You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • استانداردسازی شرکتی    Corporative standardization

  در برخی از مواقع کارخانه‌ها، شرکت‌ها و تشکیلاتی که در یک زمینه خاص فعالیت می‌کنند، از طریق ایجاد یک جامعه یا انجمن، استانداردهایی را موسوم به استاندارد شرکتی یا جامعه‌ای تدوین می‌کنند تا در امور مربوط مورد استفاده قرار گیرد (رستمخانی، 1385) . رعایت این استانداردها برای کلیه اعضا لازم الاجرا است.

  استاندارد شرکتی در نیروی انتظامی، به مجموعه استانداردهایی اطلاق می‌شود که ناجا برای نحوه و شرایط تأمین و به‌کارگیری نیروی انسانی، اقلام و تجهیزات، اعتبارات، ارائه خدمات و... به‌منظور یکنواخت‌سازی در سطح رده‌هایش، تحت عنوان مقررات تدوین و به رده‌ها ابلاغ می‌کند.

  متن

  یک برنامه موفق استاندارد شرکتی باید کلیه عملیات یا فعالیت‌های شرکتی اعم از تولید محصول یا ارائه خدمات را در برگیرد (خوش مهری آزاد، 1391). این برنامه به خط‌مشی «استانداردسازی» وابسته است لذا ممکن است به برخی از جنبه‌های خاص در عملیات یا فعالیت‌های شرکتی توجه بیشتری شود (یگانه، 1389).

  استانداردسازی شرکتی در نیروهای مسلح نیز بر این اساس است، اگر دستورالعمل یا آیین‌نامه‌ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شود، آن همانند یک استاندارد شرکتی است که کلیه نیروهای مسلح کشور باید برابر آن عمل نمایند، بر این اساس آن دستورالعمل یا آیین‌نامه‌ دارای مفهوم استاندارد شرکتی می‌شود.

  استانداردسازی شرکتی در نیروی انتظامی: ناجا با توجه به گستردگی و پراکندگی رده‌های انتظامی مستقر در سطح کشور، نیازمند آن است که از استانداردهای رفتاری و عملکردی (همانند یک استاندارد شرکتی) برخوردار باشد، تا در ارائه خدمات و فعالیت‌های سازمانی خود از یک دستگاه یکنواخت بهره ببرد. بر این اساس است که رده‌های ستادی، این استانداردها را تحت قالب مقررات، دستورالعمل و بخشنامه تنظیم و پس از تصویب به رده‌ها ابلاغ می‌کنند.

  برخی از استانداردهای شرکتی در نیروی انتظامی عبارتند از:

  1. حوزه کارکنان: استانداردهای شرایط جذب نیرو، تعیین رسته خدمتی، نحوه به‌کارگیری کارکنان، اعطای مرخصی، آیین‌نامه انضباطی، شرایط و نحوه خروج از خدمت کارکنان و... است.

  2. حوزه مأموریتی: استانداردهای ارائه خدمات در کلانتری و پاسگاه‌های انتظامی، ارائه خدمات انتظامی گذرنامه و گواهینامه، جرایم رانندگی و نحوه و شرایط استفاده از پوشاک انتظامی و... است.

  3. حوزه اعتبارات: استانداردهای برآورد، تخصیص، واگذاری، هزینه کرد، تنظیم سند هزینه، تسویه‌حساب و نظارت بر اجرای اعتبارات است.

  عملیات برنامه استانداردسازی شرکتی

  1. کنترل مدیریتی: استاندارد کنترل مدیریتی موجب کاهش هزینه‌های سربار می‌شود، مانند کاهش نیروی کار، کاهش هزینه‌های انبارداری و حمل‌ونقل، کاهش هزینه‌های طراحی و توسعه مهندسی.

  2. روش‌های اجرایی: از طریق یک برنامه استاندارد شرکتی، آگاهی از آخرین قوانین، مقررات و دستورالعمل‌هایی که تأثیرگذارند، به دست می‌آید.

  3. محیط و محیط‌زیست: استانداردهای زیست‌محیطی در موضوعات اساسی از قبیل علایم، طراحی‌ها، نشانه‌ها (نمادها)، نقشه‌ها و کدهای رنگی بر شرایط کاری تأثیر بنیادی ایجاد محیط مناسب دارد.

  4. ماشین‌آلات و تجهیزات: تهیه یک برنامه استاندارد نگهداری و تعمیر ماشین‌آلات و تجهیزات موجب آماده به‌کاری آن‌ها خواهد شد.

  5. طراحی: در طراحی محصولات، خط‌مشی در استفاده از استانداردهای درون شرکتی و برون شرکتی باید شفاف باشد. این مسئولیت بر عهده مدیریت است.

  6. نقشه‌کشی: اداره نقشه‌کشی معمولاً وظیفه دارد تا اطلاعات مهندسی را بررسی کند و آن‌ها را به دستورالعمل‌های ساخت تبدیل نماید. استانداردسازی طراحی، با توجه به‌نظام‌نامه‌های مرتبط سازمانی، باید خط‌مشی‌ها و روش‌ها را چه در ساخت و یا در طراحی مشخص کرده و در دسترس قرار دهد.

  7. کنترل مواد: کنترل مشخصات تعیین‌شده برای کلیه مواد و قطعاتی که خریداری می‌شوند می‌تواند موجب صرفه‌جویی فراوانی در فعالیت‌های بخش خرید و کنترل موجودی شود. مسئول استانداردها می‌تواند به‌صورت رابط بین مسئولان تعیین‌کننده مشخصات خریدار عمل نماید. استفاده از مواد و قطعات استاندارد از جانب طراحان موجب می‌شود تا از هزینه‌های اضافی در زمینه تضمین کیفیت اجتناب شود.

  8.. خرید: فعالیت‌های بخش خرید می‌تواند از طریق مشخصات استاندارد شده که از کارشناسان مشاغل در بخش‌های دیگر به دست می‌آید، مورد پشتیبانی قرار گیرد. مشخصات خرید برای سفارش‌دهی از طریق رایانه باید در مرحله طراحی به‌عنوان جزئی از دستگاه اولیه کنترل تنوع استاندارد شود. مشخصات باید با یکدیگر سازگار باشند و در مورد مخفف‌ها، نمادها و همچنین واحدهای مورداستفاده، توافق حاصل شود و استانداردهای ملی یا بین‌المللی که این موضوعات را پوشش می‌دهند، مورد استفاده قرار گیرند.

  9.ساخت: دستگاه استانداردهای شرکتی، برای بخش ساخت مزایای بسیاری دارد. در تولید، این منافع می‌تواند برحسب افزایش میزان تولید، بهبود نگهداری و تعمیر از طریق تعویض‌پذیری قطعات و بهبود کنترل کیفیت، مورداندازه‌گیری قرار گیرد.

  10. بسته‌بندی: بسته‌بندی نامطلوب می‌تواند موجب زیان‌های مالی فراوان بشود. زمان و سرمایه هدررفته به‌منظور تعویض یا تعمیر قطعات، اجزاء و تجهیزاتی که دچار صدمه‌دیدگی از جمله این زیان‌هاست. بنابراین به ایجاد یک خط‌مشی سخت‌گیرانه و پایدار در زمینه بسته‌بندی و به‌خصوص توجه به کیفیت مواد به‌کاررفته در بسته‌بندی، نیاز است. باید از استانداردهای ملی و یا بین‌المللی مرتبط به بسته‌بندی که حاوی مواد و روش‌های بسته‌بندی و همچنین دستورالعمل‌های حمل‌ونقل و انبارش مواد خطرناک است، استفاده شود.

  11. فروش و بازاریابی: بخش فروش از طریق ترغیب مشتریان به خرید محصولات استاندارد و یا انتخاب محصولاتی که با اصول استاندارد در حال تولید است، نقش مهمی را ایفا می‌نماید.

  12.حسابداری: اغلب سازمان‌ها دارای روش‌های مفید اجرایی حسابداری استاندارد شده، نیستند. در صورت استفاده رایانه برای مقاصد مختلف از قبیل کنترل موجودی، سفارش‌گیری بی‌عیب، زمان‌بندی تولید و دریافت برگ خریدها باید مدارک مکتوب و داده‌های الکترونیکی که در بخش حسابداری ایجاد یا به آن‌ها تحویل داده می‌شود، نظام‌مند شود (پورشمس، 1384).

  عوامل کلیدی استانداردهای شرکتی: حمایت مدیریت، نگرش و نظر در مورد استانداردها، استاندارد کردن کنشی به‌جای واکنشی، استفاده از استانداردهای صنعتی، ملی و یا بین‌المللی موجود، ارتباطات (تبادلات) / ترویج (ورایس، 1389).

   واژه‌های کلیدی

   استاندارد جامعه‌ای، تولید، عملیات، برنامه، عوامل کلیدی

  ارجاعات

  1. پورشمس، مهرداد (1384) استانداردهای شرکتی، انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات.

  2.خوش مهری آزاد، بهمن (1391) مستندات داخلی، استانداردسازی و کیفیت، کارگاه آموزشی استانداردسازی اقلام.

  3.دی ورایس، هنک (1389) استانداردسازی، دکتر بهروز ریاحی، نشر مربع.

  4.رستم خانی محمدرضا (1385) استاندارد های بین‌المللی - منطقه ای -ملی- شرکتی و کارخانه ای، کارشناس نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان زنجان.     

  5.یگانه، مهرداد، (1389) استاندارد، مؤسسه دانش پارسیان.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1.سلسله مقالات و مطالب علمی (1393) استاندارد و استانداردسازی، مرکز تحقیقات کاربردی معاونت آماد و پشتیبانی ناجا.

   

   

نظر شما