You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • عنوان: ژاندارمری ژنرال مالتا

  معرف:

  معادل انگلیسی: Gendarmery of General Malta 

  تعریف:

  فکر تأسیس یک واحد ژاندارمری در فارس، ابتدا در دولت سپهدار تنکابنی شکل گرفت؛ اما این امر به علت عدم تامین اعتبار و حمایت های لازم انجام نشد؛ تا این سرانجام درفروردین 1290ه.ش سازمان ژاندارمری فارس به فرماندهی ژنرال مالتا که سال ها در خدمت وزارت جنگ بود، تاسیس شد.

  متن:

  سپهدارتنکابنی بعداز اعلام مشروطه (1285ه.ش)، درسه دوره نخست وزیرشد .در برنامه دولت اول او( 8 مهر ماه1288ه.ش تا14 مهرماه 1289 ه.ش) اصلاح قشون ، نظمیه وامنیه گنجانده شده بود. او برای تحقق این منظور ، ماده­ای درباره قرضه­ای خارجی به مبلغ 000/500 لیره در برنامه دولت خود در نظر گرفت که با توجه به فوریت و اهمیت آن، به تصویب مجلس رسید. پس از تصویب این برنامه، سپهدار از سفارت های انگلیس و روس درخواست قرضه کرد و تأکید کرد که دولت ایران در نظر دارد برای برقراری نظم ، مقداری از این پول را تشکیل قشون و ژاندارمری اختصاص دهد(قائم مقامی،1355: 106-98).

  هم زمان، اعتراض سفرای روس و انگلیس در مورد ناامنی راه­ها بلند شده بود و در فرصتی که به دستشان می­رسید، از بدی وضع راه­ها شکایت و اعتراض می­کردند. دولت ایران به منظور رفع این اعتراضات و بهانه­جویی­ها، مصمم شد نیرویی به نام ژاندارمری تشکیل دهد و برای ریاست آن ژنرال مالتا[1] ایتالیایی را که از مدت­ها پیش در خدمت دولت ایران ­بود در نظر گرفت. اما چون موضوع استقراض به تعویق افتاد، تشکیل ژاندارمری هم صورت نگرفت.

   کابینه سپهدار در14تیرماه 1289ه.ش سقوط کرد و کابینه جدید در دوم مرداد1289ه.ش به ریاست مستوفی الممالک تشکیل شد.

   با پیگیری مستوفی الممالک، مقرر شد دولت انگلیس برای تشکیل ژاندارمری مبلغ 000/100 تومان وام  در اختیار ایران قرار دهد. با این اندیشه، دولت ایران از دولت ایتالیا خواست که با فرستادن چندتن از افسران خود، با دولت ایران در این مورد همکاری کند. اما دولت ایتالیا درخواست ایران را نپذیرفت؛ بنابراین، باز هم نتیجه­ای به دست نیامد.

  از این رو، سرانجام در17دی ماه 1289ه.ش  قراردادی به مدت 3 سال با ژنرال مالتا بسته شد. به موجب این قرارداد، ژنرال مالتا مامور تشکیل ژاندارمری (امنیه) فارس شد و بلافاصله شروع به تهیه مقدمات کار کرد. دولت ایران در نظر داشت بودجه تشکیلات جدید را از وامی که از دولت انگلیس می گرفت ، تأمین کند. این وضع موجب نگرانی ژنرال مالتا بود ، زیرا بیم داشت افراد او پس از مدتی حقوق و مواجب خود را دریافت نکنند و مشکلاتی پیش آید.

   از طرف دیگر، روس­ها که به طور کلی با ایجاد نیروی منظم دیگری به غیر از بریگاد قزاق موافق نبودند، دست به اقداماتی زدند که حاکی از  مخالفت آنان با تشکیل این نیرو و ژاندارمری سوئدی­ها بود.

   بدین ترتیب، مالتا پس از  تهیه مقدمات مأموریت خود در تهران ، سرانجام در 19 بهمن ماه 1289ه.ش  به سوی شیراز حرکت کرد ؛ ولی همان طور که مالتا حدس زده بود، در شیراز با مشکلات و دشواری ­های بسیار روبرو شد؛ زیرا دولت موفق به وصول قرضه مورد انتظار خود نشد و حکمران فارس نیز از همکاری با او خودداری ­کرد. در نتیجه، پول مورد نیاز برای تشکیل ژاندارمری نرسید و در تأسیس ژاندارمری فارس هم پیشرفتی حاصل نشد.

  واژه ­های کلیدی:

  ژاندارمری، ژاندارمری فارس، سپهدار تنکابنی، مستوفی الممالک ،ژنرال مالتا ، بریگاد قزاق.

  ارجاعات:

  -   قائم ­مقامی، جهانگیر(1355). تاریخ ژاندارمری ایران از قدیمی­ ترین ایام تا عصر حاضر. تهران: چاپخانه وزارت اطلاعات و جهانگردی.

  منبع بیشتر:

  - افسر،پرویز. (1332). تاریخ ژاندارمری ایران .تهران:چاپخانه قم.

  - افشاری ، پرویز(1378) . نخست وزیران سلسله قاجاریه.تهران:موسسه چاپ وانتشارات وزارت امورخارجه .

  - مکی،حسین(1363) .تاریخ بیست ساله ایران . تهران : ناشر.

  - بامدادی ، مهدی(1347) . شرح حال رجال ایران . تهران:چاپخانه بانک بازرگانی .  112- General Maletta

نظر شما