You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  طبقات ده‌گانه آمادی    Logestic ten Levels

   

  طبقات، جمع طبقه و به معنی مراتب، درجات، پایه‌ها، گروه‌ها و جماعات است (دهخدا، 1377). طبقه‌بندی، فرآیند تقسیم اعضای یک جمعیت (انسان، اجتماع، کالا، خدمات و...) به گروه‌های مختلف است؛ به‌گونه‌ای که در هر گروه، اعضا با مشخصات مشابه قرار می‌گیرند. فرد یا افرادی که عمل طبقه‌بندی را در یک جمعیت انجام می‌دهند با شناخت دقیق مشخصات (ویژگی‌ها، کاربرد، مأموریت و...) گروه‌های مختلف، نسبت به طراحی یک چهارچوب کلی که ساختار طبقه‌بندی نامیده می‌شود، اقدام می­کنند (قلی پور، 1391). طبقه‌بندی اقلام آمادی، عبارت است از دسته‌بندی یا تنظیم اقلام مختلف آمادی در طبقه‌های مختلف بر مبنای تشابه از نظر نوع تخصص، کاربرد و ویژگی آنها با هدف ایجاد یک روش اجرایی آماد در جهت برنامه‌ریزی، تعیین سطوح آمادی، منابع تهیه و خرید، نگهداری و نحوه نگهداری در انبار و مصرف و کاربرد اقلام (ودیعت، 1385). طبقه‌بندی ده‌گانه آمادی، تعیین طبقه‌های اقلام آمادی مورد مصرف در نیروهای مسلح بر اساس ویژگی‌ها، کاربرد، نحوه به‌کارگیری و نگهداری آنها است که ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و تدوین کرده و جهت اجرا به کلیه نیروهای مسلح ابلاغ شده است.

  متن

  هدف طبقه‌بندی ده‌گانه آمادی در نیروهای مسلح: ستاد کل نیروهای مسلح با هدف انجام فعالیت‌های آماد و پشتیبانی به‌صورت تخصصی، اقلام مورد استفاده در نیروهای مسلح را به ده طبقه آمادی تقسیم کرده است تا ضمن یکنواختی عملکرد، قابلیت خود را برای سازمان‌دهی و کنترل و نظارت افزایش دهد (محمودیان، 1393).

  طبقه‌بندی ده‌گانه آمادی در سال‌های دور برای کلیه نیروهای مسلح تعریف شده و تا کنون تغییری در آن ایجاد نشده است. طبقات ده‌گانه آمادی در نیروی انتظامی با توجه به تفاوت در نحوه پشتیبانی از رده‌های تابعه خود، نسبت به نیروهای نظامی می‌تواند متفاوت باشد؛ به‌عنوان‌مثال: در نیروی انتظامی پشتیبانی به‌صورت انفرادی و منطقه‌ای انجام می‌پذیرد ولی در نیروهای نظامی پشتیبانی به‌صورت یگانی انجام می‌شود. ازاین‌رو نیاز است که ستاد کل نیروهای مسلح در تعریف اقلام ده‌گانه تجدیدنظر کند.

  طبقات ده‌گانه آمادی در نیروی انتظامی:

  ·         طبقه اول (جیره و علیق) شاملِ مواد خوراکی روزانه کارکنان (رسمی، پیمانی، دانشجو، بیماران، متهمان، سربازان و...) و دواب (منظور حیواناتی است که در مأموریت‌های پلیس نقش دارند؛ مانند اسب، سگ و...) است.

  ·         طبقه دوم (اقلام غیر عمده، جداول سازمانی و جداول توزیع) شاملِ پوشاک، تجهیزات انفرادی، چادر، وسایل و ملزومات اداری و دفتری، اقلام زیست و خواب، اقلام مصرفی اداری، لوازم سرد و گرم‌کننده و نوشت‌افزار می­شود.

  ·         طبقه سوم (مواد نفتی) شاملِ بنزین، نفت، گازوئیل، روغن، ضدیخ، گریس، گاز مایع و دیگر مواد شیمیایی مورد استفاده در یگان‌های ناجا برای مصرف وسایل نقلیه، سرد و گرم‌کننده، طبخ غذا، موتور برق و ژنراتورها است.

  ·         طبقه چهارم (مصالح ساختمانی) شاملِ مصالح ساختمانی و مصالح استحکامات در ساخت‌وسازها است.

  ·         طبقه پنجم (مهمات) شاملِ انواع مهمات جنگ‌افزارهای سبک، نیمه سنگین و سنگین است.

  ·         طبقه ششم (احتیاجات انفرادی) این طبقه از اقلام در ناجا معمولاً برای افراد در حال آموزش در دانشگاه و مراکز آموزش و همچنین برای سربازان با توجه به میزان بودجه مصوب در نظر گرفته شده است و شاملِ خمیردندان، مسواک، صابون، قند و چای، حوله، واکس، آرم، اتیکت و... می‌شود.

  ·         طبقه هفتم (اقلام عمده سازمانی) شاملِ بالگرد ثابت و سیار انتظامی، خودروهای اداری و عملیاتی، جنگ‌افزار انفرادی، اجتماعی و ضد خودرو و وسایل مخابراتی می‌گردد.

  ·         طبقه هشتم (اقلام بهداری) شاملِ وسایل و تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی، دامپزشکی و همچنین قطعات یدکی مربوط به این اقلام می‌شود.

  ·         طبقه نهم (قطعات یدکی) شاملِ قطعات یدکی کلیه اقلام طبقات ده‌گانه آمادی به‌استثنای اقلام بهداری که در طبقه 8 آورده شده است.

  ·         طبقه دهم (پشتیبانی برنامه‌های غیرنظامی) شاملِ وسایلی که برای پشتیبانی برنامه‌های غیرنظامی به کار می‌رود، خواهد بود.

  طبقات ده‌گانه آمادی بر اساس نیاز فردی: با فرض قرار گرفتن انسان در یک کویر و دوری از امکانات، نیاز‌هایی که مطرح می­شود بر این اساس خواهد بود:

  1)      اولین نیاز: انسان برای زنده ماندن تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا مواد غذایی و آب آشامیدنی تهیه نماید (مطابق طبقه اول).

  2)      دومین نیاز: پس از رفع نیازمندی غذایی، انسان برای حفظ بدن از گزند حیوانات و خار و خاشاک احتیاج به پوشش بدنی یا پوشاک خواهد داشت (مطابق طبقه دوم).

  3)      سومین نیاز: در این مرحله که شکم سیر شد و تن پوشش داده شد، به گرمای محیط و سوخت برای طبخ غذا نیاز دارد. چنانچه بتواند وسیله نقلیه‌ای تهیه کند، برای آن هم به سوخت احتیاج خواهد داشت (مطابق طبقه سوم).

  4)      چهارمین نیاز: در این مرحله برای ایجاد استحکامات دفاعی اولیه و حفظ دمای محیط برای مدتی طولانی‌تر، نیاز به احداث یک سرپناه دارد (مطابق طبقه چهارم).

  5)      پنجمین نیاز: اگر حیوانات و دشمنان به او حمله کنند برای مقابله و مبارزه به وسایل و ابزارآلات دفاعی نیاز خواهد داشت (مطابق طبقه پنجم).

  6)       ششمین نیاز: با گذشت زمان، احتیاج به وسایل شخصی برای نظافت، رفع خستگی و پر کردن اوقات فراغت احساس می‌شود (مطابق طبقه ششم).

  7)      هفتمین نیاز: در این مرحله دو نیاز وجود دارد: اول اینکه پس از مرزبندی حیطه تصرف مالکیت، برای سرکشی به اطراف و تهیه مایحتاج خود به وسایل نقلیه نیاز دارد. دوم آنکه برای مقابله با دشمنانی که به مرزهای مالکیت او حمله می‌کنند، به وسایل نقلیه عملیاتی متناسب با نوع تهدید نیاز دارد (مطابق طبقه هفتم).

  8)      هشتمین نیاز: برای پیشگیری از بیماری و درمان احتمالی به ملزومات پزشکی و دارویی نیاز دارد (مطابق طبقه هشتم).

  9)      نهمین نیاز: برای حفظ آماده به­کاری وسایل و تجهیزات تهیه‌شده، احتیاج جدی به قطعات یدکی برای تعویض با قطعات فرسوده و خراب دارد (مطابق طبقه نهم).

  10)   دهمین نیاز: ازآنجایی‌که انسان همواره به دنبال ایجاد فعالیت‌های اقتصادی و توسعه‌ای جدید است و همچنین برای حفظ آمادگی و توان عملیاتی خود، نیاز دارد که فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام دهد (مطابق طبقه دهم).

  با تأمل در این احتیاجات می‌توان دریافت که احتمالاً فلسفه وجودی ساختار طبقات ده‌گانه آمادی از این وضعیت گرفته شده باشد.

  واژه‌های کلیدی: طبقات ده‌گانه آمادی، ستاد کل نیروهای مسلح، احتیاجات، ناجا، نحوه پشتیبانی.

  ارجاعات

  1. دهخدا، علی‌اکبر (1377)، لغت‌نامه دهخدا، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، چاپ سوم.

  2. قلی پور، رسول (1391)، بررسی شیوه‌های بهبود فرآیند خرید اقلام مصرفی ناجا (مورد مطالعه: استان آذربایجان شرقی)، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  3. محمودیان، سعید (1393)، بررسی الزامات یکنواخت­سازی تجهیزات اداری در معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  4. ودیعت، محمدرضا (1385)، مدیریت آماد و پشتیبانی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. خدابخشی، محمد (1391)، مجموعه مقالات لجستیک، مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی.

  2. نصرت پناه، سیاوش (1384)، مدیریت و فرماندهی لجستیک، انتشارات جام جم.

نظر شما