You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • بارکد      Quick Response Barcode 

  معادل فارسی بارکد، رمزینه است و به معنای مجموعه ای از اعداد و خطوط با پهناهای مختلف است که روی محصولی ثبت شود، این مجموعه نشان­دهندة اطلاعاتی دربارة موجودی کالا در انبار و نوع کالا و اطلاعات دیگر است (1). در فارسی به بارکد آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه می‌گویند (2). بار کد، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد (3). تعریف عملیاتی بارکد، انتقال داده­ ها از طریق امواج نوری است که آنها مجموعه ­ای از خطوط میله ­ای موازی با عرض­ه ای گوناگون (پهن و نازک) هستند و اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکد خوان دارد. در حقیقت دستگاه بارکد خوان ماشینی است که اطلاعات را به شکل بصری بر روی صفحه، نمایش می ­دهد.

  متن

  بار کد ( رمزینه‌ ) برای اولین بار در حدود سال 1365 در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا برای  کنترل کردن موجودی انبار به کار گرفته شد و در حال حاضر در دنیا چند استاندارد برای تولید و استفاده از باركد وجود دارد كه معتبرترین آنها استاندارد EAN/UCC  است كه 103  كشور در دنیا از آن تبعیت می­كنند و حدود90 درصد تجارت دنیا را پوشش می­دهد. در ایران به علت ضرورتی كه بنا به توسعه صدور كالاهای غیرنفتی ایران به بازارهای جهانی به وجود آمد در سال 1374 مركز ملی شماره­گذاری كالا و خدمات تاسیس شد و پس از انجام مطالعات لازم با انتخاب استاندارد EAN/UCC  ، كشور ایران به عضویت موسسه بین المللی EAN International   درآمد. تاكنون بیش از پنج  هزار شركت، كه بیشتر آنها شركت­ های تولیدكننده محصولات غذایی و شیمیایی هستند، به عضویت این مؤسسه درآمده و برای كالاها و محصولات خود باركد دریافت كرده­اند (4).

  ابزارهای بارکد: برای راه­اندازی سامانه ­های مبتنی بر باركد، نیاز به تجهیزاتی مانند : نرم افزار تولید باركد، چاپگر چاپ باركد، پویشگر (Scanner) و برچسب­های ویژه خواهد بود. فواید بارکد کردن : مصون بودن از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و وارد نشدن دستی اطلاعات، دسته­ بندی دقیق اطلاعات، سرعت بالا به همراه صحت ۱۰۰درصدی، دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی در جریان روند مدیریت است. انواع بارکد خوان­ ها : 1 بارکدخوان ­های ثابت  که به رایانه متصل می شوند و داده ­ها را هر بار که خوانده می­ شوند انتقال می­ دهند  تا روی صفحه نمایش داده شوند.  2 بارکدخوان­ های سیار دسته­ای: این نوع بدون اینکه به طور مستقیم با کامپیوتر متصل باشند اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کرده و سپس با استفاده از پایه (cradle) ، اطلاعات آن روی رایانه منتقل می ­شود. 3 بارکدخوان ­های سیار بی­سیم : این نوع از بارکدخوان­ ها هم اطلاعات را در حافظه نگهداری می­کنند اما انتقال اطلاعات به صورت هم زمان انجام می­ شود. این مدل از بارکدخوان ­ها در مواردی که دسترسی اطلاعات برای تصمیمات مهم است استفاده می­ شود (5).

  انواع بارکد ، بارکدها از نظر شکل و ترکیب قرار گرفتن خطوط استانداردهای مختلفی دارند مانند : EAN13 , CODE 39 ,CODE 128, EAN 128 ,PDF 417  و . . . که هرکدام کارایی خاصی دارند و CODE 128 که متداول­ترین کاربرد آن در برچسب­ های حمل و نقل و کارت­های شناسایی است، این بارکد مناسب­ترین کاربرد را برای نیروی انتظامی به ویژه برای فعالیت­های آماد و پشتیبانی و نشانه گذاری کالا خواهد داشت. برای اینکه بتوان یک بارکدخوان مناسب برای به ­کارگیری در نیروی انتظامی و نرم افزار سازمانی انتخاب شود، نیاز است محیط کار و برنامه ­ها را تعیین  کرد و قبل از اینکه هر تصمیمی گرفته شود ، ابتدا به این سوالات پاسخ داده شود که شما را در این انتخاب راهنمایی می­ کند : 1 دستگاه ­ها در چه محیطی به کار می ­روند ؟ 2 - استفاده از دستگاه برای مدت مشخصی است یا به طور دائم از آن استفاده خواهد شد ؟ 3 - آیا به قابلیت سیار بودن دستگاه احتیاج دارید ؟ 4 - آیا خواندن کدها در نزدیکی کالاهاست یا در فاصله دورتر قرار دارند ؟ 5 - دستگاه چگونه به رایانه متصل می ­شود ؟ 6 - آیا اطلاعات خوانده شده باید سریعا منتقل شوند یا خیر ؟

   چنانچه از بارکد جهت مدیریت و کنترل گردش کالا در انبارها استفاده شود، مزایایی از قبیل : ثبت ورودها و خروج­ ها (اسناد رسید و حواله انبار) به صورت غیر دستی، سرعت و دقت بالا در جمع آوری و ورود اطلاعات مربوط به گردش کالا در انبار، امکان اختصاص یک کد سریالی برای هر واحد از کالا، کنترل گردش و موجودی انبار براساس کد، لات و سریال، ایجاد امکان ردیابی هر کالا بر اساس شماره سریال، به حداقل رساندن خطاهای عملیاتی و اطلاعاتی، امکان دسترسی به کلیه اطلاعات کالا به صورت On-Line، انجام فعالیت ها بدون خطا و با سرعت بالا، امکان تهیه برگه ­های خروجی کالا به صورت  خودکار و سریع، امکان بهره گیری دقیق از روش­ های FIFO و LIFO در خروج کالا از انبار، انبار گردانی بسیار سریع و آسان با استفاده از دستگاه دستی و قابل حمل، امکان تعریف شرایط جایگذاری کالاهای خاص در موقعیت های خاص انبار را به همراه خواهد داشت (6).

  کلید واژه­ ها

  بارکد، رمزینه ، استاندارد EAN/UCC، برچسب، بارکدخوان

  ارجاعات

  1 - قربان‌زاده ، فرهاد. سرپرست تأليف و ويرايش فرهنگ لغات عميد. ناشراَشجَع،1389.

  2 - عباس‌پور، جواد. دائرةالمعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی.نسخه آزمایشی ویرایش شده، 1387.

  3 - استانداردهای بارکد. زبان فارسی، نشر پارسه سافت ، http://www.parsehsoft.ir

  4 - قلندری، همت مراد. نیازمندی­ های ملی ایجاد نظام ملی طبقه ­بندی و خدمات شناسه کالا، مرکز ملی شماره­گذاری کالا و خدمات ایران،1385.

  5 - غلامزاده، احمد. طبقه ­بندی و کد گذاری کالا. دانشگاه امام حسین ( ع )، 1377.

  6 - غلامزاده، احمد و داود میعادی. زبان مشترک و بستر اطلاعات کالا. دانشگاه امام حسین ( ع )، 1377.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1 - سایت کیو آر کد (www.qr-code.ir) وب سایت تخصصی رمزینه ایران، با هدف آشنایی کاربران و فراهم کردن زمینه استفاده ­های علمی، صنعتی، اطلاع رسانی که در سال  1391  تاسیس شده است.

  2 - شهرام شریف سر دبیر  سایت ( itiran.com ) سایتی در حوزه اطلاع رسانی تکنولوژی، تاسیس 1381

   3 -  www.goqr.me 

نظر شما