You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • اقلام سرمایه‌ای Capital item      

  در فرهنگ لغت عمید، کلمه اقلام (items, units) به‌عنوان اسم عربی و جمع قلم و در معنای نمونه‌ها و انواع ذکر شده است (قربان زاده، 1389). سرمایه (asset, capital, fund) پول یا کالایی که اساس کسب و تجارت قرار دهند. دارایی و ثروت و آنچه کسی از نقد و جنس دارد، اصل و مایه­ی چیزی (قربان زاده، ۱۳۸۹). واژگان مترادف آن شامل: پول، دست‌مایه، راس­المال، دارایی، مال، مایه، نقد، نقدینه و دارایی غیرمادی است(خداپرستی، ۱۳۷۶). اموال سرمایه‌ای، اقلامی است که عمر مفید بیش از یکسال دارند و استفاده از آن‌ها در طول مدت عمر مفیدشان، سبب تغییر اساسی در شکل ظاهری و قابلیت آن‌ها نمی­شود. برای این اقلام عمر قانونی تعیین می‌شود و معمولاً پس از فرسودگی به انبار عودت داده می‌شوند (منتشلو، ۱۳۹۱). اقلام سرمایه‌ای، کالایی که منجر به تولید (کالا و خدمات) یا افزایش درآمد می‌شوند یا وجود آن‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه است. این اقلام معمولاً دارای برچسب یا شماره اموال و شناسنامه هستند و به علت عمر نسبتاً طولانی با نظارت کنترل اموال بین استفاده‌کنندگان، تحویل و تحول شده و دارای سابقه هستند (شوقی، ۱۳۸۸).

  متن:

  اقلام سرمایه‌ای یا اقلام غیر مصرفی، اقلامی هستند که آن‌ها را بدون تغییر محسوس و از دست دادن مشخصات اصلی، به‌طور مکرر مورد استفاده می‌توان قرار داد. شرایط اقلام: طبق بخشنامه شماره ۵۱/۸۰۹۰/۴۹۷۰۸ به تاریخ ۲۶/۸/۸۰ وزارت امور اقتصادی و دارایی، ارزش ریالی آن‌ها بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ ریال باشد، منقول بوده و قابلیت جابجایی داشته باشد، دارای بیشتر از یکسال عمر مفید باشد (خدابخشی، ۱۳۸۷).

  اقلام سرمایه‌ای، اقلامی هستند که به‌طور دائم استفاده می‌شوند و برخلاف اقلامی نظیر مواد اولیه که در فاصله کوتاهی به مصرف می‌رسند از عمر طولانی‌تری برخوردارند. تجهیزات کامپیوتری و ماشین‌آلات و اقلامی نظیر این‌ها دائماً خریداری نمی‌شوند و لذا تصمیم‌گیری صحیح جهت خرید آن‌ها عواقب طولانی‌مدتی را بر جای خواهد گذاشت. همچنین توجه به سایر هزینه‌ها نظیر لوازم یدکی و تعمیر و نگهداری در طول عمر اقتصادی آن‌ها که ممکن است از پرداخت‌ها و قیمت‌های اولیه هم مهم‌تر باشند، درخور توجه است. عرضه‌کنندگان مختلف ممکن است اقلام مشابهی را پیشنهاد دهند ولی این اقلام از لحاظ بهره‌برداری و عملکرد ممکن است با هم متفاوت باشند. به‌عنوان مثال دو عرضه‌کننده ممکن است قیمت و شرایط نگهداری و تعمیر مشابهی را ارائه نمایند ولی، کیفیت عملکرد محصولاتشان ممکن است کاملاً با هم متفاوت باشد(انواری رستمی، ۱۳۹۱).

  اقلام سرمایه‌ای در آماد و پشتیبانی نیروی انتظامی:

  اقلام سرمایه‌ای اداری و ماشین‌های اداری: که شامل انواع میزها، انواع صندلی و مبل‌ها، انواع کمدها، گاو صندوق، کاغذ خردکن، دستگاه‌های کپی و تکثیر است.

  اقلام سرمایه‌ای زیست و خواب: که شامل انواع تخت خواب‌ها و چادرهای گروهی فلزی است.

  اقلام سرمایه‌ای طبخ غذا: که شامل یخچال‌فریزر و یخ‌سازها، اجاق‌ها، چرخ‌گوشت‌ها، کباب‌پز، خردکن‌ها، خلال کن برقی و پوست‌کن‌ها و تجهیزات گرم‌کننده غذا است.

  اقلام سرمایه‌ای سرمایشی و گرمایشی: که شامل کولرهای آبی، گازی و اسپیلت ها، بخارهای گازی، نفتی و برقی، پنکه‌ها در انواع مختلف است.

  اقلام عمده (پشتیبانی عمومی) آمادی: که شامل دستگاه‌های پخت نان، خمیرگیر، چونه گیر و...، سردخانه‌های پیش‌ساخته، آشپزخانه‌های صحرائی، سرویس‌های بهداشتی و حمام صحرایی، دستگاه‌های خشک‌شویی و اتوها است.

  اقلام سرمایه‌ای صوتی و تصویری: که شامل تلویزیون، رادیو و ضبط‌صوت، ویدیو و تجهیزات فیلم‌برداری و... است.

  با توجه به کثرت بالای اقلام سرمایه‌ای آمادی و تنوع آن، تعداد محدودی از آن­ها که بیشترین کاربری را در ناجا دارد، ذکر شد.

  ویژگی‌های تجهیزات و اقلام سرمایه‌ای:

  1- خرید غیر قابل تکرار: خرید تجهیزات سرمایه‌ای معمولاً هر ۵ تا ۱۰ سال یا بیشتر انجام می‌شود.

  2- زمان انجام خرید: اساساً برخی از تجهیزات سرمایه‌ای جهت محصولات استاندارد ساخته می‌شوند. خود این تجهیزات نیز استاندارد شده هستند و هر موقع خریدار بخواهد با مراجعه به بازار یا شرکت‌های سازنده در زمان کوتاهی به آن می‌تواند دست یابد.

  3- ماهیت و میزان هزینه: وجه انجام شده هزینه‌های اولیه شرکت برای تحصیل و راه‌اندازی تجهیزات سرمایه‌ای، یک سرمایه‌گذاری است. اگر خرید به‌صورت منطقی صورت گیرد، تجهیزات سرمایه‌ای برای شرکت سود ایجاد می‌کند و موجب افزایش ارزش شرکت می‌شود.

  واژه‌های کلیدی:

   اقلام اداری، زیست و خواب، طبخ غذا، سرمایشی و گرمایشی، پشتیبانی عمومی، صوتی و تصویری

  ارجاعات:

  ۱ - قربان زاده، فرهاد (۱۳۸۹)، سرپرست تألیف و ویرایش فرهنگ لغات عمید، ناشراَشجَع.

  ۲ خداپرستی، فرج‌الله (۱۳۷۶)، فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، شیراز: دانشنامه­ی فارس.

  ۳ - منتشلو، علیرضا سیاوش نصرت پناه (۱۳۹۱)، آسیب‌شناسی نظام توزیع کالاهای سرمایه‌ای در سازمان و ارائه راهکار مناسب، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه امام حسین (ع).

  ۴ شوقی، محمود (۱۳۸۸)، کنترل اموال در ناجا، تهران: معاونت آموزش ناجا.

  ۵ - خدابخشی، محمد (۱۳۹۱)، مجموعه مقالات لجستیک، مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی.

  ۶ - انواری رستمی، علی اصغر (۱۳۹۲)، سیستم سفارش‌ها، خرید، انبارداری و توزیع، تهران: انتشارات ترمه.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  ۱ - کاظمی فرد، عباس و علیرضا وطن‌خواه (۱۳۸۹)، شرحی بر فرآیند و مقررات اجرای مزایده اقلام بلا استفاده، مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی ناجا.

  2 - ودیعت، محمد رضا (1380)، مدیریت آماد و پشتیبانی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی امین.

  ۳ - محمودیان، سعید (۱۳۹۳)، بررسی الزامات یکنواخت سازی تجهیزات اداری در معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

   

   

نظر شما