You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • اصغر قاتل A.Killer

  علی اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل (زاده ۱۲۷۲ خورشیدی - مرگ ۱۳۱۳ خورشیدی) اولین قاتل  زنجیرهای ایران به حساب میآید (1). قربانیان وی را اکثراً کودکان تشکیل می‌دادند که او در اغلب موارد به آنها تجاوز می‌کرده است. جنایات وحشیانه وی تنها به داخل کشور محدود نشد و تا کشورهای مرزی نیز پیش رفت (2).

  علی اصغر با فروش تنقلات به کودکان و نوجوانان با آنان طرح دوستی می‌ریخت و کم‌کم با وعده‌هایی آنها را به خلوتی می‌کشید و به آنان تجاوز می‌کرد یا آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌داد. نخستین بار در سن چهارده سالگی به علت اذیت و آزار کودکان در بغداد دستگیر شد و به زندان افتاد. اما کمی سن وی باعث شد تا خطر وی جدی گرفته نشود و با رضایت والدین کودکان آزاد شود.

  وی مجدداً به فروش آجیل و تنقلات به کودکان مدرسه‌ای روی آورد. با مشخص شدن آزاررسانی وی به پنج کودک در بغداد، علی اصغر محکوم به ۹ سال حبس شد. وی از سن ۲۷ سالگی برای در امان ماندن از دست پلیس و دادگاه، تصمیم گرفت بعد از تجاوز به طعمه‌های خود آنان را سر به نیست کند. به این ترتیب وی تا پایان اقامت خود در عراق ۲۵ کودک و نوجوان را به قتل رساند. به اعتراف خودش هنگامی که آخرین کودک را در بغداد می‌کشت توسط کودک دیگری دیده شد به همین علت به سرعت و برای همیشه از عراق فرار کرد و روانه ایران شد (3).

  اصغر قاتل" در ساعت 11 صبح دهم اسفند ماه 1312 توسط کارآگاهان تأمینات در اطراف دولت آباد تهران دستگیر شد. وی در 15 خرداد ماه سال 1313 در محکمۀ عالی جنایی به ریاست قاضی"جوان مرکب" محاکمه و پس از دفاعیات وکلای تسخیری اش آقایان" شریعت زاده" و "مهدی خان ملکی" به اعدام محکوم شد. علی اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل در سحرگاه ششم تیرماه سال 1313 در میدان سپه در جلوی اداره تشکیلات کل نظمیه به دار مجازات آویخته شد و جسد او به مدت سه ساعت بالای چوبه دار بود. پرونده بازجویی و محاکمه "اصغر قاتل" از ده هزار صفحه تجاوز میکند و قطر آن به یک و نیم  متر میرسید. قربانیان وی را اکثراً کودکان تشکیل میدادند که او در اغلب موارد به آنها تجاوز  میکرد. طی مدتی که در عراق زندگی می-کرده بیست و پنج کودک را به قتل رسانده و پس از مدتها زندان و پس از آخرین قتل در عراق به ایران میگریزد و در ایران هم مرتکب هشت قتل میشود.

  علی اصغر در خانواده‌ای بزرگ شد که سابقۀ دزدی و قتل و بدنامی داشت. پدربزرگ وی زلفعلی راهزن بود و در منطقۀ بروجرد، ملایر و عراق (اراک) اقدام به چپاول کاروان­ها می‌کرد که گاه منجر به کشته شدن کاروانیان نیز می‌شد. پدر علی‌اصغر، علی‌میرزا نام داشت که دزد و قاتلی بنام بود.

  علی میرزا از راهزنان و جنایتکاران معروف دوران بود به گونه‌ای که مشهور است او بیش از چهل مسافر و عابر را با دست خود به قتل رساند. بدنامی وی و تحت تعقیب بودنش وی را مجبور کرد که به بغداد مهاجرت کند و زن و فرزندان خود را نیز به همراه‌ خود ببرد اما علی میرزا از راهزنان معروف راه مشهد بود که به دست فوج قزاق در ایران به قتل رسید و بعدها زن وی همراه با فرزندانش به بغداد رفتند.

  علی‌اصغر به سال ۱۲۷۲ خورشیدی در بروجرد به دنیا آمد وی دو برادر با نام‌های رضا و تقی و یک خواهر داشته‌است. علی اصغر از مادرش شنیده بود که پدرش علی میرزا، سرباز بوده و در یکی از جنگ‌ها کشته شده‌است: خانواده علی اصغر به بهانۀ زیارت کربلا به عراق می‌روند و در بغداد ساکن می‌شوند یکی از برادران علی اصغر در بغداد قهوه خانه‌ای برپا می‌کند و علی اصغر هم ابتدا نزد برادرش مشغول به کار می‌شود. وی بعدها به فروش آجیل و تنقلات به کودکان و دانش آموزان  میپردازد و از همین راه به اغفال آنان دست میزند.

  علی اصغر یا اصغر قاتل به مردها و پسر بچه ها علاقه خاصی داشت و به شغل بامیه فروشی مشغول بود و از این طریق با پسرهای نوجوان ارتباط برقرار میکرد، به آنها تجاوز میکرد؛ به-خاطر این کار چند بار بازداشت شد ولی به خاطر سن کمش آزاد شد... تا در سن هجده سالگی به خاطر چند فقره تجاوز به 9 سال حبس محکوم شد و بعد از آزادی در سن بیست و هفت سالگی مجدداً به خاطر تجاوز به یک کودک به دو سال حبس محکوم شد و بعد از آزادی روش کار خودش را عوض کرد و به هرکسی که تجاوز میکرد اورا به طرز فجیعی میکشت و جنازه ها را در رودخانه، قنات، و کوره و چاهها میانداخت.

  یکی از بزرگترین جنایاتش این بود سر سی و سه کودک و پسر بچه را بعد از تجاوز، با لبه تیز پیت حلبی برید....او در لحظه اعدام گفت: «بنده در تمامِ عمر آرزویم این بود که سرم را بر فراز ببینم و دیگران را زیرِ پا. خب حالا طناب دار را که بالا بکشند به آرزویم رسیدهام (4).

  قتل در ۴۱ سال زندگی این خلاصه زندگی اصغربروجردی یا‌‌ همان اصغر قاتل، اولین قاتل زنجیره‌ای ایران است که تیرماه سال ۱۳۱۳ در میدان توپخانه به دار آویخته شد. داستان جنایات اصغر قاتل ابتدایش در عراق بود و انتهایش در ایران. زمانی که اصغر قاتل فهمید به خاطر تجاوز و قتل سی و سه پسر جوان و نوجوان قرار است اعدام شود گفت: «این‌ها یک عده بی‌پدر و مادر هستند؛ بی‌سروپا و خوشگل‌اند.

  اینها دشمن مملکت هستند. به این جهت آن‌ها را کشته‌ام وی ابتدا شوخ و سر حال بود اما با مشاهده طناب دار در هم شکست و بنابر اظهارات حاضران گفت در صورت آزادی دو گوسفند برای قربانی نذر خواهد کرد. وی پس از فراخوانده شدن به سمت دار با اعتراض گفت: «من چند ولگرد و مجهول الهویه را کشتم، شما به‌خاطر آنها مرا می‌کشید؟». (5)

  در داستان چاه بابل نوشتۀ رضا قاسمی، اصغر قاتل پیش از اعدام چنین می‌گوید «بنده در تمامِ عمر آرزویم این بود که سرم را بر فراز ببینم و دیگران را زیرِ پا. خب حالا طناب دار را که بالا بکشند به آرزویم رسیدهام.» رییس زندان دستور می‌دهد وی را وارونه دار بزنند. سنگ بزرگی را با ریسمان به گردنش بسته و وی را از پاهایش آویزان کردند(6).

  به نقل از وب گاه مانیها البته این حکایت که وی را وارونه دار زدند واقعی نیست. در تصویرهای به جا مانده از صحنۀ اعدام او.( تصویر صحنۀ اعدام اصغر قاتل) معلوم است که وی کاملاً معمولی و با طناب دار بر گردن اعدام شده است(7).

  کلید واژه ها

  اصغر قاتل، قاتل زنجیرهای، تجاوز و قتل کودکان.

  ارجاعات

  1-      ستوده، هدایت الله. آسیب شناسی اجتماعی.تهران: انتشارات آوای نور،1385.ص114.

  2-      سیفی قمی تفرشی، مرتضی. پلیس خفیه ایران، 1320- 1299، مروری بر رخدادهای سیاسی و تاریخچه شهربانی. تهران: ققنوس،1367،ص67.

  3-      تهرانی، اکبر. طهران قدیم تا تهران جدید. تهران: بوستان، 1389، ص 55.

  4-      موفق، حمید. وقایع و حوادث جنایی زنجیرهای (بازگشایی پرونده های جنایتکاران ایران). تهران: سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا،1386،ص256.

  5-      اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روزنامه ایران، شماره 2782، بامیه فروشی به نام اصفر قاتل، دوشنبه 14 اردیبهشت 1383، ص4.

  6-      قاسمی،رضا.چاه بابل.تهران: نشر باران، ۱۳۷۹،ص ۴۳.

  7-      به نقل از وب‌گاه مانی‌ها معروفترین خلافکاران اعدام شده در تاریخ ایران. وبگاه مشرق نیوز.

نظر شما