You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  جابه‌جایی مهمّات در انبار       Ammunition movement in stock

  جابه‌جایی (locomotion, move, handling) انتقال، حمل و نقل است و واژگان مترادف آن شامل انتقال، نقل مکان، حمل، سفر و کوچ است. مهمّات (Ammunition, Munitions) واژه‌ای کلی و عمومی و متداول برای کلیه گلوله‌ها، خمپاره‌ها، موشک‌ها، مین‌ها و انواع مواد منفجره مورداستفاده در نیروهای مسلح است (عنبرستانی، 1378).

  انبار، محل و فضایی است که در آن مواد اولیه برای ساخت محصولات، کالاهای نیمه‌ساخته یا در جریان ساخت، محصولات ساخته‌شده، مواد لازم مصرفی، قطعات یدکی، ابزارآلات و اجناس اسقاطی بر اساس سیستم صحیح طبقه‌بندی نگهداری می‌شود (علیمی، 1389).

  جابه‌جایی مهمّات در انبار، انجام فعالیت‌های مرتبط با نقل و انتقال و همچنین تخلیه و بارگیری مهمّات از سوی خدمه و کارکنان است.

  متن

  جابه‌جایی مهمّات در انبار، نقش فراوانی در حفظ سلامت مهمّات دارد. بسته‌بندی مهمّات بیشتر چوبی است که باید از چوب مرغوب با بهترین اتصالات استفاده کرد تا در مقابل جابه‌جایی مکرر در طول مدت ذخیره‌سازی و آماد یگان‌ها مقاومت داشته باشد. با مقاومت جعبه‌ها، بسته‌های مهمّات سالم خواهد ماند و بهتر می‌توان در برابر وضعیت‌های مختلف در انبارها آن‌ها را نگهداری نمود (حبیبی، 1381).

  اهمیت بسته‌بندی مهمّات در نگهداری و جابه‌جایی: بسته‌بندی مهمّات از مهم‌ترین مراحل نگهداری و جابه‌جایی در انبارهاست که بر اثر نقل و انتقالات غیراصولی و رعایت نکردن اصول بسته‌بندی، باعث از بین رفتن جعبه یا بسته‌بندی‌شده و منجر به صدمه خوردن مهمّات می‌شود. باید هنگام جابه‌جایی مهمّات دقت و از پرت کردن جعبه‌های مهمّات یا قرار دادن آن‌ها روی هم به‌طور نامنظم و زیاد خودداری کرد، زیرا بر اثر سقوط جعبه‌ها از ارتفاع زیاد و اصابت جعبه‌ها به یکدیگر، بسته‌بندی شکسته می‌شود.

  ملاحظات جا‌به‌جایی مهمّات در انبار: یکی از زمان‌هایی که به مهمّات بیشترین آسیب وارد می‌شود، هنگام جابه‌جا کردن جعبه‌های مهمّات برای تخلیه یا بارگیری خودرو است. انبارداران هنگام تخلیه و بارگیری مهمّات، باید مراقب کارکنان باشند و به آنان آموزش‌های لازم را قبل از انجام کار بدهند. بهتر است از تجهیزات جابه‌جایی و حمل و نقل، مانند بالابرها، چرخ‌دستی، تراک‌های دستی یا نقاله از نوع چرخ وزنی استفاده کنند. هنگام چیدمان مهمّات و موقع بارگیری در آمادگاه‌ها، اگر مهمّات به شکل نامطلوبی در قسمت بار خودرو چیده شود و هنگام حرکت، تکان بخورد، برخورد جعبه‌ها با یکدیگر، موجب شکستگی و عیب در آن‌ها می‌شود و این امر کم‌کم زمینه را به‌منظور از رده خارج کردن مهمّات برای ذخیره و مصرف فراهم می‌کند (شوقی، رضا دارابی، 1393).

  یکی از مسئولیت‌های مهم کارکنان انبارهای مهمّات، دقت و داشتن وسواس در جابه‌جایی مهمّات در حالات مختلف است. بهتر است مسئولان در این زمینه، آموزش‌های لازم را برای آنان ـ به‌ویژه برای کارکنانی که در تخلیه و بارگیری فعالیت می‌نمایند ـ برنامه‌ریزی و برگزار نمایند. (آماد و پشتیبانی، 1382)

  نکات اساسی جابه‌جایی (تخلیه و بارگیری) مهمّات در انبار: نکات اساسی که باید در جابه‌جایی، تخلیه و بارگیری مهمّات در انبار رعایت شود، بدین شرح است:

  سعی شود از کارکنان وظیفه و افراد ضعیف و ناتوان، به‌صورت مستقیم جهت نیروی کاری برای جابه‌جایی در انبار و تخلیه و بارگیری مهمّات استفاده نشود.

  تعداد محل‌های بارگیری و تخلیه به حداقل رسانده شود.

  ارتفاع سکوی بارگیری و تخلیه مناسب و استاندارد باشد، ظروف حمل و نقل طوری طراحی و یا انتخاب شوند که شمردن اقلام در آن‌ها به‌سادگی میسر باشد و نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد نباشد.

  از وسایل و تجهیزاتی جهت حمل و نقل استفاده شود که مناسب با واحدهای بار باشد.

  ظرفیت ظروف و تجهیزات حمل و نقل هنگام بارگیری تکمیل و فضای خالی آن‌ها حداقل باشد.

  زاویه سکوهای تخلیه بین 30 تا 50 درجه و با توجه به محدودیت زمین تعیین شود.

  موقع بارگیری و تخلیه مهمّات در انبارها باید خودرو خاموش و جریان برق قطع و کف خودرو عایق‌کاری باشد.

  از بارگیری مهمّات آسیب‌دیده و بدون بسته‌بندی در انبارها خودداری شود.

  انواع مهمّات مورد بارگیری در یک کامیون باید با هم سازگاری داشته باشند.

  در هنگام تخلیه و بارگیری مهمّات از پرتاب نمودن بسته‌ها خودداری شود.

  در هنگام بارندگی از تخلیه و بارگیری در فضای باز خودداری شود.

  از قلاب و سایر وسایل فلزی عایق‌بندی نشده برای جا‌به‌جایی و همچنین بارگیری و تخلیه استفاده نشود.

  از غلتاندن بسته‌های مهمّات به هنگام جا‌به‌جایی در انبار جلوگیری شود.

  نصب تابلوهای ایمنی جا‌به‌جایی مهمّات در انبارها: به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری مهمّات در انبارها می‌توان پلاکاردهایی ـ شعارنوشته ـ نصب کرد و تذکرات مهمی را به انبارداران، یادآور شد. برخی از این شعارنوشته‌ها عبارتند از: همیشه مواد منفجره و مهمّات را با دقت جابه‌جا نمایید؛ از انداختن و غلتاندن و کشیدن جعبه‌های مهمّات بر روی زمین خودداری شود؛ قبل از قرار‌دادن مهمّات در انبار باید جرم و سایر مواد خارجی از آن پاک شود؛ از نگهداری مهمّات در جعبه‌های شکسته خودداری شود؛ کلیه جعبه‌های مهمّات باید به‌صورت بسته‌شده در انبار نگهداری شوند تا محتویات آن خارج نشود.

  واژه‌های کلیدی

   جا‌به‌جایی مهمّات، انبار، بسته‌بندی، تخلیه، بارگیری، خودرو، آسیب‌پذیری، پلاکارد

  ارجاعات

  1. حبیبی، محمد (1381) انبارداری مهمّات، مرکز مطالعات و پژوهش‌های لجستیکی سپاه پاسداران.

  2.  شوقی، محمود و دارابی، رضا (1393) انبارداری سلاح و مهمّات، معاونت آموزش ناجا، چاپ سوم

  3. علیمی، حسینعلی (1386) مدیریت انبار و عملیات مرتبط، نشر سازمان مدیریت صنعتی، چاپ سوم

  4. عنبرستانی، محمود (1378) فرهنگ عمومی لجستیکی، اداره لجستیک ستاد مشترک سپاه

  5. معاونت آماد و پشتیبانی ناجا (1382) جزوه آموزشی حمل و نقل مهمّات، مرکز مطالعات و پژوهش‌های پشتیبانی و مهندسی

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

   نیروی زمینی ارتش (1389) اصول و روش‌های انبارداری مهمّات، چاپخانه نزاجا

   

   

   

   

نظر شما