You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • استتار آمادی    camouflage Supplys

   

  استتار (camouflage) به معنای در پرده شدن، در پرده پنهان گردیدن و پوشیده گردیدن است (دهخدا، 1377). استتار در علوم نظامی یعنی استفاده از مواد طبیعی یا الکترونیکی یا مصنوعی برای پوشاندن افراد یا تجهیزات یا مکان‌های راه کنشی با هدف فریب دشمن (حداد عادل، 1390). استتار، هم‌رنگ­سازی با محیط و استفاده صحیح از عوارض طبیعی و مصنوعی زمین است؛ به‌طوری‌که تشخیص هدف برای دشمن به سختی انجام گیرد یا با تأخیر صورت پذیرد (موحدی نیا و همکاران، 1386).

  استتار آمادی، هم­رنگ و هم‌شکل کردن اماکن، تأسیسات، اقلام و تجهیزات آمادی با محیط اطراف است؛ به عبارت دیگر استتار آمادی، فن و هنری است که با استفاده از وسایل طبیعی یا مصنوعی، امکان کشف و شناسایی نیروها، تجهیزات و تأسیسات آماد و پشتیبانی را از دیده‌بانی، تجسس و عکس‌برداری دشمن تقلیل می ­دهد و یا مخفی می­ دارد.

  متن

  بهره‌گیری از شرایط محیطی، موانع طبیعی، شاخ و برگ درختان و... از اولین اقدامات استتار است که نمونه بارز آن در حیوانات قابل مشاهده است. حیوانات در موقعیت‌های مختلف آب و هوایی از عوامل طبیعی و محیطی به نحو احسن برای استتار خود استفاده می‌کنند.

  نحوه استتار آمادی در مأموریت‌های نیروی انتظامی: بحث استتار در مأموریت‌های پلیسی متفاوت با مأموریت‌های نظامی است. پلیس باید با توجه به مأموریت‌های خود از اصول استتار استفاده نماید؛ مثلاً: در مورد استتار خودروهای پلیسی باید به جای شاخ و برگ یا تور از خودروهای رنگ تجاری استفاده کرد.

  اصول استتار: بعد از جنگ جهانی اول، موضوع استتار مورد توجه قرار گرفت و دلیل آن تولید هواپیماهای شناسایی و عکس‌برداری هوایی و همچنین افزایش دقت نشانه‌روی تسلیحات آفندی بود. بر این اساس، کشورها به‌منظور دستیابی به یک استتار موفق، اصول زیر را رعایت می‌کردند:

  ·         فعال بودن: اجرای تمام اقدامات مورد نیاز استتار در زمان صلح و جنگ؛

  ·         رضایت‌مندی: صحیح و واقعی بودن اقدامات استتار  و با شرایط و تجهیزات واقعی؛

  ·         تداوم: مخفی بودن اقدامات پروژه‌ها در زمان مراحل انجام کار؛

  ·         تنوع: بهره‌گیری و استفاده از روش‌های متفاوت و متنوع.

  روش‌های استتار: انتخاب روش استتار به عوامل متعددی مانندِ موضوع، زمان، وضعیت (دائمی یا موقتی بودن) و موقعیت محیطی بستگی دارد. همچنین نوع تهدید و شناسایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد (موحدی نیا و همکاران، 1386). مهم­ترین روش‌های استتار به شرح زیر است:

  ·         مخفی­سازی (Hiding): در این روش، شی کاملاً با پوشش‌های فیزیکی نظیرِ تور، استتار و مخفی می‌گردد.

  ·         همگون­سازی (Bten ding / Blendng): از وسایلی در اطراف و بالای شئی استفاده می‌شود به‌طوری‌که هدف جزئی از زمینه گردد. نمونه بارز همگون­سازی، استفاده از شاخ و برگ درختان است.

  ·         بدل‌سازی (Disgusting): شاملِ تغییر قیافه هدف و استفاده از تجهیزات کاذب و فریبنده در فاصله‌ای منطقی از هدف است. به‌عنوان مثال تغییر شکل یک نفربر نظامی به یک ساختمان مسکونی نمونه‌ای از بدل‌سازی است.

  انضباط استتار: لازمه دستیابی به استتار و موفقیت آن، رعایت کامل و قاطع و دقیق انضباط استتاری به‌صورت فردی و گروهی است. انضباط استتار، پرهیز از کارهایی است که ظاهر طبیعی یک منطقه را تغییر می­ دهد و یا موقعیت و میزان تجهیزات را بدون اینکه حتی دیده شوند، برای دشمن آشکار می‌سازد.

  مواد مورد استفاده در استتار: 1. مواد طبیعی استتار: الف) نباتات و گیاهان: مانند درخت، گیاهان بالارونده، برگ و ساقۀ بریدۀ درختان و... ب) خاک: استفاده از خاک به‌صورت طبیعی، گل‌اندود کردن خاک و...؛ 2. مواد مصنوعی استتار: الف) رنگ‌ها و کاورها (پوشَن­ها) که برای نقاشی و پوشاندن استتاری ساختمان‌ها و تجهیزات استفاده می‌گردد. ب) مواد لکه‌زا، از روغن‌های زائد و سوخته برای لکه‌دار کردن جاده‌ها، باند فرودگاه‌ها و محوطه‌ها استفاده می‌شود. ج) مواد ترکیبی که برای تغییر صافی سطح و تغییر شکل یک هدف به­ کار می‌رود (بوالحسنی، 1384).

  مفهوم استتار: مفهوم کلی استتار برای مقابله با جنگ‌ها و فن‌آوری‌های نوین عبارت است از: الف) جلوگیری و ممانعت از توانایی کشف، آشکارسازی، شناسایی و ردیابی انواع حسگرهای الکترواپتیک، راداری، لیزری، صوتی، مغناطیسی، حرارتی و...؛ ب) بهره­گیری از انواع طرح‌ها، روش‌ها و تجهیزات مؤثر نظیر کنترل تشعشعات راداری، اختلال در ردگیری، ممانعت از استراق سمع و کلیه راه‌های فنی و ابتکاری که در پنهان نگاه داشتن و مخفی سازی اهداف، تأسیسات، تجهیزات و نفرات مؤثر است (اکبری، 1387).

  استتار آمادی در فعالیت‌های نیروی انتظامی: مفهوم کلی استتار، همرنگ و هم‌شکل کردن مراکز تجمع و استقرار موقت نیروها و اماکن آمادی، انبارها، مخازن و پارکینگ‌ها با محیط اطراف است. اماکن آمادی که در مناطق بیابانی یا مشجر و یا در کنار مناطق مسکونی احداث می­شوند، اگر استتار نشوند به سهولت قابل‌رؤیت، تشخیص و شناسایی هستند (شوقی، 1391).

  در حوزه ترابری آماد و پشتیبانی، استتار با هدفِ کاهش خسارات وارده در مأموریت‌های محوله انجام می‌پذیرد. اهمیت و ضرورت انجام استتار در ترابری در جلوگیری و ممانعت از توانایی کشف، آشکارسازی، شناسایی و ردیابی وسایل نقلیه ناجا است. برای انجام یک استتار مناسب در ترابری باید اقداماتی مانند استفاده از رنگ، مدل، پلاک تجاری و همرنگی محیط اجتماعی و همچنین استفاده از تورهای استتاری و اشکال و عوارض طبیعی، انجام داد.

  روش‌های مورد تأکید برای استتار آمادی نیروی انتظامی:

  1.       استتار می‌تواند شاملِ رنگ کردن محل تأسیسات به رنگ خاک (محیط)، بر هم زدن حالت مکعبی ساختمان‌ها با استفاده از تور استتار و جلوه دادن ساختمان‌ها به‌صورت مخروبه و یا فضای سبز و غیره باشد. به ­گونه ­ای که دشمن را سردرگم کند و او را در تشخیص با اشکال مواجه نماید.

  2.       در محیط‌های مسکونی لازم است سوله‌ها یا ساختمان‌های بزرگ، با رنگ‌آمیزی و تغییرات جزئی در نمای ساختمان به‌صورت آپارتمان‌های (کاشانه­های) مسکونی کوچک و فشرده درآید. برای بخشی از تأسیسات مثلاً دودکش‌های بزرگ که وجودشان در مناطق مسکونی قابل توجیه نیست، طراحی خاصی لازم است؛ مثلاً: با اضافه کردن حجم سبکی به قسمت انتهایی دودکش و مهار کردن آن، می‌توان آن را به‌صورت منبع آب جلوه داد.

  3.       جاده‌ای را که به یک مجموعه آمادی بزرگ منتهی می‌شود، می‌توان در طرف دیگر مجموعه روی زمین ادامه داد و با رنگ‌آمیزی سقف و دیوارهای ساختمان در دو سمتی که مقابل جاده است و بکار بردن تور یا برزنت، نشان داد که جاده ادامه دارد و دو ساختمان کوچک‌تر در دو طرف آن قرار داد.

  4.       روش استتار اماکن در صورتی کاملاً مؤثر است که هم‌زمان با ایجاد اماکن از قرار دادن تجهیزات در محل بهره‌برداری ممانعت شود تا دشمن موفق به شناسایی و تعیین موقعیت آن نشود.

  واژه‌های کلیدی: استتار آمادی، ناجا، آماد و پشتیبانی، ترابری، اصول استتار، انضباط استتار.

  ارجاعات

  1. اکبری، عباس (1387)، آشنایی با CC&D، قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص).

  2. بوالحسنی، عبدالله (1384)، نشریه آشنایی با اصول و ملاحظات، قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص).

  3. حداد عادل، غلامعلی (1390)، تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

  4. دهخدا، علی‌اکبر (1377)، لغت‌نامه دهخدا، تهران: دانشگاه تهران، چاپ سوم.

  5. شوقی، محمود (1393)، پدافند غیرعامل در آماد و پشتیبانی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی امین.

  6. موحدی نیا، جعفر و همکاران (1386) مجموعه دروس دوره‌های کوتاه‌مدت پدافند غیرعامل، جلد اول و دوم، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، پژوهشکده صنعتی پدافند غیرعامل، ویرایش دوم.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. باقری داود، نصرا... (1382)، پدافند غیرعامل، قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص).

  2. لارس، نایلن (1381)، نقش پلیس در مدیریت جامع حوادث غیرمترقبه، ترجمه قاسم قنبری، فصلنامه آماد و پشتیبانی ناجا، شماره 3.

   

   

نظر شما