You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • حمل‌ونقل    Transportation

  حمل‌ونقل transit, transport, transportation (سایت دانشنامه آزاد) در لغت یعنی باربری به‌وسیله حیوان / وسیله نقلیه و جا­به­جا کردن (آموزگار، 1375). حمل‌ونقل از کلمات لاتین trans به معنای از یک سو به سوی دیگر و  portare  به معنی حمل کردن، ریشه گرفته است. حمل‌ونقل، حرکت و تغییر مکان انسان، وسایل و تجهیزات از نقطه‌ای به نقطه دیگر در حداقل زمان ممکن با حداکثر ایمنی و حداقل هزینه است (عمید، 1389). حمل‌ونقل در نیروی انتظامی در دو حوزه کالا و کارکنان مطرح است که با توجه به توانمندی‌ها و ملاحظات سازمانی، بخشی از آن از طریق آماد و پشتیبانی و بخش دیگری از طریق برون‌سپاری انجام می‌پذیرد.

  متن:

  از دیدگاه اقتصادی اهمیت حمل‌ونقل به‌قدری زیاد است که عده‌ای آن را کالبد توسعه اقتصادی دانسته و برخی دیگر حمل­و­نقل را چون ستون فقرات توسعه، تلقی کرده­اند. رشد و توسعه اقتصادی و حمل‌ونقل، تأثیر متقابل دارند؛ بدین معنی که رشد و توسعه اقتصادی در ایجاد یک سیستم مطلوب حمل‌ونقل حائز اهمیت است و توسعه شبکه حمل‌ونقل نیز در رشد و توسعه اقتصادی هر کشور تأثیر می‌گذارد. باید توجه داشت که حمل‌ونقل کالا یکی از حلقه‌های مهم ارتباط بین مراحل تولید، توزیع و مصرف است و تولید و توزیع نیز به‌نوبه خود از اساسی‌ترین مسائل اقتصادی است (شوقی، 1391).

  اهداف آماد و پشتیبانی نیروی انتظامی در حوزه حمل‌ونقل: از جمله این اهداف باید به کم کردن زمان، کم کردن هزینه، تأمین ظرفیت کافی برای سازمان، تأمین ایمنی و امنیت کافی برای سازمان اشاره کرد.

   انواع حمل­و­نقل: حمل‌ونقل کالا با توجه به نوع کالا، شرایط اقلیمی و جوی، وضعیت جغرافیایی و اقتصادی منطقه به روش‌های زیر صورت می‌گیرد: حمل‌ونقل دریایی (حمل‌ونقل دریایی یکی از پراستفاده‌ترین حمل‌ونقل‌ها برای جا­به­جایی کالاهای سنگین و حجیم است)؛ حمل‌ونقل هوایی (حمل‌ونقل هوایی کالا معمولاً در شرایط خاص استفاده می‌شود)؛ حمل نقل زمینی یا جاده‌ای (امروزه یکی از پراستفاده‌ترین شیوه‌های حمل‌ونقل، حمل‌ونقل زمینی است که بر طبق آمار 70% حمل‌ونقل جهان به‌وسیله انواع و اقسام حمل‌ونقل‌های زمینی صورت می‌گیرد)؛ حمل‌ونقل ریلی (این نوع حمل‌ونقل، اقتصادی‌ترین روش در تجارت بین‌المللی است)؛ حمل‌ونقل خطوط لوله (از این روش در انتقال مواد سوختی در سطح داخلی و بین‌المللی استفاده می­شود).

  بخش‌های حمل‌ونقل: در حمل‌ونقل پنج بخش با یکدیگر مشارکت و فعالیت دارند: ارسال کننده محموله - دریافت کننده محموله - حمل کننده دولت (به‌عنوان سیاست‌گذار) و مردم (به‌عنوان استفاده کننده).

  اهداف بخش‌های حمل‌ونقل: ارسال کننده و دریافت کننده محموله (مبدأ و مقصد) دارای اهداف مشترکی هستند؛ مانند مدیریت زمان و رعایت دقیق زمان در حمل‌ونقل، کاهش هزینه حمل‌ونقل، افزایش کیفیت حمل‌ونقل، جلوگیری از ضایعات طی حمل‌ونقل، تبادل مناسب اطلاعات و ارتباطات در حمل‌ونقل؛ هدف حمل کننده: حمل کننده کالا و اجناس از مبدأ به مقصد تمایل دارد تا درآمد خود را به حداکثر برساند و هزینه‌ها را (وسایل نقلیه، کارگر و راننده) کاهش دهد؛ هدف دولت: افزایش کارایی و اثربخشی حمل‌ونقل جهت کاهش مصرف منابع و انرژی، ثبات در حمل‌ونقل به‌منظور برنامه‌ریزی کلان دقیق‌تر، ایجاد ظرفیت حمل‌ونقل مطمئن و باصرفه، برقراری قیمت و کرایه حمل‌ونقل در سطح مناسب و ثابت، توجه به اصول حمل‌ونقل برای کنترل ترافیک، ایجاد رضایت مشتری و ارائه خدمت به تمام بازارها و اقشار مردم؛ هدف مردم: کم شدن هزینه حمل‌ونقل، کاهش آلودگی محیط زیست، کاهش خطرات، افزایش ایمنی و ارتقاء کیفیت حمل‌ونقل (مؤسسه آموزشی اندیشه، 1389).

  نقش حمل‌ونقل در نیروی انتظامی: حساسیت و پیچیدگی سیستم حمل‌ونقل در نیروی انتظامی و تأثیر متقابل این سیستم و سایر عوامل، لزوم یک برنامه‌ریزی جامع متکی به روش‌های علمی و مناسب را در بخش حمل‌ونقل ایجاب می‌نماید. تعیین میزان تقاضای سفرهای روزانه در راستای مأموریت‌های اداری و تاکتیکی نیروی انتظامی، نقش عمده‌ای در این برنامه‌ریزی دارد. حمل‌ونقل در نیروی انتظامی با توجه به گستردگی، پراکندگی و تنوع مأموریت‌ها، نقش به سزایی در به حداقل رساندن هزینه‌ها و اجرای به‌موقع مأموریت‌ها و وظایف می‌تواند داشته باشد. علاوه بر نقش و اهمیتی که حمل‌ونقل در سیستم اقتصادی کشورها دارد، در نیروی انتظامی توزیع فیزیکی کالا، تجهیزات و نیروی انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است. انتقال سریع و به‌موقع نیروهای عمل کننده و نیز ترابری به‌موقع کالاها و تجهیزات موردنیاز آن‌ها، موجب انجام به هنگام و صحیح مأموریت رده‌ها در سطح کشور می‌شود. رده‌های پشتیبانی­شونده از یک طرف و مراکز آمادی و تولیدی از طرف دیگر دو نقطه مبدأ و مقصد حمل‌ونقل کالا را تشکیل می‌دهند (شوقی، 1391).

  واژه‌های کلیدی:

   حمل‌ونقل، روش‌های حمل‌ونقل، بخش‌های حمل‌ونقل، اهداف حمل‌ونقل.

  ارجاعات

  1 - https://fa.wikpedia.org/wiki/لجستیک

  2 آموزگار، حبیب­الله(1375)، فرهنگ فارسی به فارسی، انتشارات صفار.

  3 عمید، حسن (1389)، فرهنگ لغت عمید، ویرایش فرهاد قربان زاده، نشر اشجع.

  4 شوقی، محمود (1391)، مدیریت و فرماندهی آماد و پشتیبانی، جلد دوم، تهران: معاونت آموزش ناجا.

  5 مؤسسه آموزشی اندیشه (1389)، آموزش بدو خدمت رانندگان بین‌شهری، جلد اول و دوم، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای.

  6- آذر، عادل و همکاران (1391)، «طراحی مدل ریاضی مسیریابی حمل مواد خطرناک-م.م: شبکه راه‌های استان فارس)»، مجله علمی-پژوهشی عمران مدرس، دوره دوازدهم، شماره 4.

  7- خاکساری، علی و همکاران (1391)، «بهینه‌یابی مسیر حمل‌ونقل کالا بین مراکز استان‌های ایران با استفاده از الگوریتم ژنتیک (GA)»، نشریه مهندسی حمل‌ونقل، سال سوم، شماره سوم.

  ارجاع برای مطالعات بیشتر:

  1 - سلطانی، علی و افروز فلاح منشادی (1392)، «یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل؛ راهکاری در جهت دستیابی به حمل‌ونقل پایدار-م.م: کلان‌شهر شیراز»، فصلنامه علمی-پژوهشی مطالعات شهری، شماره پنجم.

  2- دودانگه، محمود (1390)، «مدل ریاضی حمل‌ونقل در سامانه‌های لجستیکی»، فصلنامه مدیریت زنجیره تأمین، سال سیزدهم، شماره 32.

  3 - عزیزی، محمد (1382)، نقش ترابری در ساختار اقتصادی، اجتماعی، اسکان بشری و سازمان‌های انتظامی، تهران: مرکز مطالعات و پژوهش‌های ناجا.

  4-توکلی‌مقدم، رضا و همکاران (1392)، «توسعه ریاضی مسئله مسیریابی حمل‌ونقل مواد سوختی تحت شرایط فازی-م.م: استان مازندران»، نشریه مهندسی حمل‌ونقل، سال چهارم، شماره سوم.

   

   

   

نظر شما