You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • طرح آمادی    Logistics form

   

  طرح (draft, form, idea, layout, pattern, plan) مطرح کردن، پیشنهاد کردن، ارائه کردن، پی‌ریزی کردن، بنا نهادن، نقشه چیزی یا کاری را کشیدن و برای کاری برنامه‌ریزی کردن است (معین، 1371). واژگان مترادف آن، شاملِ الگو، مدل، انگار، نگاره، نقش، نقشه، نمودار، شکل، تصویر، زمینه، قالب، پیشنهاد، پروژه، برنامه، کشیدن، مطرح کردن، ارائه کردن و ارائه دادن است (خداپرستی، 1376).  آماد Supply در فرهنگ لغت به معنای سررسیدها معرفی شده است (سایت دانشنامه آزاد) و در علوم نظامی از آن به علم طرح‌ریزی و جابه­ جایی و نگهداری نیروها اطلاق می‌شود. فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه آماد را هم ارز معنی کرده است (حداد عادل 1390). در نیروی انتظامی، تهیه و تنظیم طرح آمادی به‌عنوان پیوست طرح‌های عملیاتی یگان‌های پشتیبانی­شونده انتظامی قرار می‌گیرد. این طرح‌ها که با همت آماد و پشتیبانی رده‌ها، تهیه و تنظیم می­شود از شکل و چارچوب استاندارد و یکسانی برخوردار نیست و اغلب بر اساس دانش و تجارب مدیران انجام می‌پذیرد (ودیعت، 1388). طرح آمادی، طرحی است که نحوه­ی پشتیبانی عملیات انتظامی را از نظر آماد، نگهداری و تعمیرات، ترابری و خدمات پشتیبانی موردنیاز برای مدت تعیین شده جزء به جزء مشخص می‌سازد.

  متن:

  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور اجرای هر طرح و عملیات جامع در حوزه استحفاظی یک یا چند فرماندهی انتظامی استان، نسبت به تهیه و ابلاغ طرح به یگان‌ها و فرماندهی‌های انتظامی مرتبط و درگیر با عملیات اقدام می‌نماید. از این طریق، عملیات انتظامی طبق شرایط و مقررات تعیین شده اجرا و هر معاونت ستادی یا واحد اجرایی، عمل‌کننده، معین و احتیاط، کاملاً نسبت به مأموریت و وظایف خود آگاه می­شود و هر رده­ی ستادی، یگان‌های تحت امر خود را هدایت، کنترل و پشتیبانی می­نماید تا عملیات به هدف‌های تعیین شده برسد.

  طرح جامع و کلی را معاونت انتظامی ناجا تهیه و ابلاغ می‌کند و هر معاونت ستادی با توجه به وظایف و مأموریت خود نسبت به تهیه­ی طرح پیوست اقدام و به رده‌های تحت امر ابلاغ و بر اجرای آن نظارت می‌نماید و طبعاً معاونت آماد و پشتیبانی ناجا نیز همانند سایر معاونت‌ها نسبت به تهیه و ابلاغ طرح پیوست آمادی اقدام خواهد کرد.

  هماهنگی تاکتیک و پشتیبانی ایجاب می‌نماید که فرماندهان عملیاتی اقدام به تهیه طرح اداری و پشتیبانی نمایند، این طرح بخشی از طرح تاکتیکی محسوب می‌گردد که به‌منظور اطلاع یگان‌های پشتیبانی‌شونده تهیه و تنظیم شده و دربرگیرنده نیازهای پشتیبانی عملیات تاکتیکی است. بر اساس طرح اداری پشتیبانی فرماندهان عملیات از امکانات پشتیبانی پیش‌بینی­شده برای عملیات آگاه می‌شوند (شوقی، 1385).

  ماده‌های طرح اداری پشتیبانی در نیروی انتظامی: طرح اداری پشتیبانی در سطح نیرو به صورت 9 ماده‌ای (چنانکه در ارتش مرسوم است) می‌تواند تهیه گردد. این مواد نُه‌گانه شاملِ وضعیت، مأموریت، کلیات، وسایل و خدمات، تخلیه و بستری کردن بیماران، کارکنان، همکاری با مردم، متفرقه، فرماندهی و مخابرات می­شود.

  بندهای طرح آمادی در نیروی انتظامی: طرح یا پیوست آمادی، دارای این بندها خواهد بود:

  بند اول، وضعیت: این بند بر اساس اطلاعات ارائه‌شده در طرح اصلی (که معمولاً معاونت انتظامی ناجا صادر می­کند) که شاملِ تشریح طرح، موقعیت عملیات، زمان اجرا، رده‌های درگیر در عملیات، تعیین وظایف هر رده، دستورهای هماهنگی، فرماندهی، محورهای بازرسی و... است، تنظیم می­شود.

  بند دوم، مأموریت: آماد و پشتیبانی، نیازمندی‌های آمادی رده‌های عمل کننده را از قبیل استان انتظامی، واحدهای عملیاتی، مرزبانی، هنگ‌های مرزی، قرارگاه مقدم مرصاد، رده‌های مستقل ناجا، پلیس‌های تخصصی یا هر رده دیگر که مشمول طرح می‌شود، بررسی و برآورد نماید تا پس از اجرای طرح نسبت به تأمین، ذخیره و توزیع آن اقدام کند.

  بند سوم، کلیات طرح: در کلیات طرح موضوعاتی مانند تعیین قطعی نیازمندی‌ها، برنامه‌ریزی برای اجرا، نحوه اقدام برای تأمین اعتبار، اقدامات لازم برای تأمین نیازمندی‌ها، محل و شرایط ذخیره‌سازی نیازمندی‌ها، میزان و نحوه توزیع نیازمندی‌ها بین رده‌ها در زمان و محل‌های تعیین شده، نحوه و شرایط رسیدگی به اقلام و تجهیزات خسارت دیده و مفقودی، چگونگی انجام نظارت بر حسن انجام وظایف پشتیبانی از رده‌ها، تعیین اولویت­های نیازمند‌های رده به ترتیب مواد غذایی، سوخت، مهمات، نحوه به‌کارگیری از امکانات دیگر رده‌های ناجا در انجام طرح، ارائه می‌شود.

  بند چهار، وسایل و خدمات: وسایل و خدمات عبارتند از:

  1- جیره که شامل: الف) مأخذ جیره غذایی برای کلیه کارکنان در شرایط و زمان عملیات جهت هر نفر به مبلغ تعیین‌شده است. هر یگان بر اساس این مبنا و شرایط جغرافیایی، برنامه غذایی مربوط را تنظیم تا در شروع عملیات اجرا نماید؛ ب) یگان‌ها پیش‌بینی لازم را جهت تأمین جیره عملیاتی و آماده از قبیل آرد، نان خشک، تن ماهی، گوشت، مرغ و...، برای مدت تعیین­شده در طرح انجام دهند و با مصرف جایگزینی این اقلام در برنامه غذایی هفتگی تلاش کنند تا همواره کیفیت این مواد حداکثر برای مدت تعیین­شده طرح، حفظ گردد؛ ج) چند نقطه برای طبخ غذا با فواصل منطقی در نقاط مختلف با امکانات موردنیاز و ظرف یک‌بارمصرف، پیش‌بینی تا در صورت بروز خسارت در نقاط دیگر، نسبت به تهیه و طبخ غذا بتوان اقدام نمود.

  2- پوشاک، تجهیزات انفرادی، چادر، وسایل زیست، وسایل خواب که شامل: الف) نسبت به تأمین کلیه استحقاقی کارکنان پایور اقدام و همواره استحقاقی کارکنان وظیفه زودتر از مدت تعیین­شده توزیع شود؛ ب) کلیه تجهیزات انفرادی بازدید شود و معایب مربوط برطرف گردد و سهمیه یگان‌ها توزیع شود؛ ج) کلیه لوازم خواب و چادر بازدید شود و معایب برطرف گردد و سهمیه یگان‌ها توزیع شود.

  3- مواد نفتی / سوخت که شامل: الف) باک کلیه خودروها همواره پُر باشد و تلاش شود که از تحرک بی‌مورد آن‌ها جلوگیری شود؛ ب) وجه نقد برای تأمین سوخت در اختیار رانندگان گذاشته شود؛ ج) پیش‌بینی لازم برای ذخیره سوخت مایع در یگان‌ها با رعایت نکات ایمنی و تأمین امکانات، به عمل آید و تانکر سوخت یا بشکه‌ها با فواصل در داخل زمین غیرمسکونی جاسازی شود.

  4- مهمات که شامل: الف) کلیه یگان‌ها با توجه به آمار کارکنان حاضر به خدمت و سلاح‌های موجود، بار مبنا را به رده‌ها تحویل دهند؛ ب) نکات ایمنی و حفاظتی در نگهداری مهمات رعایت شود.

  5- جنگ‌افزار، خودرو، وسایل تعمیرگاهی که شامل: الف) کلیه اقلام طبقه 7 یگان‌ها آماده به کار و در عملیات با توجه به نیازمندی رده‌های درگیر در طرح، به‌کارگیری شود؛ ب) آماد و پشتیبانی رده‌ها، فهرست نیازمندی‌های عملیاتی کلیه یگان‌ها را بر اساس جدول سازمان و میزان موجودی، قبل از شروع طرح تهیه کنند؛ ج) خودرو کلیه یگان‌های مشمول طرح (به‌ویژه کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها، یگان‌های اجرایی و عملیاتی) آماده به­کار گردند؛ د) ترابری عمومی و حمل‌ونقل و انتقال یگان‌ها با استفاده از امکانات ترابری یگان مربوط انجام می‌شود و در صورت کسری از شرکت‌های معتبر خصوصی با هماهنگی حفاظت و اطلاعات یگان مربوط می‌توان اجاره کرد؛ ه) برای جابه‌جایی سلاح و مهمات فقط باید از خودروهای سازمانی استفاده شود.

  6- طبقات یدکی که شامل: الف) تنظیف و روغن عمل سلاح مورد نیاز برای یگان‌ها تأمین و در اختیارشان قرار گیرد؛ ب) قطعات یدکی اساسی خودرو کلیه یگان‌ها (کلانتری­ها، پاسگاه‌ها، واحدهای اجرائی و عملیاتی) تأمین و در اختیارشان قرار گیرد؛ ج) لاستیک کلیه خودروهای یگان‌ها مشمول طرح، بازدید و در صورت نیاز تعویض شود.

  7- آب که شامل: الف) هر یگان یک نقطه بنه آب برای یگان‌های تابعه مشخص و در زمان اجرای طرح برای جلوگیری از تحویل آب آلوده به کارکنان از این محل آب سالم و قابل شرب تحویل گردد؛ ب) تانکر متحرک و ثابت با توجه به استعداد یگان‌های پشتیبانی‌شونده، پیش‌بینی و در محل مناسبی پارک شود تا در زمان اجرای طرح مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

  8- اقلام خسارت دیده و مفقودی که شامل: الف) آماد و پشتیبانی یگان‌های مشمول طرح، باید نسبت به جمع آوری اقلام خسارت دیده و تنظیم صورت جلسه اقدام نمایند؛ ب ـ آماد و پشتیبانی یگان‌های مشمول طرح، باید اقلام مفقودی را طی صورت‌جلسه‌ای با ذکر مشخصات دقیق و امضاء مسئول عملیات و فرمانده مربوط به مرکز جهت بررسی و رسیدگی ارسال نمایند.

  بند پنجم، ملاحظات اجرایی: 1- یگان‌های آماد و پشتیبانی در استقرار تأسیسات خود (انبار، آشپزخانه، بنه آب، مهمات، سوخت، پارک خودروها) به اصل پراکندگی توجه داشته باشند؛ 2- تجهیزات آمادی و اقلام ضرورتی برای جایگزینی در یگان‌ها با اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و ذخیره موجود، پیش‌بینی شود؛ 3- در استقرار تجهیزات آمادی به اصل اختفاء و استفاده از پوشش طبیعی و رعایت انضباط استتار به‌خصوص در مناطق عملیاتی و خارج از شهرها توجه گردد؛ 4- محل استقرار بنه آمادی از منطقه عمومی استقرار یگان‌های عملیاتی جدا باشد و زمین آن محکم و سفت باشد تا تردد خودرویی باعث گردوخاک نشود و حتی‌الامکان نزدیک به محل آب باشد؛ 5- سرعت مجاز در جاده‌های اصلی برای حرکت در ستون کشی 50 کیلومتر و فواصل خودروهای در حال حرکت 50 متر در نظر گرفته شود؛ 6- فواصل خودروها در پارکینگ 5 متر در نظر گرفته شود؛ 7- بار مجاز خودروها حداکثر برابر ظرفیت استاندارد مربوط استفاده شود؛ 8- جیره عملیاتی همراه یگان باشد تا در زمان نیاز بین کارکنان توزیع گردد؛ 9- در صورت بروز حادثه (انفجار، آتش‌سوزی، سوانح خودرویی و غیره) مراتب بلافاصله گزارش شود؛ 10- در مقر آماد و پشتیبانی هر یگان، گروه آتلیه سیار تعمیراتی پیش‌بینی تا در صورت نیاز به‌کارگیری گردد؛ 11- در هر یگان دفتر روزنامه امور آمادی و دفتر کار آمادی تهیه شود به نحوی که کلیه وقایع و دستورهای امور آمادی با ذکر ردیف، زمان ورود پیام و یا صدور دستور و پاسخ مربوط ثبت گردد؛ 12- در توزیع امکانات، حق تقدم با رده‌های درگیر طرح به‌ویژه دورترین یگان خواهد بود.

  بند ششم، فرماندهی مخابرات: فرماندهی مخابرات و الکترونیک، با فاوا خواهد بود و در صورت نیاز به تماس، واحدهای اجرایی پشتیبانی با شماره تلفن ... می‌توانند تماس بگیرند.

  بند هفتم، فرماندهی: در این بند، بالاترین رده آماد و پشتیبانی مشمول طرح، ذکر می‌گردد تا رده­های پشتیبانی­کننده بتوانند با او هماهنگی لازم را در زمان اجرای طرح به عمل آورند.

  بند هشتم بازرسی: در این بند، محورهای بازرسی مرتبط با مأموریت و وظایف رده‌های پشتیبانی­کننده، ارائه می‌گردد.

  ویژگی‌های یک طرح آماد و پشتیبانی مؤثر: ویژگی‌های یک طرح آماد و پشتیبانی مؤثر عبارتند از: 1- تحقق مأموریت و انجام عملیات را به صورتی بهینه تضمین نماید؛ 2- نیازهای پیش‌بینی شده را در طول عملیات تأمین نماید؛ 3- شرایط استفاده از تمام امکانات موجود قبل از جستجوی منابع جدید را فراهم سازد؛ 4- وظایف، مسئولیت‌ها و ارتباطات را مشخص نماید؛ 5- نحوه هماهنگی را در طول اجرای عملیات مشخص نماید؛ 6- امکان نظارت و اصلاح طرح مهیا باشد؛ 7- مبتنی بر واقعیت‌ها و اطلاعات عینی باشد؛ 8- از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار باشد؛ 9- قابل درک باشد؛ اما قابل تفسیر نباشد.

  واژه‌های کلیدی:

   طرح، آماد، عملیات انتظامی، پیوست آمادی، طرح اداری و پشتیبانی.

  ارجاعات:

  1 - حداد عادل، غلامعلی (1390)، فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

  2 معین، محمد (1371)، فرهنگ لغت، تهران: انتشارات امیرکبیر.

  3 - https://fa.wikpedia.org/wiki/لجستیک

  4 خداپرستی، فرج‌الله (1376)، فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، شیراز: دانشنامه­ی فارس.

  5- ودیعت، محمدرضا (1385)، مدیریت آماد و پشتیبانی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی.

  6 - شوقی، محمود (1385)، پشتیبانی آمادی در عملیات انتظامی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی امین.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1 - نصرت پناه، سیاوش (1384)، مدیریت و فرماندهی لجستیک، انتشارات جهان جام جم.

  2 - الهیارنژاد، علی‌عسکر و بهروز پور ولی (1391)، سرپرستی واحدهای آمادی، تهران: معاونت تربیت و آموزش ناجا.

  3 - اداره لجستیک مشترک سپاه (1378)، فرهنگ عمومی لجستیک، تهران: انتشارات دانشگاه امام حسین (ع).

   

نظر شما