You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه    Preventive maintenance (PM)

   

  نگهداری، مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که به‌وضوح در جهت حفاظت و نگهداری ساختمان، تأسیسات، تجهیزات، دستگاه‌ها، ماشین‌آلات و دارایی‌های فیزیکی در حد استاندارد با قیمت مناسب و به‌منظور بالا رفتن عمر مفید و اجتناب از نارسایی ناگهانی آنها، انجام می‌گیرد (معصومی و همکاران، 1387). تعمیرات، مجموعه فعالیت‌هایی است که بر روی یک سیستم یا وسیله‌ای که دچار خرابی و یا از کارافتادگی شده است، انجام می‌شود تا به حالت آماده و قابل بهره‌برداری برسد (غفاری، 1390). نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، به‌عنوان یک فعالیت بنیادین و برنامه‌ریزی‌شده در جهت بهبود حیات تجهیزات و پیشگیری از هرگونه فعالیت برنامه‌ریزی نشده نگهداری و تعمیرات، تعریف می‌شود. در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، وظایف باید به‌طور قابل اطمینان در مقاطع مختلف برنامه‌ریزی شود به‌گونه‌ای که همه فعالیت‌ها در جهت پیشگیری از وقوع خرابی‌های غیرمنتظره اجرا شود (Wireman, 2008). نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، بر پایه زمان عملکرد دستگاه تعیین می‌شود، نحوه انجام آن بره این صورت است که در برخی موارد، محدود به روغن‌کاری و تنظیم‌های متوسط است، اما در برنامه کامل نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، ماشین‌آلات و تجهیزات از نظر تعمیرات، روغن‌کاری، تنظیمات و بازسازی زمان‌بندی می‌شوند.

  متن

  نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، پایه و اساس راهبرد جامع نگهداری و تعمیرات است. ازاین‌رو، می‌توان گفت چنانچه برنامه PM از اثربخشی لازم برخوردار نباشد، اجرای تمام راهبرد‌های نگهداری و تعمیرات سازمان با شکست و تحمیل هزینه‌های بالا مواجه خواهد شد (Wireman, 2008). برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM کلید هر تلاشی برای بهبود فرآیند نگهداری و تعمیرات است که پیاده‌سازی آن موجب کاهش حجم نگهداری و تعمیرات واکنشی (غیر فعال) خواهد شد و آن را به سطحی می‌رساند که امکان اثربخش بودن سایر فعالیت‌ها را در فرآیند نگهداری و تعمیرات نیروی انتظامی فراهم کند (محمدی، 1390). نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را در نیروی انتظامی می‌توان به دو صورت نگهداری و تعمیرات نگهداری مبتنی بر شرایط ماشین‌آلات و تجهیزات و نگهداری تعمیرات مبتنی بر زمان (زمان‌بندی‌شده) مورد استفاده قرار داد (آقایی، 1389).

  اهمیت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در نیروی انتظامی: معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، به‌منظور آماده به­کار نگه‌داشتن ماشین‌آلات و تجهیزات سازمانی در سطح ناجا باید رویکرد جدی‌تری به موضوع نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در برنامه‌های نگهداری و تعمیرات جامع ناجا جهت اطمینان از حصول موفقیت داشته باشد. در ابتدا، پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای دارد اما پس از پیاده کردن آن در سطح ناجا، موجب کاهش جدی در هزینه‌های نگهداری و تعمیرات خواهد شد و از طرف دیگر شرایط آماده به­کاری ماشین‌آلات و تجهیزات را در حد قابل‌توجه­ای افزایش می‌دهد.

  اهداف نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه: هدف اصلی PM ارتقاء منافع سازمان است و مهم‌ترین اهداف آن به این شرح هست:

  ·         انجام اقدامات و فعالیت‌های تصحیحی بر روی ماشین‌آلات و تجهیزات، قبل از آنکه اشکالات جزئی باعث از کار افتادگی آن‌ها گردد؛

  ·         حفظ اندازه‌ها و استانداردهای عملکردی ماشین‌آلات و تجهیزات؛

  ·         کم کردن هزینه‌های نگهداری و تعمیر؛

  ·         جلوگیری از فرسایش و فرسودگی بیش از اندازه تجهیزات و تجهیزات.

  محاسن نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه: به‌طور کلی نگهداری و تعمیرات پیشگیری، مزایای فراوانی دارد که عمده محاسن آن به این شرح است: کنترل کیفیت فعالیت‌های تعمیراتی، استاندارد شدن روش‌های انجام فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات، استاندارد شدن تجهیزات و ابزارآلات تعمیراتی، برنامه‌ریزی جهت تأمین به‌موقع قطعات یدکی و کنترل موجودی، قابلیت ایجاد تجهیزات و ماشین‌آلات رزرو برای شرایط خاص، افزایش ایمنی، افزایش کیفیت تعمیرات و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات.

  معایب نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه: به‌کارگیری نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، معایب نیز می­تواند به دنبال داشته باشد: الف) هرگاه به وسیله‌ای جهت تعمیر، بازرسی و تنظیم دست زده شود، امکان لطمه زدن و خسارت وارد آوردن به آن از طریق فراموشی، بی‌توجهی، خرابکاری و یا به‌کارگیری روش غلط وجود خواهد داشت؛ ب) قطعات جدید و قطعات مصرفی همواره احتمال خرابی و از کار افتادگی بیشتری نسبت به قطعات در حال کار دارند، این امر موجب از کار افتادگی‌های زودرس قطعات می‌گردد؛ ج) تعویض قطعات در روش نگهداری پیشگیرانه در مقایسه با انتظار تا خرابی قطعه که در روش نگهداری و تعمیرات اصلاحی به­ کار برده می‌شود، بیشتر است (سیدحسینی، 1393).

  منافع حاصل از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه: نیروی انتظامی با سرمایه‌گذاری برای پیاده‌سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، در قبال سرمایه‌گذاری که انجام می­دهد، منافعی نیز به دست می­آورد:

  ·         افزایش عمر ماشین‌آلات و تجهیزات؛

  ·         کاهش در کل هزینه‌های نگهداری و تعمیرات (شاملِ دستمزد، قطعه، مواد، هزینه‌های توقف)؛

  ·         کاهش هزینه‌های ناشی از خرابی نابهنگام ماشین‌آلات و تجهیزات؛

  ·         اعتلای کیفیت و سطح خدمات به رده‌ها؛

  ·         افزایش بازدهی و بهره‌وری ناجا.

  باید توجه داشت که هزینه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات اصلاحی و اضطراری در خلاف یکدیگر، تغییر می‌کنند؛ یعنی افزایش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه که نشان‌دهنده افزایش سطح و درجه نگهداری و تعمیرات در ناجا است،  نیاز به تعمیرات اصلاحی و اضطراری و به‌تبع آن هزینه‌های این نوع تعمیرات را کاهش می‌دهد.

  با توجه به اهمیت آماده به­کاری ماشین‌آلات و تجهیزات در نیروی انتظامی، به‌منظور انجام وظایف و مأموریت رده‌ها در سطح ناجا، ضروری است که رویکرد مدیران عالی ناجا و متولیان مربوط، از نگهداری و تعمیرات اصلاحی به نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه تغییر کند.

  واژه‌های کلیدی: نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، ماشین‌آلات و تجهیزات، نگهداری و تعمیرات اصلاحی، آماده به­کاری، هزینه‌های تعمیرات.

  ارجاعات

  1. آقایی، اصغر و میلاد آقایی (1389)، نگهداری و تعمیرات نوین، معاونت تربیت و آموزش ناجا.

  2. سیدحسینی، محمد (۱۳۸۴)، برنامه‌ریزی سیستماتیک نظام نگهداری و تعمیرات در بخش صنایع و خدمات، سازمان مدیریت صنعتی، چاپ سوم.

  3. غفاری، غلامحسین (1390)، بررسی عوامل مؤثر بر به‌کارگیری و جاری‌سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در نت شناوری ناجا،، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  4. محمدی، کاظم (1390)، بررسی عوامل مؤثر بر اجرای نت پیشگیرانه در نت خودرویی ناجا، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  5. معصومی، پوریا و همکاران (1387)، «سیستم‌های مکانیزه نگهداری و تعمیرات»، پنجمین کنفرانس بین‌المللی نگهداری و تعمیرات ایران.

  6. Wireman, T. preventive maintenance, industrial press, (2008)

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. ابزری، مهدی و اکبر نیلی پور طباطبایی (1385)، «چالش‌های مدیریت نگهداری و تعمیرات در هزاره سوم»، پنجمین کنفرانس بین‌المللی نگهداری و تعمیرات ایران.

  2. سلیمانی، احمد (1381)، برنامه‌ریزی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه با حداقل هزینه نیروی انسانی، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه امام حسین (ع).

   

نظر شما