You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • ذخیره‌سازی آب در بحران    Water storage in crisis

   

  ذخیره (standby, stockpile, store) یعنی اندوخته و پس‌انداز که به‌صورت جمع آن را ذخایر می‌گویند و کلمه ذخیره‌سازی به مفهوم اندوخته کردن و یا نگهداری ذخایر است (آموزگار، 1375). بحران (conjuncture, crisis, juncture, storm) آشفتگی و تغییر حالت ناگهانی، بالاترین مرحله یک جریان، بروز ناگهانی نیرو یا مجموعه‌ای از نیروهای مخالف و غیرقابل پیش‌بینی است که بنیاد و محوریت یک حرکت هدفمند را تحت تأثیر مخرب خود قرار می‌دهد (سادات، 1383) و واژگان مترادف آن شاملِ آشفتگی، آشوب، تشنج، تلاطم، تنش، ناآرامی، خطر و مخاطره است (خداپرستی، 1376). ذخیره‌سازی آب در بحران، نگهداری میزان آب شُرب مورد نیاز نیروهای درگیر در بحران برای مدت زمان حداقل سه روز است.

  متن

  بعد از وقوع بحران، آب یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد نیاز محسوب می‌شود بنابراین، ذخیره‌سازی و بسته‌بندی آب در شرایط بحران بسیار حائز اهمیت است. اهمیت آب برای انسان از غذا نیز بیشتر است، زیرا یک شخص می‌تواند بدون غذا تا یک هفته زنده بماند، اما بدون آب، پس از سه روز زندگی‌اش به خطر می‌افتد و نمی‌تواند زنده بماند.

  اقدامات آماد و پشتیبانی ناجا برای ذخیره‌سازی آب در بحران: جهت ذخیره‌سازی آب برای شرایط بحران نیاز است اقدامات مختلفی انجام شود:

  1.       نسبت به شناسایی چاه‌ها، قنات و چشمه‌های آب قابل شُرب محلی و تهیه کروکی و فهرست این قبیل ذخایر طبیعی آب شُرب در سطح منطقه، اقدام شود و با انجام حفاظت فیزیکی و برقراری امنیت لازم، شرایط بهره‌برداری در بحران مهیا گردد؛

  2.       پیش‌بینی و تهیه تانکرهای متحرک و ثابت آب شُرب برای نیروها و نصب و جاسازی آن‌ها در محل­های مناسب؛

  3.       ذخیره آب آشامیدنی بهداشتی روزانه به میزان 1.5 لیتر برای هر نفر در 3 روز به شکل بسته‌بندی‌های استاندارد با مدت انقضاء بالا به استعداد نیروهای پشتیبانی شونده با رعایت چرخه مصرف؛

  4.       ذخیره کردن مواد شیمیایی و قرص‌های مخصوص و استفاده از وسایلی که در صورت عدم دسترسی به آب بهداشتی بتوان برای ضدعفونی کردن آب‌ها استفاده کرد.

  روش‌های ذخیره‌سازی آب برای شرایط بحران در نیروی انتظامی:

  ·         چاه، چشمه و قنات: یکی از روش‌های ذخیره‌سازی آب برای شرایط بحران، شناسایی و آماده‌سازی منابع آب شُرب است (نیکزاد، 1390).

  ·         تانکرهای ثابت و سیار: با وجود اینکه توزیع آب با تانکر بسیار گران تمام می‌شود ولی در بعضی موارد، استفاده از این روش توزیع آب اجتناب‌ناپذیر می‌شود. لازم است قبل از استفاده از تانکرهای حمل آب، آنها را کاملاً تمیز و گندزدائی شوند و برابر استاندارد مصرف، کُلرزنی گردند. با توجه به گذشت زمان ذخیره آب در تانکرها، نیاز است هنگام مصرف، این آب‌ها جوشانده شوند (ارومیه‌ای، 1389).

  ·         گالن و بطری آب: این روش به‌ویژه برای اولین روزهای بحران بسیار مناسب است. درصورتی‌که این بسته‌بندی‌های با رعایت شرایط بهداشتی انجام پذیرد، کیفیت آب را تا حدود زیادی حفظ می‌کند (کارگر قجرآبی، 1393).

  ·         کیسه‌های ذخیره‌سازی آب: این کیسه‌ها با استفاده و بهره‌وری از فناوری صنایع شیمیایی اصلاح‌شده، کاربرد مناسبی برای استفاده در شرایط بحران دارد. این کیسه­ها همچنین دارای خصوصیت نفوذ ناپذیری است و به دلیل کاربرد فیلم‌های انعطاف‌پذیر در آن از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

  ویژگی‌های کیسه‌های ذخیره‌سازی آب: یکنواختی، خصوصیت همبستگی، تعیین مکان مواد نفوذ ناپذیر، تطبیق مناسب خصوصیات بین کالا و بسته، عدم تأثیرپذیری نسبت به طعم، عدم عبور نور، قابلیت انعطاف در مقابل چقرمگی یا تافنس، دوام بالا، خصوصیات ترکیب، حمل‌ونقل راحت (قابلیت حمل با کلیه خطوط نقل‌وانتقال)، عدم نیاز به فضای انبارداری زیاد، ارسال سریع، دارای ظرفیت‌های مختلف، قابلیت اتصال به شیرهای ورود و خروج مایعات در نقاط مختلف، سبک بودن (این بسته‌ها به قدری سبک هستند که ظروف خالی با گنجایش 000 /10 لیتر فقط 55 کیلوگرم وزن دارد)، راه‌اندازی آسان، قابلیت جابه‌جایی در شرایط پُر بودن، قابلیت نگهداری بالا، مقرون به صرفه بودن هزینه برای مصرف‌کننده، به‌کارگیری آسان و با سرعت عمل بالا  از ویژگی­های کیسه‌های ذخیره‌سازی آب است.

  واژه‌های کلیدی: ذخیره‌سازی، بسته‌بندی، آب شرب، شرایط بحران، آماد و پشتیبانی.

  ارجاعات

  1. آموزگار حبیب­الله (1375)، فرهنگ فارسی به فارسی، انتشارات صفار.

  2. ارومیه‌ای، عبدالحسین (1389)، پلاستیک‌های بسته‌بندی، ایده پردازان فن و هنر.

  3. خداپرستی، فرج‌الله (1376)، فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، شیراز: دانشنامه فارس.

  4. سادات، سید محمد (1383)، «مدیریت بحران‌های طبیعی (زلزله) و لجستیک»، فصلنامه فرآماد، شماره‌های 22 و 23.

  5. کارگر قجرآبی، مهدی (1393)، روش‌های ذخیره‌سازی جیره غذایی، آب و سوخت در شرایط بحران، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  6. نیکزاد، فرهاد (1390)، پدافند غیرعامل در آماد پشتیبانی، تهران: دانشگاه امام حسین (ع).

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. تاجیک، جمشید (1381)، «آب، تأسیسات آبی و خطرات تهدیدکننده آنها»، مجموعه مقالات همایش سلامت و بهداشت نظامی.

  2. کیان پور اتابکی و همکارانش (1380)، تغذیه و بلایای طبیعی، کمیته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی.

  3. نجفی پور، فرشاد و شاهرخ فرزام پور (1386)، تغذیه و ایمنی در میدان نبرد، تهران: انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران.

نظر شما