You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  فروش        sale

   

  فروش disposition , sale , sales , trade به معنای حاصل عمل فروختن و به عنوان صفت فاعلی با معنی فروشنده است(1). فروش ، چیزی رابه کسی واگذار کردن با گرفتن بهای آن است (2).  به عمل تبادل هر چیز ارزشمند مانند کالا، اوراق بهادار، وجه نقد، خدمات، یا اطلاعات به طور قطعی و دائمی یا به­طور موقت در ازای هر چیز ارزشمند دیگری، فروش گفته می­شود. این تعریف، تقریباً معادل بازاریابی است و با آنچه به عنوان بیع یا فروش در قوانین مدنی اکثر کشورها؛ همچون ایران و همچنین در فقه اسلامی تعریف شده است، تفاوت اساسی و ماهیتی دارد. بر اساس این قوانین فروش فقط وقتی اتفاق می-افتد که کسی مالی را اعم از منقول یا غیر منقول به صورت دائمی به کسی واگذار  کرده و در قبال آن عوضی گرفته باشد (3).

   متن

  سه فعاليت پايهاي و اصلي فرآيند فروش، شامل: جستجو و يافتن مشتري، ارائه محصول و متقاعد ساختن مشتري براي خريد از شما، و پي­گيري و قطعي ساختن فرآيند فروش است. براي يک فروش موفق بايد هشتاد درصد از وقت به دو مرحلۀ اول و تنها بيست درصد به مرحلۀ سوم اختصاص يابد. قويترين و پربارترين واژه در عرصۀ فروش «اکتشاف» است (يعني مهمترين کار، جست و جوي مشتري و يافتن آن است ). امروزه معمولاً رابطۀ ايجاد شده بين مشتري و فروشنده پس از فروش هم حفظ ميشود. بنابراين تصميم به خريد به معناي تصميم براي ايجاد يک ارتباط بلند مدت است که این ارتباط پایدار را می­توان از طریق ارائه خدمات پس از فروش تحت عناوین وارانتی و گارانتی ایجاد  کرد. ايجاد حس اعتماد  در مشتري امروزه از هر چيز ديگري مهم­تر است. از جمله مسائل کليدي که در فروش اقلام  بدون استفاده خدمتی در آماد و پشتیبانی نیروی انتظامی مطرح است: يافتن مشتري، ايجاد حسن تفاهم و رابطه نزديک با مشتري، معرفي محصولات يا خدمات مورد ارائه، پاسخگویي کامل و قانع کننده به سؤالات مشتري، تکميل و قطعي ساختن فرآيند فروش (اطمينان از اينکه مشتري درست در همين لحظه از شما خريد ميکند ) و خريد مجدد مشتري در آينده است (4).

  برای چگونگی انجام فعالیت فروش در آماد و پشتیبانی ناجا، نیاز است اقدامات زیر انجام پذیرد:

  1-         طرح و برنامه ریزی فروش:  آماد و پشتیبانی نیروی انتظامی با انجام طرح و برنامه ریزی در زمینه فروش دنبال دستیابی به جمع آوری، نگه داری و تحلیل اطلاعات مرتبط با کالاهای قابل فروش، گزارش­های نوبه­ای از هدف­ها، ضرورت­ها، وضع موجود و سایر ویژگی­های مربوط به تجهیزات و اقلام ، ایجاد روش­ها و فنونی که از طریق آن  بتوان فروش اقلام را در جهت منافع سازمان و در زمان­های مختلف به اجرا در آورد، ایجاد تقسیم کار به منظور استفاده هر چه بهتر از عوامل فروش و مسائل مرتبط با آن، پیش بینی روش­های خاصی برای ارزیابی اقتصادی فروش و هزینه­ها و منافع آن برای سازمان. 2- تعیین روش و مقررات فروش: مقررات فروش در نیروی انتظامی براساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح ، قانون محاسبات عمومی،آیین نامه معاملات دولتی وقانون برگزاری مناقصات در نیروهای مسلح  است و روش اجرای آن در قالب مزایده کوچک که توسط مسئول فروش با بالاترين قيمت ممكن انجام مي‌شود و مسئولیت قانونی آن به عهدۀ وی است؛  3- مزایده متوسط که از طريق حراج يا استعلام بها با بالاترين قيمت ممكن انجام مي‌شود و مسئولیت قانونی آن به عهدۀ مسئول فروش و عالی­ترین مقام دستگاه اجرایی یا افرادی است  که از طرف وی مجوز قانونی داشته باشند؛  و 4- مزایده بزرگ که از طريق مزايدۀ عمومي يا محدود با درج آگهي مزايده در جراید رسمی کشور انجام مي‌شود و مسئولیت قانونی آن به عهدۀ عالی­ترین مقام دستگاه اجرایی یا افرادی که از طرف وی مجوز قانونی داشته باشند، انجام می پذیرد(5).

  مرکز فروش با انجام دادن  فعالیت­های اجرایی نسبت به جمع آوری کليه اقلام بدون استفادۀ خدمتی در سطح نیروی انتظامی و نگهداری آنها در مراکز تعیین شده برای فروش از طريق مزايده در حوزۀ مرکزی و استان­ها اقدام می­کند. اهداف مرکز فروش شامل: ايجاد روش يكنواخت و هماهنگ در زمينه جمع آوري اقلام داراي مجوز فروش در سطح سازمان، پاك سازي پارك­هاي خودرويي واحدها از وسائط نقليه اسقاطي ، پاك سازي انبارها از وجود وسايل و اقلام  بدون استفاده، سرعت بخشيدن به فروش اقلام بدون استفادۀ خدمتی، شفاف کردن  آمار اقلام قابل بهره برداري، کسب درآمد مالی برای خرید وسايل و تجهيزات سازماني جدید و كاهش هزينه­هاي تعميراتي و نيروي انساني در نگهداري اقلام، است (6). مأموریت مرکز فروش:  سياست گذاري، برنامه ريزي، هدايت ونظارت برفعاليت­هاي واحدهاي اجرایی فروش استان­ها، شناسايي و جمع آوري اقلام مازاد و بدون استفاده و برگزاري مزايده مطابق با مقررات است. بر این اساس برای نوسازی و بالا بردن توان و تحرک ناوگان خودرویی پلیس و بهره­گیری از تجهیزات نوین و کار آمد به منظور انجام بهینه مأموریت محوله، نیاز است اقلام بدون استفادۀ خدمتی با مناسب ترین طرح و برنامه ریزی و روش بهینه به فروش برسد و از درآمد حاصل از آن  برای خرید خودروها و تجهیزات جدید اقدام کرد(7) .

  کلید واژه­ها

   فروش ، مرکز فروش ناجا ، مزایده، اقلام  بدون استفادۀ خدمتی

  ارجاعات

  1 آموزگار، حبیب ا.... فرهنگ فارسی به فارسی. انتشارات صفار، 1375.

  2 - هیمن، استیون ، دایان، سانچز . تاکتیک فروش. ترجمۀ محمد  راد، نشر نسل نو اندیش، 1388.

  3 - https://fa.wikpedia.org/wiki/لجستیک

  4 کاظمی فر، عباس و علیرضا وطن خواه.  شرحي برفرآيند و مقررات اجراي مزايده اقلام بلا استفاده مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی ناجا، 1389.

  5 شوقی، محمود. مدیریت و عملیات آماد و پشتیبانی.  جلد دوم، معاونت آموزش ناجا، 1391.

  6 اکبری، محسن. بررسی موانع حقوقی توسعه خرید و فروش الکترونیکی در ایران انتشارات موسسه مطالعات و پروژه­های بازرگانی، 1384.

  7 فورسایت، پاتریک.  101 راه برای افزایش فروش.  ترجمۀ علی ضرغام. انتشارات قدیانی، 1378.

   منابع برای مطالعات بیشتر

   1- تریسی، برایان ( 1384 ) کتابچه بزرگ برای فروش موفق ترجمه علی اکبر قادری نیت نشر آزمون

  2-  ودیعت، محمدرضا ( 1385 ) مدیریت آماد و پشتیبانی نشر دانشگاه علوم انتظامی- معاونت آموزش

  3 - گنابادی، محمود ( 1387 ) مدیریت خرید و سفارشات خارجی . مرکز آموزش مدیریت دولتی

   

   

نظر شما