You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

   

  توزیع        DistrIbution

   

  توریع distribution مصدر است و به معنای بخش کردن و پراکنده کردن مطرح است (1) توزیع را به تقسیم کردن، دادن سهم هر یک، پخش کردن، پراکنده ساختن، قرار دادن در نقاط مختلف، تقسیم به قسمت­های مختلف، تنظیم کردن یا ترتیب دادن و طبقه بندی کردن معنی کرده­اند (2). توزيع ، رساندن كالاي تولید شده یا موجود با حفظ کیفیت به مكان مورد نیاز و در زمان مناسب است (3). توزيع در نیروی انتظامی به مجموعه حركاتي گفته می­شود كه كالایا خدمات از محل تأمین کنندگان به سمت مراکز نگهداری مرکزی یا مستقیم به رده های استفاده کننده منتقل می­شود. همچنین این انتقال کالا دربین مراکز نگهداری و رده­های استفاده کننده ، انجام می پذیرد. در واقع، هزينه­هاي توزيع  سهم بزرگي از قيمت كالا را به خود اختصاص داده و نقش تعيين كننده­اي در قيمت تمام شده كالا و خدمات براي نیروی انتظامی ايفا مي­كند .

  متن

  سامانه توزيع از زير  سامانه­های اقتصادي هر كشور است كه پيچيدگي فراواني دارد . همان­طوري كه توليد كالا و خدمات ، نقش و اهميت اساسي در رشد اقتصادي دارد. نحوۀ توزيع نيز تاثير قابل ملاحظه­اي در توسعۀ اقتصادي دارد (4). توزيع اساساً كاري خدماتي است كه اهداف آن با هدف¬هاي بقيه واحدهاي سازمان مرتبط است. می­توان بخشي از اهداف توزيع را این­گونه بیان داشت : مرتب و هماهنگ كردن حمل كالاها و ملزومات توليد سازمان از نقاط توليد به نقاط مصرف،  كاهش هزينه­ها، تضمين استفاده از كل ظرفيت  سامانه و كاهش هزينه واحد توزيع، تضمين جواب گويي سامانه به احتياجات سازمان از نظر روش­هاي حمل و نقلي ، هزينه استفاده از نيروي انساني، تضمين اقلام درچهار چوب طرح جامع و اطلاع دائم از نياز هاي توزيع ساير واحدهاي سازمان، تضمين جوابگويي سامانه توزيع به نيازها و درخواست­هاي مصرف كننده. بر این اساس باید اشاره داشت که هدف اساسي توزيع رفع نياز مصرف كننده برای دورۀ زماني معين است. منظور از دورۀ زماني ، مدت زماني است كه كالا جهت مصرف براي همان مدت واگذار می­شود.  به منظور تحقق اين هدف، تقسيم و تعيين مالكيت كالا ، ماموريت سامانۀ توزيع به شمار مي­رود .

  توزيع، فرآيندي پيچيده، وقت‌گير و هزينه ‌بر است. توزيع اقلام که تنوع بالایی دارد،  در سطح نیروی انتظامی با گستردگی و پراکندگی زیاد ، كار بسيار دشواري است كه بالطبع به منابع مالي،‌ تجهيزات و نيروي انساني زيادي نياز دارد. در گذشته، روال توزيع بر اين بود كه يك سازمان تمام اقلام را به صورت عمده خريداري مي‌كرد و آنها را در انبارهاي مادر نگهداري و سپس در طول زمان و در صورت نياز، ‌آنها را در ميان رده های استفاده کننده توزيع مي‌كرد. اما امروزه با افزايش امنيت توليد،‌ افزايش رقابت ميان تأمين كنندگان و گسترش امكانات توزيع، سازمان‌ها ترجيح مي‌دهند تا حداقل موجودي مورد نياز خود را نگهداري كنند .

  سامانه توزیع در نیروی انتظامی ، اتصال‌دهندۀ تدارک‌‌‌کننده با مصرف‌کنندگان و رده‌های پشتیبانی‌شونده است. نحوۀ توزیع تأثیر قابل ملاحظه‌ای در پشتیبانی و اجرای مأموریت‌های یگان‌ها و رده‌ها دارد. در واقع مطلوب زمانی و مکانی، دو اصل بنیادین آمادی است که از مجرای فعالیت‌های توزیع ، تحقق خواهد یافت. این دو اصل آمادی، این­گونه است که پس از تأمین اقلام و به تملک درآمدن آن توسط نیروی انتظامی ، سامانه توزیع از طریق جداول توزیع و تقسیم اقلام، سهمیۀ رده‌های پشتیبانی‌شونده را تعیین می‌کند و به‌ صورت ارسال مستقیم یا از طریق رابطان رده­ها در مرکز،  اقلام به رده‌های بهره‌بردار تحویل می‌شود و این فعالیت مبتنی بر اهدافی همچون : واگذاری و سهمیه‌بندی عادلانۀ امکانات میان رده‌ها و مأموریت‌ها ، به حداقل‌رساندن مجموع هزینه‌های واگذاری اقلام میان رده‌ها، تأمین نیازمندی رده‌های تحت پشتیبانی به‌مقدار و در زمان مناسب ، تصمیم‌گیری بهینه برای کنترل موجودی و سطوح آمادی رده‌ها، کنترل سقف ذخیره ، اعمال و اجرای تدابیر فرماندهی ناجا در واگذاری اقلام بین رده‌ها در جهت سیاست­ها و خط مشی­ها، ارجحیت اولویت توزیع نیازمندی کارکنان ، اولویت در توزیع اقلام متناسب با شرایط زمانی و جغرافیایی منطقه باید صورت پذیرد،  استفاده از روش  ارسال مستقیم کالا به رده ها با نظارت و کنترل دقیق و جامع انجام می پذیرد .

         يكي از عوامل مهم در سامانۀ توزيع كه در نیروی انتظامی از اهميت ويژه اي برخوردار است تحويل سريع و بموقع كالاها و كاهش هزينه­هاي توزيع است. این موارد شامل : كاهش موجودي ( با كاهش مقدار موجودي در كانال توزيع ، سطح كلي موجودي و هزينه­هاي مربوط به نگهداري موجودي ، كاهش پيدا مي­كند ) بهبود نقل و انتقال ( بهبود نحوۀ نقل و انتقال باعث كاهش زمان­هاي تأخير خواهد شد و زودتر كالاها به دست مصرف كننده خواهد رسيد ) ساده­تر كردن فرآيندها ( این عمل باعث همواري جريان کالا از تامين كننده به مصرف کننده  خواهد شد ) (5).

  توصیه می­شود مسئولان تصمیم گیرنده در حوزۀ توزیع به مواردی همچون اخذ آمارهای نوبه­ای دقیق و جامع از رده­های پشتیبانی شونده اهتمام ورزند ؛ سامانۀ دقیق و کارآمد  را  در امر کنترل و بررسی آمار دریافتی ایجاد کنند ؛ جدول سازمان تجهیزات رده ها را در تمامی اقلام مطابق با نیاز واقعی تهیه کنند؛ فرهنگ سازمانی توزیع کالارا در ناجا بر مبنای جدول سازمان تجهیزات قرار دهند ؛ با کنترل و نظارت از انباشته شدن کالاهای خارج از نیاز در رده ها جلوگیری کنند ؛ از تحویل کالای خارج از سهمیه به رده ها بر مبنای روابط یا مراجعات مکرر پرهیز کنند؛ از روش ارسال مستقیم کالا در امر توزیع استفاده شود و به موضوع بسته بندی مناسب کالا و نحوۀ چیدمان در حمل و نقل ، توجه خاص کنند.

   

  کلید واژه­ها

  توزیع ، نیروی انتظامی ، سامانه توزیع ، ارسال مستقیم ،کالا ، کاهش هزینه

  ارجاعات

  1 آموزگار ، حبیب ا... فرهنگ فارسی به فارسی دانش . انتشارات صفار، 1375.

  2 - نصرت پناه ، سیاوش. مدیریت و فرماندهی لجستیک. 1384.

  3- اخوی ، احمد.  مدیریت توزیع. رشت: چاپ و نشر بازرگانی، 1380.

  4 - جي ديويد وايال .مديريت موجودي از انبار تا مركز توزيع . ترجمۀ اشرف رحمتیان، انتشارات آزموده اصفهان، 1380

  5 شوقی، محمود . مدیریت و فرماندهی آماد و پشتیبانی.  جلد دوم، معاونت آموزش ناجا، 1391.

  6 - انواری رستمی، علی اصغر. سیستم­های توزیع پیشرفته، 1391.

   منابع برای مطالعه بیشتر

  1 - دعائي، حبيب الله ( 1379 ) سيستم هاي خريد مديريت انبار داري و توزيع. انتشارات محقق مشهد

  2 - عنبرستاني ، محود ( 1378 ) فرهنگ عمومي لجستيك فارسي، انگليسي.اداره لجستيك ستاد مشترك سپاه.

  3 - فرجی ، مرتضی ( 1382 ) اصول و مباني و كار كردهاي آماد ، مركز مطالعات وپژوهشهاي پشتيباني و مهندسي ناجا.

   

   

نظر شما