose-finding study of safety and tolerability. Neurology. doi: 10.1212/WNL.0000000000001133

  Gardner, L. (2005). "Emotional intelligence and occupational stress". Melbourne, Australia.: Swinburne University of Technology.

  Mayer, J. D., Salovey, P., & Caruso, D. R. (2000). "Emotional intelligence as zeitgeist, as personality, and as a mental ability.

  Oliver,L. (2017) Function and Dysfunction in Distinct Facets of Empathy, A thesis submitted in partial fulfillment of the requirements for the degree in Doctor of Philosophy http://ir.lib.uwo.ca/etd/4502

  Stout, W. (2016). "What Dimensions of Empathy Predict Prosocial Helping Behavior in Emerging Adulthood? The Relationships Between Volunteering to Help and Perspective-Taking Ability, Experience of Empathic Concern, and Self-Report Empathic Inclinations". Journal of Interdisciplinary Graduate Research, 1(1), 1.

  Vandewaa, E. A., Turnipseed, D. L., & Cain, G. (2016). "Panacea Or Placebo? An Evaluation Of The Value Of Emotional Intelligence In Healthcare Workers". Journal of Health and Human Services Administration, 38(4), 438.

  Whitman, D. S. (2009). "Emotional intelligence and leadership in organization: A meta-analytic test of process mechanisms".

  Stys, Y., & Brown, S. L. (2004). A Review of the Emotional Intelligence Literature and Implications for Corrections. Research Branch Correctional Service of Canada.

  Villard, J. A. (2004). Determining the relationship between job satisfaction of county extension unit employees and the level of emotional intelligence of extension county chairs. Dissertation for The Degree Doctor of Philosophy. School of The Ohio State University.

  Koetsuk, K. (2006). A Case Study of the Interests and Needs of the District Director to Improve Job Performance in the Bangkok Metropolitan Administration. Dissertation for the Degree of Doctor of Education. Victoria University, Melbourne, Australia.

  De Waal, F. B. M. (2005). The Evolution of Empathy. Annual Review of Psychology, 59, 279-300.

  Baron-Cohen, S. (2002). The Extreme Male Brain Theory of Autism. Trends in Cognitive Science, 6, 248-254.  [1]- Stout

  [2] - Oliver.

  [3]. Goleman

  [4] -Baron-Cohen

  [5] -De Waal

  [6] -Villard

  [7] -Koetsuk

  [8] -Stys, Y., & Brown

  [9]- Vandewaa, E. A & Turnipseed, D. L.

  [10] - Gardner

نظر شما