You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • ایمنی اقلام protective   items

  ایمنی (protective, safe ness, safety, security) مصونیت، ایمن بودن، امن و امان، سلامت، حمایت، کامرانی و سعادت (دهخدا، 1373). واژگان مترادف آن لغاتی نظیر اطمینان، امنیت، سلامت، مصونیت است (خداپرستی، 1376). ایمنی، وضعیتی که در آن خطر آسیب به اشخاص و یا خسارت به دارایی‌ها تا سطح قابل قبولی کاهش می‌یابد.

  اقلام (thing, aqlam, items, painting, units) اسم عربی و جمع قلم آمده و معنی آن را نمونه‌ها و انواع بیان داشته‌اند (قربان‌زاده، 1389). ایمنی اقلام جزو لاینفکی از استاندارد است و حق ایمنی مصرف‌کنندگان در دسترسی به محصولات ایمن، از جمله حقوق بنیادین آحاد است که در زمرة حقوق بشری آورده شده است (فارسانی، 1388). کالاها و خدمات باید برای مصرفکنندگان ایمن باشند و باعث نشوند که کسی به سبب استفاده از اقلام غیر‌ایمن، دچار آسیب شود.

  متن

  وجود استاندارد در تشخیص ایمنی یک کالا نقش عمده‌ای در تأمین ایمنی مصرف‌کنندگان دارد. در نظام‌های حقوقی که تعریف قانون‌مند و دقیقی از محصول ایمن ارائه نگردیده و معیارهای مشخصی برای تمیز آن معرفی نشده است، باید ضابطة تعیین یک محصول ایمن را در استانداردهای کالا جست.

  کالای استاندارد، باید معیارهای علمی و فنی که عبارت است از حداقل ویژگی‌های مورد نیاز از لحاظ شکل، جنس، نوع، اجزای تشکیل‌دهنده، وزن، ابعاد، معیار، کیفیت، ایمنی را ـ که همان معیار قابل قبول ایمنی در جامعه برای پذیرش یک کالا یا خدمت است ـ دارا باشد (منتقمی، 1385).

  استانداردهای ایمنی اقلام: استانداردهایی هستند که در رابطه با ایمنی کالا و خدمات تدوین می‌شوند. استانداردهای ایمنی نشان‌دهنده درجه مصونیت از خطر است. به عبارت دیگر ایمنی میزان ریسک قابل قبول است و این موضوع در شرایطی مطرح است که احتمال صدمه رسیدن به کارکنان، اقلام، ساختمان‌ها و ... وجود داشته باشد.

  با توجه به توسعه علم و فنّاوری و با پیدایش اختراعات جدید مسائل ایمنی نیز شکل جدیدی گرفته و اهمیت بیشتری یافته است. برای پیش‌گیری از خطرات شناخته‌شده و خطراتی که به‌مرور شناخته می‌شود، سیستم سلامتی ایجاد می‌شود تا از بروز خطرات و حوادث جلوگیری کند. سیستم ایمنی چهار عنصر اصلی: انسان، مواد، تجهیزات و محیط زیست را تحت پوشش قرار می‌دهد (طاهر پور، 1393). برای آن که تعادلی میان حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده برقرار گردد و تمام مسئولیت‌ها بر عهدة تولیدکننده نباشد، مصلحت بر آن است که الزام تولیدکنندگان بر رعایت استانداردهای لازم جهت ایمنی کالا تا آن حد باشد که استفاده نادرست مصرف‌کنندگان از کالای آنان به‌طور معقول و متعارفی قابل پیش‌بینی باشد اما اگر مصرف‌کننده از کالا استفادة نامتعارفی بکند، خود باید زیان‌های ناشی از آن را تحمل کند. وجود کالایی مشابه و استاندارد با سطح ایمنی بالاتر در بازار را نباید دلیل غیر ایمن بودن کالای معیّنی تلقی کرد، چرا که ممکن است کالایی با ایمنی کمتر، در مقایسه با کالای مشابه خود، نیز با رعایت معیارها و استانداردهای قانونی، ایمن به‌حساب آید. بدین ترتیب شاید بتوان گفت که احراز ایمن بودن یک کالا باید به‌عنوان معیار نهایی از یک تحلیل اقتصادی مبتنی بر هزینه ـ فایده یا سود رایانه استفاده نمود. بر این اساس می‌توان گفت که کالایی که از خطر متوسط برخوردار است اما مزایا و منافع آن برای جامعه بیشتر و مهم‌تر از خطر آن باشد، ایمن به‌حساب می‌آید (کاتوزیان، 1386).

  گواهینامه استاندارد ایمنی و بهداشت اقلام: این گواهینامه توسط سازمان ISO برای کالاهایی که دارای استاندارد ایمنی هستند صادر می‌شود؛ مانند استاندارد (Occupational Health & Satety Assessment Series) OHSAS 18000 که با آغاز انقلاب صنعتی و انتقال تولید از کارگاه­های کوچک به کارخانه­های تولید انبوه، موضوع حفاظت از سلامت نیروی کار نیز از حالت فردی خارج و حالت عمومی­تری به خود گرفت و پس از پیدایش حساسیت در مورد روابط انسانی در مدیریت، توجه به ایمنی و بهداشت، روزبه‌روز سختگیرانه‌تر شد و به پیدایش نظام­های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی برای رعایت مقررات اجباری انجامید. دارا بودن گواهینامه استاندارد ایمنی و بهداشت در محافل علمی و صنایع تولیدی یک ارزش افزوده به منابع تأمین می­دهد و لزوماً در ارزیابی­های نسبی مؤثر خواهد بود. (محمودیان، 1393)

  واژه‌های کلیدی

   ایمنی، اقلام، استاندارد، تولیدکننده، مصرف‌کننده

  ارجاعات

  1-     خداپرستی، فرج‌الله (1376) فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، دانشنامۀ فارس.

  2-     فارسانی، بهمن (1388) نارسائی در ارائه خدمات وتاثیر آن بر رفتار مصرف‌کننده، نشریه مدیریت.

  3-     فرهنگ لغت‌نامه دهخدا (1373) چاپخانه دانشگاه تهران.

  4-     قربان‌زاده، فرهاد (1389) سرپرست تأليف و ويرايش فرهنگ لغات عميد، ناشراَشجَع.

  5-     طاهر پور، صائب (1393) پایان‌نامه كارشناسي ارشد، الزامات رویکرد ناجا به استانداردسازی اقلام سرمایه‌ای آمادی، دانشگاه علوم انتظامي امین.

  6-     کاتوزیان (1386) مروری بر ویژگی‌های کالای ایمن، انتشارات موسسه پژوهش‌های اسلامی

  7-     منتقمی، فروغ (1385) استاندارد و صادرات، انتشارات موسسه پژوهش‌های بازرگانی.

  8-     محمودیان، سعید (1393) پایان‌نامه کارشناسی ارشد، بررسی الزامات یکنواخت سازی تجهیزات اداری در معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. صادقی، محسن (1388) حقوق اقتصادی و استاندارد محصولات

  2. صاحب زاده (1389) پایان‌نامه کارشناسی ارشد، بررسی رابطه استانداردسازی تجهیزات، ایمنی و بهداشت با عملکرد کارکنان، اصفهان

  3. قاسمی، حسین (1381) آشنایی با استانداردهای بخش لجستیک، مرکز مطالعات و پژوهش‌های پشتيباني و مهندسي ناجا

   

   

نظر شما