You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • عنوان: ژاندارمری جنوب

  معرف:

  معادل انگلیسی:South Gendarmery

  تعریف:

  سپهدار تنکابنی بعدازاعلام مشروطه درسال 1285ه.ش ، سه دوره نخست وزیر ایران شد.در دوره اول نخست وزیری وی (8مهرماه 1288ه.ش تاتیرماه 1289ه.ش) ، سفرای روس و انگلیس از بدی و نا امنی وضع راه­ها شکایت و اعتراض ­کردند. دولت ایران به منظور رفع این اعتراضات مصمم شد نیرویی به نام ژاندارمری فارس تشکیل دهد.سرانجام ژاندارمری فارس در سال1290ه.ش به ریاست ژنرال مالتا ایتالیایی تشکیل شد که مدت­ها پیش در خدمت دولت ایران بود.

  متن:

  وقتی دولت اول سپهدار تنکابنی روی کار آمد ، وی باری اجرای برنامه های خود طرحی را درباره استقراض خارجی به مجلس ارائه کرد. پس از تصویب طرح ، سپهدار تأکید کرد که از این قرضه مبلغی برای تشکیل قشون و ژاندارمری مصرف می­شود. مقارن این روزها اعتراض های  سفرای روس و انگلیس در مورد ناامنی راه­ها بلند شده بود و در هر فرصتی که به دستشان می­رسید از بدی وضع راه­ها شکایت و اعتراض می­ کردند ؛ به طوری که سفارت انگلیس در تاریخ 21 مهر 1288 ه.ش یادداشت شدیدالحنی به دولت ایران فرستاد و اولتیماتوم داد که اگر پس از گذشت 3 ماه از این تاریخ در راه­های بین شیراز و اصفهان امنیت و انتظام برقرار نشود، دولت انگلستان برای حفاظت راه­ها نیروی امنیه تشکیل می ­دهد. این مسئله با واکنش وزیر امور خارجه وقت مواجه و درمورد عدم دخالت آنهادرامور داخلی کشور تذکر داده شد. دولت ایران به منظور رفع این اعتراضات مصمم شد نیرویی به نام ژاندارمری تشکیل دهد ؛ بنابراین ، ژنرال مالتا ایتالیایی را که مدت­ها پیش در خدمت دولت ایران بود، برای ریاست آن در نظر گرفت.

   از این­ رو، در 17دی 1289ه.ش قراردادی برای مدت 3 سال با مالتا بسته شد. به موجب این قرارداد، ژنرال مالتا برای تشکیل ژاندارمری (امنیه) فارس مأمور شد.

   روس­ها که اصولاً با ایجاد نیروی منظم دیگری که بتواند در برابر بریگاد قزاق عرض اندام کند، موافق نبودند ، دست به اقداماتی زدند که بیانگر مخالفت با تشکیل این نیرو و ژاندارمری سوئدی­ها بود.

   به هر حال، مالتا دردهه اول فروردین 1290ه.ش  وارد شیراز شد ؛ ولی همان طور که حدس زده بود، در شیراز  با مشکلات و دشواری­های بسیاری روبرو شد ؛ زیرا از یک طرف دولت موفق به وصول قرضه مورد انتظار خود نشده بود و از طرف دیگر ، حکمران فارس نیز از همکاری با او خودداری ­می کرد. در نتیجه ، در تأسیس ژاندارمری فارس پیشرفتی حاصل نشد و حفاظت راه­ها همچنان به متنفذان محلی و سران عشایر سپرده شد (قائم مقامی ، 1355 : 169 - 168). ژاندارمری فارس نیز عملا در سال 1295ه.ش از هم پاشید (افسر ، 1332 :103) .

  واژه های کلیدی:

   ژاندارمری فارس ،سپهدار تنکابنی ،ژنرال مالتا، بریگاد قزاق.

  ارجاعات:

  - قائم­ مقامی، جهانگیر (1355). تاریخ ژاندارمری ایران از قدیمی­ترین ایام تا عصر حاضر. تهران: چاپخانه وزارت اطلاعات و جهانگردی .

  - افسر، پرویز (1332). تاریخ ژاندارمری ایران. تهران: چاپخانه قم .

  منبع بیشتر:

  - بابایی، غلامرضا (1382). تاریخ ارتش ایران از هخامنشی تا عصر پهلوی. تهران: انتشارات آشتیان.

نظر شما