You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • محمد بيجه mohamad bijeh  

  محمد بسیجه معروف به بیجه  متهم اصلی جنایات پاکدشت بود. وی کارگر کوره‌پزخانه‌ای در همان منطقه بود که به تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک و ۳ بزرگسال اعتراف کرد. ماجرای قتل کودکان در اطراف تهران، به عنوان بزرگ‌ترین پرونده جنایی صد سال اخیر در ایران شناخته شد و به شدت افکار عمومی را تحت تأثیرقرارداد.او درسن 22 سالگی، در سال 1383 به جرم تجاوز و قتل 17 كودك و 3 بزرگسال در پاكدشت تهران دستگير و در 26 اسفند همان سال به دار مجازات آويخته شد (1).

  زندگينامه:    

   محمد بسیجه‌ معروف‌ به‌ بیجه‌ در یک‌ خانواده‌ پرجمعیت‌ متولد شد. او شش‌ خواهر و شش‌ برادر ناتنی‌ داشت‌. وقتی‌ چهار سال‌ داشت، مادرش‌ به‌ علت‌ ابتلا به‌ بیماری‌ سرطان‌ فوت‌ شد. پدر او کارگر کوره‌پزخانه‌ بود که‌ پس‌ از مرگ‌ مادر بیجه‌ بلافاصله‌ ازدواج‌ کرد. بیجه‌ هرگز مادرش‌ را به‌ یاد نمی‌آورد ولی‌ می‌گوید پدرش‌ فردی‌ بداخلاق‌ و مستبد بوده‌ است‌.

  از همان‌ دوران‌ کودکی‌ او را به سختی‌ کتک‌ می‌زده‌ و با زنجیر پاهای‌ او را می‌بسته‌ و بعد با چوب‌ به‌ بدن‌ او ضربه‌ می‌زده‌است‌. حتی‌ یک‌بار پدرش‌ می‌خواسته‌ با میله‌، بیجه‌ را به‌ قتل‌ برساند.بیجه‌ درس‌ و مدرسه‌ را بسیار دوست‌ داشت‌ اما با فشارهای‌ پدر و اجبارهای‌ او ناچار می‌شود که‌ درس‌ و مدرسه‌ را رها کند و به‌ کار مشغول‌ شود.او در تربت حیدریه‌ به‌ دنیا آمد و پنج ساله‌ بود که‌ به‌ همراه‌ خانواده‌اش‌ به‌ خاتون‌آباد آمد و در کوره‌ مشغول‌ به‌ کار شد. انتقام‌ زمانی‌ در افکار بیجه‌ جرقه‌ زد که‌ وقتی‌ ۱۱ سالش‌ بود مورد آزار جنسی‌ قرار گرفت‌. این‌ تجاوز توسط‌ شخص دیگری‌ نیز برای‌ او تکرار شد.

  دوران جوانی:

  او در ۱۸ سالگی عاشق میشود. عاشق دختری افغانی که حتی با هم قرار میگذارند که فرار کنند اما پدرش می فهمد و برخورد پدر نیز مشخص است! چندی بعد دختر عمۀ او در دانشگاه قبول می شود تا بیجه در عشق دومش نیز ناکام بماند (2).

  انگیزه:

  او اعتراف کرد خود در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته بوده و قصد انتقام‌گیری از جامعه را داشته و دیگر اینکه از مرگ زودهنگام مادرش و کمبود محبت ناشی از آن در کودکی رنج می‌برده است. بیجه درباره انگیزه اصلی‌اش برای ارتکاب قتل گفت: من از بچگی تحت ظلم بودم و وقتی زندگی‌ام را با دیگران مقایسه می‌کردم، ناچار دست به چنین اعمالی زدم.

  دستگیری:

  او در مورد حکم اعدام خود گفته بود: استحقاق حکم اعدام را ندارم. وی در ۱۵ شهریور ۱۳۸۳ دستگیر و در شعبه ۷۴ کیفری استان تهران به ریاست قاضی دادرس منصور یاورزاده یگانه و چهار مستشار دیگرش محاکمه و با رأی اکثریت قضات آن شعبه و در ۲۷ آبان همان سال به ۱۶ بار قصاص و یک بار اعدام، ۱۵ سال حبس و ۱۰۰ تازیانه حد الهی محکوم شد. وی گفته بود اگر دستگیر نمی‌شد ۱۰۰ کودک را از بین می‌برد. نیروی انتظامی ۱۶ تن از مأموران و افسران خود را در رسیدگی به این پرونده «مقصر» دانست و قوه قضاییه نیز اعلام کرد که دادستان پاکدشت و همچنین دو بازپرس و یک دادیار دادسرای این شهرستان در رسیدگی به پرونده «کوتاهی» کرده‌بودند (3).

  دستیار بیجه:

  « علی غلامپور » جوان ۲۵ ساله ای که ظاهراً همراه او بود. هرچند ابتدا تبرئه  وسپس محکوم شد اما سابقه او نشان می دهد که حتی اگر وی کوچکترین دخالتی هم در این قتل ها نداشته حداقل از آنها اطلاع داشته است. « علی غلامپور » فرزند پدر و مادری معتاد بود که در کودکی به او تریاک می دادند تا بهانه گیری نکند. « علی غلامپور » از کودکی معتاد بود.

  اعدام:

  اعدام بیجه در ۲۶ اسفند ۱۳۸۳ در شرایطی صورت گرفت که بیش از پنج هزار نفر در محل حاضر شده بودند. به او پیش از اعدام ۱۰۰ ضربه نیز تازیانه زده شد. بیجه هنگام شلاق خوردن دو بار به زانو افتاد، اما در جریان اجرای حکم خاموش و آرام باقی‌ماند (4).

  تحلیل:

  محمد بیجه در پنج سالگی به امید رسیدن به معیشتی بهتر با خانواده به تهران میآید و طبیعی است که چنین خانوادهای چه جایی در تهران خواهند داشت. پاکدشت برای آنها بهشت بود! بیجه تا پنجم دبستان درس مي خواند. بعد از آن در زباله های خیابان پرسه میزند و کارش جمع آوری زبالهها و فروش آنها میشود و دردناک تر از همه، روزی در بیابان های پاکدشت مورد تجاوز دو مرد قرار میگیرد. این در حالی بود که او هنوز کودکی بود که به سن بلوغ هم نرسیده است.

  این بیابان ها همان جایی است که او ۲۰ کودک را در آنجا به قتل رسانده. بیجه، جوان ۲۲ ساله که در کودکی میان زباله ها بوده، به او تجاوز شده و در ازدواج و عشق ناکام مانده، درنتیجه شخصیتی ضد اجتماعی پیدا نموده و اقدام به تجاوز و قتل هفده کودک وسه بزرگسال می نماید ودرنهایت به اعدام محکوم میشود (5).

  کلید واژه ها

  بیجه، قتل های پاکدشت، تجاوز به عنف، قتل.

  ارجاعات

  1-   ستوده هدایت الله؛ بهشته میرزایی و افسانه پا زند. روان شناسی جنایی. تهران: انتشارات آوای نور،1386،ص 78.

  2-   ادعای تازه یک مادر در برابر جانیان پاکدشت. روزنامه ایران. ۳ دی ۱۳۸۳. بازیابی‌شده در ۲۰ مارس ۲۰۰۹.

  3-   روزنامه هموطن سلام ،بیجه و شهلا در اوین به خبرنگاران چه گفتند.

  4-   بیجه در ملاء عام به دار آویخته شد، خبرگزاری‌های ایران gooya news :: politics

  5-   سجادیه، رضا و حسین فدایی. آسیب شناسی اجتماعی. تهران: انتشارات آوای نور،1388،ص68.

نظر شما