You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • مرکز فروش ناجا  Sale center Police

  مرکز (capital, center, midpoint) در لغت به معنی محل اصلی و فراوانی چیزی است و واژگان مترادف آن شاملِ پایگاه، جایگاه، قرارگاه، محور و کانون است (خداپرستی، 1376). فروش (salable) در لغت به معنای فروختن، قابل خرید و معامله است (انصاف پور، 1388). مرکز فروش نیروی انتظامی، یکی از رده‌های زیرمجموعه معاونت آماد و پشتیبانی ناجا است که وظیفه فروش انواع اقلام بدون استفاده خدمتی ناجا را از طریق مزایده به عهده دارد.

  متن

  پس از تأسیس نیروی انتظامی در سال 1370، موضوع فروش اقلام بدون استفاده خدمتی با عنوان کمیته فروش در اداره کل تهیه و خرید فرماندهی لجستیکی ناجا مطرح بود. پس از گذشت مدتی کوتاه با توجه به حجم اقلام بدون استفاده خدمتی در سطح ناجا و لزوم سرعت بخشیدن به خروج این اقلام، کمیته فروش اهمیت بیشتری پیدا کرد و با ارتقاء جایگاه، به اداره فروش تغییر ساختار داد.

  ضرورت ایجاد مرکز فروش نیروی انتظامی: با توجه به تشکیل و راه‌اندازی پلیس‌های تخصصی در نیروی انتظامی و ایجاد نیازمندی‌های جدید برای تدارک و پشتیبانی آنان از یک‌سوی و حجم وسیعی از خودروهای فرسوده و اقلام ضایعاتی که فضای مفید انبارها و محوطه پادگان‌ها و اماکن ناجا را در برگرفته بود و همچنین نیاز به جایگزینی و نوسازی ناوگان خودرویی و اقلام آمادی متناسب با فن‌آوری‌های نوین از سوی دیگر؛ ناجا بر آن شد تا با یک نگرش جدید به مقوله فروش، یک واحد مستقل فروش ایجاد کند؛ بر این اساس در تاریخ 4 /5 /1380 با عنوان مرکز فروش (همطراز اداره کل) به‌صورت مستقل در ساختار سازمانی آماد و پشتیبانی ناجا ایجاد گردید.

  اهداف مرکز فروش نیروی انتظامی: هدف اصلی مرکز فروش ناجا، به فروش رساندن اقلام بدون اسفاده خدمتی با بهترین قیمت ممکن و در کمترین زمان برابر قوانین و مقررات حاکم بر فروش این اقلام در ناجا است. این مرکز اهدافی بدین شرح دارد:

  ·         ایجاد روش یکنواخت و هماهنگ در زمینه جمع‌آوری اقلام دارای مجوز فروش در سطح ناجا؛

  ·          پاک‌سازی پارک‌های خودرویی واحدها از وسایط نقلیه اسقاطی؛

  ·          پاک‌سازی انبارها از وجود وسایل و اقلام فرسوده، مازاد و خارج از رده به‌منظور استفاده مطلوب از اماکن و فضای انبارها؛

  ·          سرعت بخشیدن به فروش اقلام بی استفاده و شفاف نمودن آمار اقلام مفید و قابل بهره‌برداری واحدها؛

  ·          ایجاد زمینه‌های درآمدی مناسب در راستای رشد، توسعه، بهینه‌سازی و نوسازی وسایل و تجهیزات سازمانی؛

  ·          کاهش هزینه‌های تعمیراتی و نیروی انسانی در نگهداری اقلام؛

  ·          بهره‌گیری و تبدیل به احسن اقلام و تجهیزات بلااستفاده خدمتی؛

  ·          ایجاد ظرفیت افزایش تحرک و نوسازی تجهیزات در سطح ناجا.

  مأموریت مرکز فروش نیروی انتظامی: عمده مأموریت‌هایی که به عهده مرکز فروش واگذار شده است عبارت­اند از: الف) سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های واحدهای فروش در سطح ناجا؛ ب) شناسایی، جمع‌آوری و فروش اقلام و خودروهای مازاد و بدون استفاده موجود در ناجا؛ ج) برگزاری مزایده بر طبق قوانین و مقررات موجود مالی و محاسباتی کشور و دستورالعمل ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح؛ د) کاهش هزینه‌های نگهداری اقلام بی استفاده خدمتی با فروش به‌موقع آن‌ها؛ ه) فروش اقلام بی استفاده خدمتی به بیشترین بهای ممکن و در کمترین زمان (امین علی، 1393).

  با توجه به این مأموریت‌ها، مرکز فروش ناجا وظیفه دارد تا نسبت به انجام کلیه فعالیت‌های ستادی و اجرایی در راستای مأموریت‌های محوله اقدام نماید و در استان‌های انتظامی که به‌صورت غیر تمرکزی مسئول برگزاری مزایده اقلام بدون استفاده هستند، ضمن نظارت ستادی بر حسن انجام وظایف آنان، در گروه‌های مزایده با عنوان نماینده فرمانده نیروی انتظامی شرکت کند و همچنین با رده‌های سازمانی و برون‌سازمانی به‌منظور انجام تشریفات قانونی و انجام تعهدات ناجا در فروش اقلام بی استفاده در تعامل باشد.

  ساختار و وظایف مرکز فروش نیروی انتظامی: ساختار سازمانی مرکز فروش ناجا به این شرح است:

  ·         اداره فروش، این اداره وظیفه فروش اقلام بی استفاده به‌صورت تمرکزی در مرکز فروش و غیر تمرکزی در استان‌های انتظامی با انجام تبلیغات فروش، برنامه‌ریزی، کنترل و انجام امور برگزاری مزایده‌ها را دارد.

  ·         دایره نگهداری (آمادگاه)، این دایره وظیفه دریافت، نگهداری، حراست، آماده‌سازی و امحاء آثار و علائم انتظامی اقلام بی استفاده را به عهده دارد.

  ·         دایره بررسی و صدور سند این دایره وظیفه امور مربوط به صدور اسناد فروش خودرو، موتورسیکلت و اقلام مزایده‌ای، تغییرات احتمالی در مشخصات و آدرس خریداران، صدورالمثنی سند فروش در صورت ارائه مدارک لازم و پاسخ به استعلام مراکز شماره‌گذاری راهور در خصوص تأیید اصالت اسناد فروش صادره را دارد.

  ·         بخش اداری پشتیبانی، این بخش وظیفه فرآیند ثبت ورود و خروج نامه‌های صادره و وارده به مرکز فروش در حوزه داخلی و خارج از معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، امور اداری و خدمات پرسنلی، ترابری و مهندسی را به عهده دارد.

  تقسیم‌بندی اقلام برای برگزاری مزایده در مرکز فروش نیروی انتظامی: با توجه به شرایط و ضوابط نگهداری اقلام بدون استفاده خدمتی در ناجا و به‌منظور سهولت در فرآیند برگزاری مزایده‌ها، مرکز فروش نیروی انتظامی پس از دریافت اقلام از رده‌ها، آنها را به دو دسته عمده تقسیم‌بندی می­کند: الف) بخش وسایل نقلیه که شاملِ خودروهای سبک، نیمه سنگین، سنگین، انواع کفی، کانکس و موتورسیکلت است و ب) بخش اقلام که شاملِ ضایعات فلزی (آهن، آلومینیوم، برنج و ...)، قطعات نو و داغی خودرویی، اقلام آمادی، ضایعات مخابراتی، اقلام و دستگاه‌های صنعتی و تجهیزات دریایی است (کاظمی فرد و وطن‌خواه، 1390).

  واژه‌های کلیدی: مرکز فروش ناجا، مزایده، اقلام بدون استفاده.

  ارجاعات

  1. امین علی، بهزاد (1393)، بررسی و شناسایی نقاط ریسک‌پذیر در مرکز فروش معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  2. انصاف پور، غلامرضا (1388)، کامل فرهنگ فارسی، تهران: انتشارات نیلوفر، چاپ چهارم.

  3. خداپرستی فرج‌الله (1376)، فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، شیراز: دانشنامه فارس.

  4. کاظمی فرد، عباس و علیرضا وطن‌خواه (1390)، شرحی بر فرآیند و مقررات اجرای مزایده اقلام بلااستفاده، مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی ناجا.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. شوقی، محمود (1391)، مدیریت و فرماندهی آماد و پشتیبانی (جلد اول)، معاونت آموزش ناجا.

  2. کاملی، مسلم (1394)، مؤلفه‌های تأثیرگذار فروش خودروهای بلااستفاده بر خرید خودرو، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

نظر شما