You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • جیره پدافند غیر‌عامل       Passive defense Ration

  جیره (allowance, Ration, portion) هم معنای سهم، آذوقه، توشه، خوراک، مستمری و مقرری است (خداپرستی، 1376). جیره اضطراری نیز برای دورانی که عملیات انجام می‌گیرد و امکان آماده سازی غذا وجود ندارد طراحی شده است. از خصوصیات این نوع جیره‌هایی غذایی قابلیت ماندگاری بالا، وزن کم و سهولت مصرف است (شرکت طاها، 1389).

  پدافند غیرعامل (Passive Defense) مجموعه اقدامات غیرمسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود (مصوب شورای تشخیص مصلحت نظام).

  جیره پدافند غیرعامل عبارت است از پیش‌بینی و تأمین جیره غذایی در حجم و بسته‌بندی مناسب با رعایت تأمین کالری کافی، حفظ اصول بهداشتی و ذخیره‌سازی مجاز مبتنی بر اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل جهت بهره‌برداری در مواقع بحرانی و شرایط خاص.

  متن

  جیره غذایی پدافند غیرعامل با تأمین اهداف زیر انجام می‌شود:

  1.   پیش‌بینی و تأمین جیره غذایی در حجم مناسب با رعایت تأمین کالری کافی با حفظ اصول بهداشتی و ذخیره‌سازی مجاز جهت بهره‌برداری در مواقع بحرانی و خاص. 2. ایجاد وحدت رویه، ارائه روش‌های علمی و کاربردی به‌منظور حفظ کیفیت و کمیت اقلام جیره غذایی ذخیره‌شده. 3. تعیین سطوح ذخیره‌سازی در واحدهای اجرایی ناجا. 4. بالا بردن قابلیت بقا، استمرار عملیات و فعالیت‌های حیاتی و خدمات‌رسانی مراکز حیاتی و حساس. 5. تقلیل آسیب‌پذیری و کاهش خسارت و صدمات نیروها 6. صرفه‌جویی در هزینه‌ها. 7. ایجاد رویه و چرخش مناسب در مصرف و روش جایگزینی به جهت حفظ سطح نگهداشت.

  برای تأمین این اهداف باید برخی اقدامات انجام گیرد که عبارتند از:

  الف. برنامه‌ریزی (جمع‌آوری اطلاعات اعم از آمار، نرم‌ها، شرایط اقلیم، مأموریت، زمان)؛

  ب. سازمان‌دهی (به‌کارگیری امکانات و نیروهای متخصص در راستای تأمین و توزیع)؛

  ج. انجام برآورد (انجام محاسبات نیازمندی‌ها بر اساس آمار، زمان و نرم متناسب با نوع مأموریت)؛

  د. بودجه‌بندی (تعیین میزان اعتبارات لازم جهت تأمین نیازمندی‌ها)؛

  هـ. تأمین (شناسایی منابع مناسب و تهیه نیازمندی‌ها با رعایت دو اصل زمان مناسب و مکان مناسب).

  معاونت آماد و پشتیبانی ناجا باید نسبت به تعیین نرم و مأخذ و چگونگی تأمین و توزیع جیره پدافند غیرعامل اقدام کند و این فرآیند را به‌گونه‌ای مدیریت کند که به‌صورت اصولی، هدفمند و پایدار و مستمر باشد تا در انجام مأموریت در واحدهای اجرایی خللی ایجاد نشود. (معاونت آماد و پشتیبانی، 1387).

   آماد و پشتیبانی رده‌ها باید پیش‌بینی لازم جهت تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع جیره عملیاتی را به عمل آورد.

  الف. جیره‌های آماده مانند آرد، نان خشک، تن ماهی، گوشت، مرغ، پنیر و... برای دوره‌های 3 روزه، 15 روزه، یک‌ماهه و 3 ماهه. با مصرف و جایگزینی این اقلام در برنامه غذایی هفتگی تلاش شود تا همواره کیفیت این مواد حداکثر برای 3 ماه حفظ گردد.

  ب. چند نقطه فرعی را برای طبخ غذا با استفاده از آشپزخانه و خبازخانه‌های سیار تاکتیکی و صحرایی کانتینردار دارای فواصل منطقی و در نقاط مختلف با امکانات موردنیاز و ظروف یک‌بار مصرف پیش‌بینی نمایند تا در صورت بروز خسارت بتوان در نقاط دیگر نسبت به تهیه و طبخ و توزیع غذا اقدام نمود.

   ج. چند نقطه فرعی برای نگهداری مواد غذایی با فواصل منطقی در نقاط مختلف به جهت دسترسی سریع و آسان در نظر گرفته شود.

  د. به جهت به‌روزرسانی مواد، ایجاد آمادگی، آشنایی ذائقه کارکنان با مواد غذایی و... از روش F1F0 بهره‌گیری شود.

  هـ. بسته‌بندی‌های مناسب از نظر شکلی جهت تأمین سلامت روحی، روانی افراد و سهل الاستفاده بودن و... در نظر گرفته شود (معاونت عملیات ناجا، 1390).

   در راستای جیره پدافند غیرعامل، نیروی انتظامی در تاریخ 30 / 5 / 1389 «دستورالعمل اجرایی جیره پدافند غیرعامل» را با هدف پیش‌بینی و تأمین جیره غذایی با حجم مناسب، تأمین کالری کافی، حفظ اصول بهداشتی و ذخیره‌سازی مجاز جهت بهره‌برداری در مواقع بحرانی و خاص تدوین کرد و به همه رده‌های ناجا ابلاغ نمود. اهداف این دستورالعمل عبارتند از:

  1. تأمین جیره غذایی آماده موردنیاز نیروها در مواقع بحرانی و شرایط خاص و.. به‌منظور افزایش توان رزمی و تداوم انجام مأموریت؛

  2. ایجاد وحدت رویه، ارائه روش‌های علمی و کاربردی به‌منظور حفظ کیفیت و کمیت اقلام جیره غذایی ذخیره‌شده؛

  3. تعیین سطوح ذخیره‌سازی در واحدهای اجرایی ناجا؛

  4. ایجاد رویه و چرخش مناسب در مصرف و روش جایگزینی به جهت حفظ سطح نگهداشت؛

  5. تأمین جیره غذایی سالم و بهداشتی و کافی به‌صورت یکنواخت با ماندگاری بالا و حمل و نگهداری و مصرف آسان؛ (معاونت آماد و پشتیبانی، 1389).

  معاونت آماد و پشتیبانی ناجا در راستای جیره پدافند غیرعامل باید اقداماتی انجام دهد که عبارتند از:

  الف. تأمین حداقل ذخیره غذایی اضطراری متناسب با اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل برای شرایط جنگ و بحران؛

  ب. تأمین حداقل ذخیره سوخت طبخ؛

  ج. ایجاد و توسعه فرهنگ پدافند غیرعامل در بین مدیران و کارکنان متناسب با شرایط جنگ و بحران؛

  د. شناسایی منابع و حصول اطمینان از تأمین اقلام راهبردی جیره پدافند غیرعامل متناسب با شرایط جنگ و بحران؛

  هـ. دست‌یابی به سازمانی چابک، منعطف، پویا و برخوردار از تجهیزات موردنیاز یگان‌ها در پیش‌بینی و مقابله با شرایط جنگ و بحران و تأمین جیره پدافند غیرعامل بر مبنای مواد غذایی پرکالری و با ماندگاری بالا برای سه روز رده‌ها به‌ویژه کوپ‌ها، یگان امداد، یگان ویژه و هنگ‌های مرزی؛

  ز. تعیین وضعیت سقف اعتبارات و برآورد هزینه‌های جیره پدافند غیرعامل یگان‌های ناجا جهت پشتیبانی مناسب از رده‌ها در شرایط بحرانی (رمضانی، 1390).

  یکی از موضوعاتی که باید در جیره پدافند غیرعامل موردتوجه جدی قرار گیرد، بسته‌بندی است. استفاده از بسته جیره غذایی از نکات مثبتی چون حمل‌ونقل آسان و حفاظت فیزیکی کالا، ذخیره‌سازی و چینش مرتب در انبارها، افزایش طول عمر کالا، توزیع دقیق، کاهش هزینه، درج اطلاعات مصرف روی بسته بهره‌مند است. چنانچه در بعضی بسته‌ها برخی مواد غذایی با ماندگاری متفاوت وجود داشته باشد؛ باید که یگان‌ها پس از باز نمودن هر بسته به تاریخ انقضای محتویات توجه کنند و به‌موقع در چرخه مصرف غذایی از آن‌ها استفاده کنند.

  واژه‌های کلیدی

   جیره، پدافند غیرعامل، تأمین اهداف، نرم و مأخذ، تأمین، آماد و پشتیبانی رده، بحران، بسته‌بندی

  ارجاعات

  1. خداپرستی، فرج‌الله (1376) فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، دانشنامۀ فارس

  2. سایت شورای تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران

  3. شرکت طاها (1389) بسته‌بندی غذاهای آماده، شرکت بسته‌بندی غذا طاها

  4. شوقی، محمود (1385) پشتیبانی آمادی در عملیات انتظامی، دانشگاه علوم انتظامی امین

  5. رمضـانی، حسین (1390) پایان‌نامه کارشناسی ارشد، شرایط تأمین جیره غذایی طرح پدافند غیرعامل در ناجا، دانشگاه علوم انتظامی امین

  6. کریمی نژاد اصل، مهدی علیپور (1381) تغذیه در شرایط اضطراری. مجموعه مقالات همایش سلامت و بهداشت نظامی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...

  7. معاونت آماد و پشتیبانی ناجا (1387) آشنایی با پدافند غیرعامل، مرکز تحقیقات کاربردی آماد و پشتیبانی، نشریه شماره 243

  8. ــــــــــــــــــــــــ (30 / 5 / 1389) دستورالعمل اجرایی جیره پدافند غیرعامل، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

  9. معاونت عملیات (1390) ابلاغیه شماره 904556/4/11/1604/14/15، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

  10. ـــــــــــــــــــ (28/6/1389) دستورالعمل آماد و تغذیه در شرایط رزم و عملیات، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

   

   

نظر شما