You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • تجهیزات عمومی انبار    Warehouse public equipment

  تجهیزات (equipment, fitment, paraphernalia): تجهیز، ساز و برگ، جهاز، اسباب کار، ساز جنگ و وسایل کار و کارزار (دهخدا، 1373). تجهیزات در علوم مهندسی مجموعۀ وسایل و امکاناتی است که در فرایندی به کار رود (حداد عادل، 1390). واژگان مترادف آن اسباب، ساز و برگ، عدت، لوازم و یراق است.

  عمومی (communal, popular, public, universal): عام، کلی، همگانی و آنچه متعلق و مربوط به عموم باشد. واژگان مترادف آن عام، عمیم، کلی، همگانی، اشتراکی، جمعی، مشترک، متداول و مرسوم است (خداپرستی، 1376).

  انبار (arsenal, barn, depository, repository, stash): جای انباشتن غله، ابزار، کالاهای تجاری و امثال آن. در علوم نظامی به معنای قورخانه، زرادخانه، انبار، مهمات جنگى و زرادخانه است (قربان‌زاده، 1389). انبار محل و فضايي است كه يك يا چند نوع كالاي بازرگاني/ صنعتي يا مواد اوليه يا فرآورده‌‌هاي مختلف در آن نگهداري مي‌شود (انواری رستمی، 1389).

  تجهیزات عمومی انبار تجهيزاتی علاوه بر تجهيزات ذخیره‌سازی و حمل ونقل کالا در انبار است که به منظور تسهيل در اجرای برخي از عمليات‌ در انبارها استفاده می‌شود.

  متن

  نگهداري اقلام مورد استفاده در نیروی انتظامی به مدت طولاني داراي اهميتي خاص است تا، در زمان لازم و شرايط ويژه، ‌بتوان به‌راحتي به كالاي مرغوب دسترسي پيدا نمود (معتمدي فر، 1388). بهره‌گیری از تجهیزات عمومی در انبارها از آن لحاظ در فعالیت‌های انبارداری اهمیتی خاص دارد که امکان افزایش زمان ذخیره‌سازی کالاها را با حفظ کیفیت و کمیت مناسب در انبارها فراهم می‌سازد.

  مهم‌ترين وسايل و تجهيزات عمومی که در در انبارها استفاده می‌شود:

  1- تجهیزات کنترل اماکن و انبارها: از طریق سامانه‌های تصویری، مانند دوربین‌های مدار بسته، اعلام خطر و... .

  2- تجهیزات ایجاد ایمنی در انبارها مانند تجهیزات اطفای حریق: تجهيزاتي كه برای مبارزة اوليه با آتش‌سوزي به كار مي‌رود. تجهيزات اعلام و اطفای حريق مورد استفاده در انبارها به سه گروه تقسیم می‌شود: الف- تجهيزات اطفای حريق حمل‌شدنی که خود دو دسته است: دستة اول خاموش‌كننده‌هاي دستي كه براي مبارزة اوليه و سريع با شروع آتش‌سوزي‌ها به کار می‌رود و بیشنیة ظرفيت آنها چهارده كيلوگرم و يا چهارده ليتر مواد خاموش‌كننده است. دستة دوم خاموش‌كننده‌‌هاي چرخ‌دار است كه بر روي چرخ‌‌ها يا ارابة مناسب مستقر است. اين خاموش‌كننده‌‌ها از نظر سرعت و ميزان جريان مواد خاموش‌كننده نسبت به خاموش‌كننده‌‌هاي دستي توانی بيشتر دارند. ب ـ تجهيزات اطفای حریق ثابت که به صورت ثابت در انبارها نصب مي‌گردد و از آنها برای مبارزه با حريق استفاده مي‌شود؛ مانند شبكة آب‌ آتش‌نشاني و سامانه‌های اطفای حریق خودکار. ج- تجهيزات اعلام حريق كه برای كشف و اعلام حريق به كار مي‌رود. این تجهیزات خود دو دسته است: تجهيزات اعلام حريق دستي كه اعلام به وسيلة انسان با تجهيزات صوتي و چراغ‌‌هاي چشمك‌‌زن صورت می‌گیرد. دستة دوم هم سامانه‌‌هاي اعلام حريق خودکار است كه به محض شروع حريق توسط كاشف‌ها يا حسگرهای حساس به حريق، دود و گاز عمل مي‌کند.

  3- وسايل توزين: وسایلی است برای وزن کردن کالاها در انبار، مانند: ترازو، باسکول و... .

  4- وسايل دسترسي: این وسایل بیشتر برای دسترسی به کالاها و تعمیرات استفاده می‌گردد؛ مانند بالابر، نردبان و چهارپايه (شوقی، 1388).

  5- تهویه: وظیفة این سامانه تخلية هواي آلوده و ساكن انبارهاست که موجب خارج شدن گاز، بخار، گرد و غبار، دود و مواد معلق ناشي از متصاعد شدن مواد از محيط كار است. سامانة تهويه، ضمن تخلیة هوای آلودة داخل، در اثر به چرخش درآوردن هوا، تأثيری چشمگیر در كاهش رطوبت داخل انبار دارد (پورولي، 1390).

  6- تجهيزات بسته‌‌بندي اصلاحی یا مجدد در انبار: تعمير و بازسازي بسته‌بندي‌‌های معيوب، آسيب‌ديده و پاره شده که نیاز به تجهیزات تعويض و تهية پوشش و يا بسته‌بندي جديد دارد براي بسته‌بندي‌های بازسازي‌ناپذیر، ‌در طول مدت نگهداري از لحظة ورود به انبار تا مرحلة توزيع و خروج از انبار (ﺍﺩﺍﺭة ﺁﻣﺎﺩ ﻭ ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ ﺳﺘﺎﺩ ﻣﺸﺘﺮﮎ ﺳﭙﺎﻩ پاسداران، 1380)؛ مانند تجهيزات بسته‌‌بندي ترميم ‌بسته‌‌هاي چوبي، تجهيزات بسته‌‌بندي كارتني و مقوايي، تجهيزات بسته‌‌بندي كيسه‌‌اي لفاف، گوني و پلاستيك، و تجهيزات بسته‌‌بندي عدل‌‌ها و واحدهاي بار.

  7- کارت مشخصات کالا: این کارت، که حاوی اطلاعاتی مانند نام کالا، تعداد، تاریخ ورود کالا و... است، بر روی کالاهای انبار نصب می‌گردد.

  ميزان استفاده از اين تجهيزات عمومی در انبارهایی مانند انبار کالاهاي معمولی، انبار قطعات یدکی، انبار مواد اشتعال‌پذیر يا مواد منفجره، انبار کالاهاي مصرفي، انبار مواد شيميايي و سموم و انبار مواد فله‌ايي با هم متفاوت است.

  کلیدواژگان:

   تجهیزات، انبار، نیروی انتظامی، تجهیزات کنترل اماکن، اطفای حریق، وسايل توزين، وسايل دسترسي، تهویه، بسته‌‌بندي اصلاحی، کارت مشخصات کالا.

  ارجاعات

  1.      ﺍﺩﺍﺭة ﺁﻣﺎﺩ ﻭ ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ ﺳﺘﺎﺩ ﻣﺸﺘﺮﮎ ﺳﭙﺎﻩ پاسداران (1380). انواع بسته‌بندی و كاربرد آن، ﺳﺘﺎﺩ ﻣﺸﺘﺮﮎ ﺳﭙﺎﻩ پاسداران.

  2.      انواری رستمی، علی اصغر (1389). سیستم‌های خرید، انبارداری و توزیع، تهران: دانشگاه پیام نور.

  3.      پورولي، بهروز (1390). بررسي وضعيت بسته‌بندی اقلام مواد غذايي در انبارهاي ناجا، پايان‌نامة كارشناسي ارشد، دانشگاه علوم انتظامي امین.

  4.      حداد عادل، غلامعلی (1390). فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

  5.      خداپرستی، فرج‌الله (1376). فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، دانشنامۀ فارس.

  6.      شوقی، محمود (1388). انبارداری عمومی (1)، معاونت آموزش ناجا.

  7.      قربان‌زاده، فرهاد (1389). فرهنگ لغات عميد، تهران: اَشجَع.

  8.      معتمدي‌فر، کاظم (1388). شناخت بسته‌بندي، تهران: فرات.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1.      خليلي ابيانه، فاطمه (1379). انبارداري 1 و 2، تهران: ترمه، چاپ دوم.

  2.      علیمی، حسینعلی (1386). مدیریت انبار و عملیات مرتبط، تهران: سازمان مدیریت صنعتی، چاپ سوم.

  3.      مقيسه، حميدرضا و سيد اسماعيل مقيم شهيداني (1392). مديريت مراكز نگهداري كالا در ناجا، معاونت تربیت و آموزش ناجا.

نظر شما