You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  سیستم جامع آماد و پشتیبانی        Integrated system of logistics and support

  سیستم (1) که اسم فرانسوی آن systéme  است و به  مجموعه‌ای متشکل از عناصر مرتبط با یکدیگر که مسئول انجام کار خاصی هستند و واژگان مترادف آن : جهاز، دستگاه، نظام،  سامانه، روش، قاعده، اسلوب است (2). آماد و پشتیبانی (3) شامل: برآورد، تهيه، ذخيره‌سازي، توزيع، ترابري و آماده‌سازي تجهيزات، اقلام و تأسيسات مورد نياز و خدمات مربوط به اسكان و نگهداري نيروي انساني می­شود (4). سامانه جامع آماد و پشتیبانی يك سامانه تحت شبكه اينترانت ناجا ست كه به وسيله نرم افزار JAVA ، برنامه‌نويسي شده است.ِسرورهاي ذخيره‌سازي داده­ها تحت پشتیبانی فاوا ناجا مي­باشد و هيچ­گونه داده­ای در رايانه­هاي كاربران ذخيره نمي‌شود و همين امر، موجب اطمينان فرماندهان، مديران و كاربران نسبت به اطلاعات ثبت شده در  اين  سامانه مي­شود (5).

  متن

  معاونت آماد و پشتيباني ناجا به منظور انجام مأموريت خود، درخواست­ها و نيازمندي­هاي خود را براي مکانيزه کردن فرایندهاي کاري، کنترل انبارهاي ناجا و مبادي ورود و خروج کالا، کاهش هزينه با حذف فعالیت­هاي زايد و ...، در قالب سامانه جامع امن و پايدار در جهت اجراي کارامد و مؤثر مأموريت، تحت عنوان سامانه جامع آماد و پشتيباني با اهداف : کاهش هزینه­های مربوط به نگهداری و توزیع، حذف فعالیت زاید و اضافی، افزایش سرعت، دقت و صحت در انجام ماموریت­های محوله، تسریع در خرید و جذب اقلام بازیافتی، پیش­بینی و تصویب صحیح بودجه، واگذاری بودجه، نظارت بر بودجه، پیش­بینی و تعیین کمّی اقلام مورد نیازناجا برای دوره­های زمانی معین، تعیین و تدوین استاندارد نوع، کیفیت و کمیت اقلام به صورت یکپارچه و کاربرد آنها، جمع آوری دقیق و صحیح آمار برآورد اقلام سرمایه ای ، جمع آوری، ثبت، حسابرسی و دفاع حقوقی از اموال ناجا از آغاز تملک یا تصرف تا خروج نهایی از ناجا ، مکانیزه کردن کلیه فعالیت های مربوط به معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، طراحی نموده است ( 6).

  در سازمان¬ها، گزارش¬دهي و گزارش‌گيري يكي از اصلي‌ترين شاخص‌هاي سنجش پويايي آن سازمان در پيشبرد اهداف و مأموريت‌هاي محوله محسوب می¬شود و ارائه مطلوب گزارش عملكرد به صورت دقيق و صحيح ، از اهميت بالايي برخوردار است. معاونت آماد و پشتيباني ناجا نيز به عنوان سازماني پويا، با راه اندازي سامانه جامع آماد و پشتیبانی و زيرسيستم‌هاي آن، درصدد برآمده است تا با بهره‌گيري از اين سامانه، سرعت و دقت لازم را در گردش اطلاعات و ارائه گزارش‌هاي مربوطه به سلسله مراتب ارتقا بخشد (7).

  زيرسيستم‌هاي سامانه جامع آماد و پشتیبانی : 1 -  زیرسیستم کنترل اموال : سامانه¬ای است که امکان ارائه گزارش‌های مدیریتی و فهرست‌وار از طریق شبکه رایانه‌ای قابل دسترسی (شبکه داخلی ناجا ) که از امنیت بالایی برخوردار است را برای کلیه مدیران مرتبط ایجاد می‌کند که قابلیت‌های آن شامل: الف - ارائه خدمات به کاربران و مدیران از یک محیط الکترونیکی ( شبکه ناجا ) استفاده می‏کند. در این نوع سامانه تمامی عملیات اعم از ثبت اطلاعات، گزارش‌گیری، تأیید امضای الکترونیکی، نقل‌وانتقال کالا و دیگر عملیات آماری به ‌صورت  سامانه­ای توسط کاربران آموزش‌دیده با تعیین سطوح دسترسی انجام می‌شود. ب -  این زیر سيستم با فراهم‌آوردن امکاناتی برای تمام کاربران، بدون نیاز به حضور فیزیکی در معاونت آماد و پش ناجا اجازه می‌دهد که با استفاده از واسطه ایمن (شبکه ناجا) بتوانند به تمام اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی یابند. ج این زیر سيستم دارای سطوح مختلف دسترسی است. هر قدر به‌ سمت سطوح بالاتر حرکت کنیم، دسترسی به آمار تمام رده‌ها امکان‌ پذیرتر می‌شود . به تعبیر دیگر سامانه مکانیزه کنترل اموال ، استفاده از فناوری پیشرفته شبکه مخابراتی برای انتقال اطلاعات به ‌صورت الکترونیکی است و اطلاعات و آمار اموال را به تناسب یگان‌های تحت امر کاربر مربوطه با کنترل سطح دسترسی در اختیار وی قرار می‌دهد. مأموریت‌ها و اهداف جزیی یا اجرایی این سامانه شامل: شناسایی و شماره‌گذاری اموال، نگهداری حساب اموال و ثبت تغییرات (جابه‌جایی سرزمینی، مأموریتی، رده بهره‌بردار، کاربری و ...)، ثبت و نگهداری اطلاعات و اسناد و مدارک مربوط به اموال، صورت‌برداری از موجودی اموال و گردآوری اطلاعات مربوط به آنها ، رسیدگی، کنترل و تعیین مغایرت‌ها و تفاوت‌ها (اموال‌گردانی، تحویل‌وتحول)، رسیدگی به خسارت، سرقت و مفقودی اموال سازمان (ناجا) ، است (8).

   2 - زير سيستم انبار: این زیر سیستم با ورود كالا به بارانداز نسبت به ثبت اطلاعات مربوط به كالاهای وارد شده به مراکز نگهداری اقدام می­کند . اين سامانه از طريق پوشش چرخه كالا در انبارهاي سطح ناجا، زمينه لازم را براي انسجام ساير سامانه­ها فراهم می­نماید . و قابلیت­های آن شامل : الف - ثبت و مشاهده نام كالا، كد کالا، تعداد / مقدار، نام تأمين كننده، قيمت واحد، شماره قرارداد، نام كارشناس فنی مطابقت کالا. ب -  ثبت اطلاعات مربوط به چرخه كميسيون دريافت و تطبیق کالاهای دریافت شده ج گزارش­گیری برخط و مرحله­ای از کالاهای وارد شده، موجود و خارج شده، است.

  3 - زیرسیستم آماد: از آنجایی­که مأموریت اصلی اداره کل آماد برآورد، درخواست تامین و توزیع اقلام آمادی است، زیر سیستم طراحی شده دارای قابلیت­های : الف - مشاهده، تخصيص و توزيع اطلاعات اقلام سرمايه‌اي و عمومي وارد شده به انبار‌ ب - دریافت اطلاعات سلاح و مهمات وارد شده به انبار برای انجام عملیات توزیع، است. این زیر سیستم نو پا است و نیاز به ارتقای توانمندی در قالب نیازهای مأموریت­های آمادی ناجا دارد .

   4 زیر سیستم ترابري: زیر سیستم نگهداري و تعميرات، زیر سیستم خريد، زیر سیستم فروش، زیر سیستم طرح و برنامه وبودجه: این زیر سیستم­ها هنوز طراحی و راه اندازی نشده­اند و در حال حاضر از سه زيرسيستم كنترل اموال، انبار و آماد، برای دریافت اطلاعات ورود، خروج و موجودی اقلام عمومی، تخصصی و مصرفی  استفاده می­کنند.

  کلید واژه­ها

  سیستم  جامع آماد و پشتیبانی، زيرسيستم¬های آمادی، کنترل اموال، آماد.

  ارجاعات

  1-     system

  2-     خداپرستی، فرج ا.... فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی. دانشنامۀ فارس، 1376.

  3-     Logestic and support

  4-     شوقی، محمود. مدیریت و فرماندهی آماد و پشتیبانی. جلد اول، معاونت آموزش ناجا، 1391.

  5-     آقايي، اصغر؛ رضا آقايي و حمید جعفری. سامانه اطلاعات مديريت آماد و پشتیبانی. معاونت‌ تربیت و آموزش ناجا،1392.

  6-     مجموعه مستندات سیستم­های جامع ناجا. معاونت فاوا. اداره کل فناوری اطلاعات،1392.

  7-     بابايي درويش، حسين؛ امیر اکبری مؤید و سعید بابالوئی.زیرسامانه مكانيزه کنترل اموال.معاونت تربيت و آموزش ناجا،1392.

  8-     آقايي ، اصغر و پرويز جباري. سيستم اطلاعات انبار . دانشگاه علوم انتظامي امین،1385.

  9-     جوانمرد، حبيب الله. مديريت لجستيک (فرآيند يکپارچه شبکه تأمين ). نشر ويرايش،1383.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1- آشنایی با مفاهیم فناوری اطلاعات و سیستم­های جامع ناجا. انتشارات معاونت تربیت و آموزش ناجا،1390.

  2 - صرافي زاده، اصغر. سيستم­هاي اطلاعات مديريت ( نگرش راهبري). انتشارات ترمه،1388.

  3 قاسمي، حسين. سيستم اطلاعات مديريت آمادي. دانشگاه علوم انتظامي امین،1386.

   

نظر شما