You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

   

  برچسب اطلاعات کالا        Information tag goods

   

  برچسب (1) در لغت نامه دهخدا به­معنای کاغذی است  که روی اجناس چسبانند تا معرف جنس و قیمت آنها باشد و مترادف و متضاد آن: اتیکت، انگ و نسبت نارواست. برچسب یا  اتیکت، دو رشته نوار آویخته پشت کلاه اسقف، متمم سند یا نوشته، مواد الحاقی به وصیت یا نوشته است ( 2 ). اطلاعات (3  ) در تداول فارسی به عنوان معلومات، دانستنی­ها و اخبار به کار می­رود و در لغت نامه دهخدا به­معنای اخبار و سازمان تجسسات بوده و فرهنگ لغت عمید آن را، گیشه یا محلی در یک اداره یا مؤسسه برای راهنمایی مراجعه کنندگان بیان  کرده است  و مترادف و متضاد آن: داده­ها، دانستنی­ها، معلومات، مفروضات و مجهولات است که فرهنگستان زبان فارسی این واژه را علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی معنی کرده است . کالا (4) متاع ، مال‌التجاره و مال  است (5). برچسب اطلاعات کالا، لوحی است از جنس کاغذ یا فلز یا ... که بر روی محصول می­چسبانند یا الصاق می­کنند که اطلاعاتی در مورد نام محصول، قیمت، محتویات و سایر اطلاعات مرتبط با نوع جنس به مصرف کننده می دهد. برچسب کالا به مصرف کننده، در انتخاب کالای مورد نیاز کمک می­کند و اطلاعاتی در بارۀ چگونگی استفاده و در صورت وجود خطر هشدارهایی را برای نحوه مصرف می­دهد.

  متن

  امروزه یکی از روش­های مؤثر بازاریابی، تبلیغات است و برچسب کالا شیوۀ متداول در معرفی و تبلیغات کالاست. برچسب کالا ایجاد تمایل به خرید یک محصول را در مشتری چند برابر می­کند. تاریخچۀ برچسب کالا در ایران حداقل به زمان هخامنشیان باز می­گردد. در سال 1352 در استان خوزستان الواحی از زمان هخامنشیان پیدا شد که مشخصات برخی از کالاها، احتمالاً برای نگهداری در انبارها یا ارسال به نقاط دیگر در آن قید شده بود. هدف از الصاق برچسب، نمایش واضح و مختصر اطلاعات و مشخصه‌های کالا است و متن اطلاعات مندرج در برچسب باید به‌گونه‌ای باشد که هم برای انسان و هم برای ابزار الکترونیکی شناسایی خودکار، قابل خواندن باشد. بهتر است که برچسب بر روی چهار طرف بسته چسبانده شود، اما اگر این کار صورت نگیرد، حداقل باید از دو برچسب در کنار اضلاع، روی ضلع کوتاه و ضلع بلند سمت راست استفاده شود.

  انواع برچسب کالا، شامل: بر چسب کاغذی (6)، برچسب متال (7)، برچسب پی وی سی (8)، برچسب بی رنگ و شفاف (9)، برچسب سکوریتی (10)، برچسب اموال (11)، برچسب پشت متال (12)، برچسب ویه (13)، برچسب حرارتی (14)، برچسب امنیتی (15) است. ویژگی­هایی که برچسب اطلاعات کالا باید داشته باشد : 1- شامل اطلاعات پایه­ای مانند : نام محصول، قیمت ، گواهی استاندارد، تاریخ تولید و انقضا و نام شرکت تولیدی باشد . 2 جزییات، محتویات یا مواد اولیه محصول را بیان می کند ضمناً اطلاعات باید طوری بیان شود که برای مصرف کننده قابل درک باشد.3 - برچسب باید مصرف کننده را در به کار بردن محصول راهنمایی و طریقۀ مصرف و استفاده از کالا را به طور واضح و روشن بیان کند و علاوه بر آن اطلاعات لازم را دربارۀ نحوۀ نگهداری و ذخیرۀ کالای مورد نظر ارائه دهد. 4 - یک برچسب بایدخطرهای احتمالی و نکات ایمنی در مصرف یک محصول را به مصرف کننده ارائه دهد مخصوصاً در بارۀ مواد غذایی و دارویی برچسب کالا باید اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی و خطرهای احتمالی مربوط به مصرف کالا نیز در برداشته باشد . 5 - برچسب باید به راحتی قابل دیدن باشد و به راحتی خوانده شود و شامل علایم و نشانه­هایی برای استفاده خرده فروشی­ها و تولیدکنندگان باشد (16). مصرف­کنندگان برای استفاده و به­کارگیری صحیح اموال و کالاهای خریداری شده از دیگران، به کسب اطلاعات لازم و ضروری نیاز دارند، اطلاعاتی که آنها را در استفادۀ بهینه راهنمایی  کرده و خطرها و آثار جانبی زیان بار آن را گوشزد کند (17). تعهد به ارائه اطلاعات یکی از اساسی ترین وظایف تولید کنندگان است که باید در چهار موضوع  زیر به اطلاع مصرف کننده برسد:

  1-  اطلاعات مربوط به عیوب کالا: چنان چه در موضوع تعهد، عیب­های پنهان یا وضعیت معیوب به طور مخفی وجود داشته باشد به گونه­ای که مصرف کننده با بررسی متعارف و معقول قادر به کشف آنهان نباشد، عرضه کننده موظف است، اطلاعات لازم در بارۀ این عیوب را در اختیار مصرف کننده قرار بدهد .

  2-  اخطارهای مربوط به خطرات احتمالی کالا : نقش اخطارها، رهایی دادن استفاده کننده یا شخص ثالث، در برابر خطرهای موجود در کالاست.

  3-  دستورهای مربوط به استفاده بهتر از کالا: دستورالعمل­ها و راهنمای ضروری برای استفاده بهینه از کالا و نگهداری آن و راهنمای نصب کالاست.

  4-  اطلاعات فنی مربوط به مشخصات کالا: اطلاعات فنی شامل فرمول­های ساخت، مشخصات فنی، اطلاعات راجع فنی  برای نگهداری از کالا، اطلاعات مهندسی و اطلاعات مربوط به آزمایش کالا هستند به اطلاع مصرف کننده برسد (18).

  با توجه به اینکه ناجا برای تولید امنیت در سطح جامعه یکی از مصرف کنندگان عمده کالاهائی با تنوع زیاد است، باید آگاهی لازم را به کارکنان و قسمت­های ذی­ربط دربارۀ با نحوۀ نگهداری و استفاده اصولی که در برچسب کالا آمده است بدهد. از طرفی انبار داران از شرایط نگهداری کالا و مدت زمان نگهداری کالا مطلع شوند (19). برچسب کالا برای کارکنان به منزلۀ یک دستور العمل است که خود کالا با مصرف کننده صحبت و در رابطه با نحوۀ به­کارگیری یا نگهداری آن اطلاعات لازم را ارائه می دهد. برچسب کالا هم برای کسانی که در امر خرید ایفای نقش می­کنند و هم برای کارکنان که وظیفۀ نگهداری کالاها را برعهده دارند و هم برای کسانی که از کالاها استفاده می­کنند نقش مهمی ایفا می­کند. نحوه استفاده از کالا که معمولاً روی برچسب مشخصات کالا قید شده است امکان به­کارگیری و استفاده از کالا را به شکل استاندارد برای استفاده کننده مشخص می­کند و او را با خطرهای احتمالی ناشی از استفاده غیر استاندارد از کالا آشنا می سازد و این امر کمک مهمی به موضوع "نگهداری" که از جمله موارد مورد توجه در سازمان است خواهد کرد. تاریخ انقضای قید شده روی کالا مدت زمان باقی مانده برای تحویل و مصرف کالا به قسمتهای مربوط را برای انباردار مشخص خواهد کرد. در بند 2 ماده 3 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان ایران، آمده است که عرضه کنندگان کالا و خدمات و تولیدکنندگان مکلف­اند اطلاعات لازم شامل نوع، کیفیت، کمّیت، آگاهی­های مقدم بر مصرف، تاریخ تولید و انقضا مصرف را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

  کلید واژه ها

      برچسب کالا، انواع برچسب کالا، ویژگی برچسب، اطلاعات برچسب.

       ارجاعات

  1-  label ,tag , Mark, ticket

  2-  آریان پور، عباس. فرهنگ دانشگاهی انگلیسی،فارسی. 1387.

  3-  Information

  4-  Articles,goods.

  5-  عمید،حسن. فرهنگ لغت عمید، نشر اشجع، 1389.

  6-  Paper label

  7-  Metal label

  8-  Pvc label

  9-  Trans parent  label

  10-  Security label

  11-    Asset label

  12-     Back Matel label

  13-  Void label

  14-   Thermal label

  15- Tag label

  16-    ثنایی، وحید. اصول و فنون بازاریابی. انتشارات ترمه، مؤسسه مطالعات و پژوهش­های بازرگانی،1388.

  17-   جنیدی، لعیا. مطالعه  تطبیقی تعهد به ارائه اطلاعات. فصلنامه حقوق، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران،1385.

  18-   صالحی، جواد، یوسف ابراهیمی و معصومه سالاری راد. مبانی و قلمرو تعهد به ارائه اطلاعات به مصرف کننده کالا. 1391.

  19- جباری، پرویز. اصول بسته­بندی.دانشگاه علوم انتظامی،1387.

                    ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1-  روستا، احمد و دیگران. مدیریت بازاریابی. انتشارات وزارت امور خارجه،1383.

  2-  سند هازن، ریچارد. بازاریابی جهانی.ترجمه محمد ابراهیم گوهریان، انتشارات امیرکبیر،1384.

  3-  میرزاعلیان، فرشید. بررسی اثرات آگاهی و انگیزش مصرف کننده به اطلاعات برچسب کالا بر تمایل او به خرید بطری­های آب معدنی. پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه یزد، دانشکده مدیریت و اقتصاد،1391.

نظر شما