You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • آمادگاه           Depot

  آمادگاه (1) اداره یا محلی که آنچه برای ارتش لازم است از خواربار و پوشاک در آنجا آماده و فراهم می­کنند (2) آمادگاه، تاسيسات آمادي است كه مسئول انجام يك يا چند امر از امور دريافت، تفكيك، طبقه بندي، انباركردن، توزيع نگهداري و بازيافت اقلام  است. (3) آمادگاه عمومي، به آمادگاهي اتلاق مي­شود كه امور دريافت، طبقه بندي، انباركردن، توزيع، نگهداري و بازيافت همه نوع اقلام تخصصي و غير تخصصي در آن صورت مي­گيرد. (4) آمادگاه، مجموعه ­ای متشکل از تعدادی مخازن گروه کالا که هر مخزن تعدادی انبار کالاهای تخصصی دارد به منظور تدارک و تامین نیازهای رده­های ستادی و ماموریتی نیروی انتظامی  است  که به صورت متمرکز در یک نقطه یا در نقاط متعدد بنا به سیاستگذاری و الزامات سازمانی ایجاد می­شود.

  متن

  آمادگاه­ها  برای توزیع اقلام و محصولات مختلف در سطح کشور، یا برای انبار کردن نیازهای سالیانه مؤسسات و سازمان­های خدماتی بزرگ مورد استفاده قرار می ­گیرند. در این گونه آمادگاه ­ها فعالیت­های ارسال بیش از دریافت است، زیرا اقلام به صورت واحد بار به مقدار زیاد دریافت می­شود. سپس به صورت دسته ­های کوچک­تر یا قطعات منفرد تحویل متقاضیان می­ گردد. تنوع اقلام در آمادگاه­ها، در مقابل وزن و حجم اقلام متوسط است. (5) آمادگاه­ ها به عنوان واسطه ميان تامين كننده و مصرف كننده در عرضه به ­موقع و در حد نیاز کالاها،  جريان تامين و توزیع کالا و تثبيت قيمت کالاها نقش مهمي  ايفاء مي­کنند. موجودي­ هاي اقلام، از نظر ارزش مقادير كالایی از سرمايه در گردش سازمان محسوب مي­شوند كه به­ صورت كالا در آمادگاه ­ها ذخیره سازی  می­شوند. آمادگاه ­ها با بخش ­هاي مختلف درون و برون سازمانی نظير تامين­ كنندگان، ترابری، نگهداري و تعمیرات، خريد، توزيع، مالي، بازسازی و فروش  ارتباط مستمر و تنگاتنگي دارند و اين رابطه همانا موجب مي­شود تا در صورت كمبود اقلام آمادي و تداركاتي از جمله مواد غذايي كه نقش حياتي براي كاركنان سازمان ها دارد به عنوان يك اهرم ضربه ­گير ايفای نقش  کند و در اصل سازمان را از نوسانات و موارد غير مترقبه رهايي مي‌بخشد. (6)

  سازمان­ها و کارخانجات تولیدی بزرگ با توجه به گستردگی و پراکندگی واحدهای تحت امر خود ، اقدام به ایجاد آمادگاه­ هایی در چند منطقه می­ کنند. اين آمادگاه ­ها به منظور پشتيباني از يگان­هاي مستقر در آن منطقه جغرافيايي كه از چندین شهرستان هم جوار تشکیل شده­اند، ايجاد مي‌شوند. تعداد و نوع كالاها و انبارها در اين مراكز نسبتاً زياد است و حجم عمليات انبارداري در سطح وسيعي صورت مي‌گيرد. مقدار كالايي كه در اين آمادگاه­ها ذخيره مي‌شود عمدتاً سه تا شش برابر بار مبنا و همراه يگان هاي مستقر در منطقه (تحت پوشش)  است. (7) هدف­ های اساسی که آمادگاه ­های غیر متمرکز برای خدمات­دهی مورد توجه دارند، شامل : سطح بالاتر خدمات به متقاضیان دریافت کالا یا کاهش زمان تدارک، کاهش هزینه ­های حمل و نقل کالا از مکان تامین تا محل مصرف، تامین نیروی انسانی بومی با هزینه کمتر و بازدهی بالاتر، مطالعات مربوط به دارایی ­های غیر منقول و منقول در حال ذخیره در آمادگاه، دسترسی به شبکه راه­ها و امکان دسترسی به راه ­های بیشتر، نزدیکی به مصرف­ کنندگان، نزدیکی به آمادگاه ­های منطقه­ ای دیگر و افزایش سطح خدمات مشتری، برآورد هزینه ­ها و میزان سرمایه­ گذاری برای تجهیزات آمادگاه های منطقه ­ای است. (8)

  اهداف آمادگاه­های منطقه­ای در نیروی انتظامی، شامل : استمرار عمليات پشتيباني از يگان­ها با جلوگيري از بروز ضايعات ناشي از نگهداري نامطلوب، نگهداري اصولي جهت حفظ كميت و كيفيت کالاها، افزايش آگاهي فرماندهان، مديران و كاركنان با سامانه­هاي ذخيره سازي  برای نگهداري مطلوب و تحقق اهداف ذخيره سازي، برقراري تعادل بين تأمين و مصرف اقلام ذخيره سازي شده، ايجاد وحدت رويه و اعمال روش­هاي مؤثر علمي و كاربردي در ذخيره سازي است. با توجه به تنوع و حجم اقلام و تجهيزات در نیروی انتظامی که دارای گستردگی زیاد و بيشتر از سازمان­های دیگر است، ناجا به واسطه تحرك و جابه­جايي زياد و نيز حضور كاركنان به صورت شبانه روزي، نياز به اقلام و تجهيزات متنوع و فراواني دارد  و دلايلی از قبیل: محافظت اقلام و تجهیزات آمادی از دسترسی افراد غیرمجاز و جلوگیری از سرقت، خرابکاری یا  انهدام آنها، محافظت اقلام و تجهیزات آمادی در مقابل آسیب های ناشی از حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله، صاعقه، طوفان، نور آفتاب و نزولات جوی (باران، برف، تگرگ)، نگهداری از اقلام و تجهیزات آمادی در وضعیت مناسب، به نحوی که سرما، گرما، رطوبت، نورخورشید و ... موجب فساد و ضایع شدن آنها نشود، حفظ توان رزمی و روحیه نیروهای خودی از طریق ارائه کافی، به موقع و مناسب اقلام مورد نیاز به آن­ها، جلوگیری از دسترسی و بهره­برداری دشمن از اقلام آمادی یگان­های خودی،  لزوم محافظت از اقلام آمادی موجود در منطقه عملیات به عنوان بخشی از بیت المال و اموال دولتی  را می­طلبد که نقش و جایگاه آمادگاه­های آمادی در ناجا را تعیین می­کند. (9) فرآیند اجرایی در آمادگاه­ها شامل : کدگذاری، جابه­جايی اقلام، چيدمان اقلام، بسته بندی ضرورری برای نگهداری اقلام، نگهداری و پردازش، اطلاعات، به روز کردن اطلاعات، کنترل حداقل موجودی، کنترل نقطه سفارش، کنترل حداکثر موجودی، نمونه­برداری کيفی، تطبيق مشخصه کيفی با استانداردها، تصميم در مورد نگهداری اقلام، اقدامات پيشگيرانه و اصلاحی(کيفی) و انبارگردانی خواهد بود .(10) که می­توان به این فرآیند اجرایی، موضوع دریافت کالا، جانمایی کالا و توزیع را اضافه کرد.

  کلید واژه ­ها

  کالا، آمادگاه منطقه ­ای، تامين كننده،  مصرف كننده، فرآیند اجرایی.

  ارجاعات

  1-                        depot .  Training center   

  2-         ساعتچی، محمد. فرهنگ فارسی، انگلیسی یادواره . چاپخانه آرمان، 1371.

  3-    کاظمی­فرد،  عباس  و علیرضا  وطن خواه. فرآیند و مقررات اجرایی مزایده اقلام بدون استفاده.انتشارات موسسه ناجی نشر بنیاد تعاون ناجا، 1390.

  4-    نصرت پناه، سياوش. مديريت و فرماندهي لجستيك، جهان جام جم،1384.

  5-         شوقي، محمود. پشتیبانی آمادی در عملیات انتظامی. دانشگاه علوم انتظامی، 1389.

  6-         گروه مهندسی صنایع. طراحی انبار، چاپ هشتم، انتشارات جهاد دانشگاهی صنعتی شریف،1384.

  7-         موسسه مطالعات و پژوهش­های بازرگانی. آشنایی با مبانی مدیریت توزیع با تاکید بر روش­های نوین توزیع کالا.1387.

  8-         شوقي، محمود. سیستم­های تامین و خرید. دانشگاه علوم انتظامی،1389.

  9-         عسگری، احمد. مجموعه مقالات علمی اولین همایش سراسری نگهداری و ذخیره سازی اقلام در ناجا. معاونت آماد و پشتیبانی ناجا،1382.

  10-     مقیسه، حمیدرضا. مدیریت مراکز نگهداری کالا. معاونت تربيت و آموزش ناجا،1392.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1-      یوسفی نژاد، علی. بهینه یابی پوشش آمادگاه های لجستیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه جامع امام حسین ( ع )، 1378.

  2-      نجفی پور، مهرزاد. بررسی عوامل موثر بر نحوه آمایش سرزمینی آمادگاه های مهماتی ناجا. پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، 1388.

  3-      دودنگه، محمود. لجستیک و کارکردهای آن. موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع)،1391.

  4-      کاظمی، بابک. مدیریت تدارکات و لجستیک. انتشارات فرمنش،1390.

   

   

   

نظر شما