You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  استاندارد دفاعی ایران        Institute of standards Defense Iran

   

  مرکز استاندارد دفاعی ایران تنها مرجع تدوین‌کننده استانداردهای ملی - دفاعی ایران است که در سال 1373 طرح تشکیل آن به‌منظور استانداردسازی مصنوعات نظامی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید (شوقی، 1393). این مرکز باتوجه به مشخصات زیر: فرماندهی و اشراف بر همه بخش‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و سایر مصرف‌کنندگان احتمالی داخلی، تسلط بر راهبردها و خط‌مشی‌های استانداردسازی اقلام و نقش­آفرینی در تصویب و ابلاغ استانداردها، فرماندهی و کنترل بر همه استفاده‌کنندگان اقلام و تدوین‌کنندگان استانداردها (نه فقط در یک سازمان یا نیروی خاص)، بایددر مقوله استاندارد و استانداردسازی اقلام دفاعی فعالیت نماید.

  متن

  حفظ و افزایش توان رزم و مقابله با هرگونه حرکات خرابکارانه در سطح کشور، ضرورت تجهیز سازمان‌های نظامی و انتظامی را به تجهیزات و تسلیحات متناسب با مأموریت‌ها، هدف و راهبرد‌های سازمانی نشان می­دهد (دودانگه، 1382). تنوع، کمیت و کیفیت تجهیزات و تسلیحات نقش مؤثری را در بازدارندگی‌های نظامی ایفا می‌کند به­طوری­که سازمان باید بر اساس مبانی و اصول صحیح و علمی به اقلام مورد نیاز مجهز شود تا اهداف عملیاتی سازمان به شکل مطلوب تحقق یابد (صالحی، 1376).

  استانداردهای دفاعی در نیروی انتظامی: ناجا یکی از اعضای مرکز استاندارد دفاعی کشور محسوب می‌شود. استانداردهایی که در این مرکز تدوین و به تصویب می‌رسد برای نیروی انتظامی هم در خصوص آن دسته از اقلام و تجهیزاتی که در ناجا کاربرد دارد، لازم‌الاجرا خواهد بود. نماینده نیروی انتظامی در مرکز استاندارد دفاعی ایران به‌منظور ارائه نیازهای استانداردهای دفاعی و همچنین بهره‌گیری از توانمندی‌های موجود در آن مرکز حضور دارد.

  مرکز استاندارد دفاعی، از سه پیکره دفاعی، نیروهای مسلح، صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی، به‌عنوان جایگاه و مرجع تصویب استانداردها در ستاد کل نیروهای مسلح نیروهای مسلح ایجاد شده است. (خوش مهری،1383)

  در خصوص تبیین جایگاه مرکز استاندارد دفاعی ایران می‌توان گفت که این مرکز باید سه حلقه نیروهای مسلح، مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی را در جایگاهی با فصل مشترک‌های دو به دو به هم متصل و یک محور مشترک بین هر سه حلقه ایجاد کند و جایگاه محوری استانداردسازی را در مرکز مشترک هر سه حلقه حفظ نماید؛ بر این اساس می‌توان گفت که مرکز استاندارد دفاعی  به‌عنوان ابزار متخصص و هوشمند در خدمت نیروهای مسلح، صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی است. این مرکز باید همپوشش هر سه حلقه و فصل مشترک تأمین منافع و نظریات همه آنها باشد. نه تصمیم‌گیرنده باشد نه دستوردهنده. در کنار آنها باشد نه در مقابل آنها. شخص ثالث بی‌نظر و منافعی باشد که با منطق علم و فنّاوری و با زبان اطلاعات بروز شده صحبت کند، مشاوره دهد و با توجه به محمل قانونی خود، نظرات و منافع هر سه حلقه از پیکره دفاعی را تدوین و تنظیم کند و با مقایسه و انطباق آن با علم و فنّاوری موجود در کشور و جهان و سایر عوامل سرنوشت‌ساز نظیر راهبردها و خط‌مشی‌های ابلاغ‌شده از رده‌های بالاتر، چکیده و بهترین نتیجه را پیشنهاد دهد.

  اهداف نظام استانداردسازی اقلام دفاعی کشور: اهداف نظام استانداردسازی اقلام دفاعی کشور بر پایه تدابیر و سیاست‌های لشکری و کشوری و با تکیه بر:

  ·         حداکثر صرفه‌جویی، بهره‌وری و پرهیز از اسراف در کلیه زمینه‌های پشتیبانی به شکل نهادینه و ماندگار با مبنا قرار دادن نظام جامع الگوها و معیارهای سازمانی؛

  ·         حفظ، افزایش و توسعه تحرک در یگان­های رزم در ابعاد مختلف تاکتیکی با تکیه بر استانداردسازی اقلام مورد نیاز؛

  ·         مشارکت فعال در تقویت و توسعه توان رزم از طریق کنترل (واپایش) اقلام ورودی به سازمان و انطباق آن با آنچه باید باشد، تعیین شده است(اساسنامه مرکز استاندارد دفاعی، 1378).

  مأموریت مرکز استاندارد دفاعی ایران عبارت است از: تهیه و تدوین استانداردهای اقلام و مصنوعات نظامی کشور، استانداردسازی اقلام و محصولات دفاعی، پشتیبانی و بسترسازی نظام استاندارد، استقرار نظام بازرسی ایمنی (نظارت استانداردهای الزامی)، ایجاد مرجع ارزیابی و اعتباردهی به آزمایشگاه‌ها در سطح نیروهای مسلح.

  اصول استانداردسازی اقلام در بخش‌های دفاعی کشور، این اصول که نشأت گرفته از اصول جهانی استانداردسازی و اصول حاکم بر نظام پشتیبانی است، شاملِ رعایت نیاز مصرف‌کننده و کاربر، کاهش ارجاعات، توافق عمومی و اجماع، کاهش تنوع اقلام، قابل اجرا بودن، انطباق داشتن، ساده‌سازی، مطابقت با واقعیت‌ها، جامع و کامل بودن، سهولت در بازبینی و بازنگری، رعایت مفروضات علمی است (خوش مهری آزاد، 1388).

  واژه‌های کلیدی: استاندارد دفاعی، توان رزم، بخش‌های دفاعی، نیروهای مسلح، صنایع دفاعی، مراکز تحقیقاتی.

  ارجاعات

  1. خوش مهری آزاد، بهمن (1383)، مستندات داخلی، تحلیلی بر تأسیس و راه‌اندازی مرکز استاندارد دفاعی ایران.

  2. خوش مهری آزاد، بهمن (1388)، مستندات داخلی، نقش استاندارد در تقویت بنیه دفاعی کشور.

  3. دودانگه، محمود (1382)، سیستم لجستیک نظامی، سپاه پاسداران.

  4. شوقی، محمود (1393)، استانداردسازی و یکنواخت سازی اقلام، تهران: دانشگاه علوم انتظامی امین.

  5. صالحی، مهدی (1376)، مستندات داخلی- لجستیک نظامی- اداره لجستیک ستاد مشترک سپاه.

  6. مستندات داخلی (1378)، اساسنامه مرکز استاندارد دفاعی ایران.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. خوش مهری آزاد، بهمن (1385)، مدل ساختار و سازمان استانداردسازی اقلام در بخش‌های دفاعی کشور، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت.

  2. معتمدی فر، کاظم (1378)، مطالعه تفصیلی سازمان‌ها و مراکز تدوین استاندارد خارجی، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت.

نظر شما