You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • تخلیه و بارگیری کالا      loading and unloading Merchandise

  تخلیه (discharge, disembarkation, exhaustion, pullout) خالی کردن، تهی ساختن، رها کردن و واگذاشتن است. واژگان مترادف آن شامل تهی ساختن، خالی کردن، تهی‌سازی، تهی، خالی، اخراج، پاکسازی و خالی‌سازی است (خداپرستی، 1376). بارگیری (embarkation, lading, loading) گرفتن بار، بار بستن و مهیا نمودن (دهخدا، 1377) کالا (article, goods, lading, supply) اسباب، متاع و هر چیزی است که قابلیت مصرف و مبادله دارد. تخلیه و بارگیری کالا فعالیتی است برای تخلیة کالای وارد شده به انبار و یا بارگیری کالاها به منظور تحویل به واحدهای تحویل‌گیرنده که باید از انبار خارج شود. تخلیه و بارگیری کالا در انبارها توسط انسان (کارکنان انبار) یا توسط تجهیزات (مکانیکی یا الکتریکی) صورت می‌پذیرد.

  متن

  فرایند بارگیری و تخلیة کالا در انبارها یکی از فرایندهای انبارداری است که در انبارهای مبدأ و مقصد در سطح سازمان صورت می‌گیرد. از آنجا که شروع و ختم عملیات انبارداری با بارگیری کالا در انبار مبدأ و تخلیة کالا در انبار مقصد همراه است، بارگیری و تخلیه در عملیات انبارداری دارای جایگاهی خاص است. عوامل مهم در بارگیری و تخلیة انبار شامل این موارد است: انبارهای مبدأ که هر دو فعالیت بارگیری و تخلیه را انجام می‌دهند، انبارهای مقصد که معمولاً فعالیت تخلیة کالا را انجام می‌دهند، بار و محمولة دریافتی و یا تحویلی، کارکنان تخلیه و بارگیری کالا در انبارها، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در بارگیری و تخلیة کالا و وسیلة نقلیة حمل کنندة بار کالا به انبارها.

  نقش کارکنان انبار در فعالیت تخليه و بارگيري كالا: عمده‌ترین فعالیت تخليه و بارگيري كالا در انبارها معمولاً توسط انسان صورت می‌پذیرد. بر این اساس، يكي از اساسي‌‌ترين عوامل برای گزينش كاركنان انبار توانايي‌هاي بدني و ذهني آنهاست. چرا كه مهم‌‌ترين موضوع، در كار‌كردن، تطبيق كار با كسي است كه آن كار را انجام مي‌دهد به ¬گونه‌ای كه رضايت او هنگام كار کردن فراهم شود و احساس خستگي نكند، تا بتواند كارهاي محول شده را به شکل صحيح انجام دهد. در تخليه و بارگيري و همچنين جابه‌­جايي اقلام توسط انسان بايد به وزن اجسام توجه کرد كه معمولاً وزني حدود بیست كيلوگرم را توصيه مي‌كنند. در صورت رعايت نکردن آن و برداشتن بارهاي سنگين، اندام‌‌هاي بدن دچار آسيب‌­ديدگي مي‌شود. این اندام‌‌ها عبارت­از ستون فقرات، كمر و گردن، شانه‌‌ها، بازوان و دست‌‌هاست. در تخليه و بارگيري كالا در انبارها توسط انسان بايد مواردی رعايت گردد؛ از جمله: وزن كالا حدود بیست كيلوگرم باشد؛ هنگام نگه ‌داشتن بار در حالت ايستاده به كمر چرخش وارد نشود؛ كالا به­ صورت صحيح از زمين برداشته شود؛ با توجه به حجم كالا به­ گونه‌اي آن را بلند كنيد كه وزن آن تقسيم شود؛ كالا در مسافت زياد حمل نشود؛ پس از سی دقيقه فعاليت تخليه و بارگيري، پنج دقيقه نشستن و استراحت نياز است؛ از حمل بار به­ صورت دستي در محل‌‌هاي شيب‌‌دار پرهيز شود (صادقی نائینی، 1379).

  ابعاد و اوزان کالا در تخلیه و بارگیری انبار: در تخلیه و بارگیری ماشینی کالا در انبار، تمام فعاليت‌هاي تخلیه و بارگیری کالا و يا بخشي از آنها با استفاده از تجهيزات و ماشين الكتريكي و يا مكانيكي صورت می‌گیرد و انسان در اين روش نقش هدايت تجهيزات و وسايل حمل و نقل را به صورت مستقيم و يا غير مستقيم بر عهده دارد (خليلي ابيانه، 1379). کالاهای وارد شده به انبار دارای ابعاد و اوزانی متفاوت هستند که شامل کالاهای پر حجم و سبک (مانند: لوازم تحریر، لوازم تنظیف فردی، لوازم مصرفی و...)، کالای دارای حجم متوسط و نیمه‌سنگین (مانند دستگاه‌های برقی، تجهیزات اداری، انفرادی، لوازم خواب و...) و کالاهای کم‌حجم و سنگین (مانند کمد، فایل، آب‌سردکن و...) هستند. غالباً کالاها را با توجه به بسته‌بندی‌های مربوط بدین صورت تقسیم‌بندی می‌کنند تا متناسب با آن تعیین کنند که انسان می‌تواند آن را حمل کند یا نیاز به تجهیزات تخلیه و بارگیری ماشینی کالا در انبار دارد (شوقی، 1391).

  نكات کلیدی تخلیه و بارگیری در انبارها: تخلیه و بارگیری صحیح و اصولی در انبارهای کالا موجب ايمني کارکنان انبار، انجام یافتن فعالیت با کیفیت مطلوب (حفظ کمیت و کیفیت کالای دریافت شده و تحویلی) و افزایش بهره‌وري کارکردهای انبارداری می‌گردد. نكاتی کلیدی که در تخليه و بارگيري کالا در انبارها باید رعایت شود: مراقب وسايل و بسته‌‌بندي آنها بود تا تخريب، از كار افتادگي، خطر يا فساد ايجاد نشود؛ به سازگاري اقلام توجه کرد؛ به توان و ظرفيت کارکنان تخلیه کنندة کالا توجه شود؛ به تناسب وسايل حمل و نقل با شرایط حجم و وزن کالاها توجه گردد.

  کلیدواژگان

   تخلیه، بارگیری، کالا، انبار، کارکنان انبار، تجهیزات، انبار مبدأ، انبار مقصد.

  ارجاعات

  1.       خداپرستی، فرج‌الله (1376). فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسی، دانشنامۀ فارس.

  2.       خليلي ابيانه، فاطمه (1379). انبارداري 1 و 2، تهران: ترمه، چاپ دوم.

  3.       دهخدا، علی اکبر (1377). لغتنامه دهخدا، تهران: دانشگاه تهران، چاپ سوم.

  4.       شوقی، محمود (1391). مدیریت و فرماندهی آماد و پشتیبانی (جلد اول)، معاونت آموزش ناجا.

  5.       صادقی نائینی، حسن (1379). اصول ارگونومی در طراحی سیستم حمل و نقل دستی کالا در انبار، تهران: آسانا.

  6.       قربان‌زاده، فرهاد (1389). فرهنگ لغات عميد، تهران: اَشجَع.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1.       کرمی، نادر (1393). ضرورت‌سنجي ايجاد آمادگاه‌هاي آمادي منطقه‌اي ناجا در سطح كشور، پایان‌نامة کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  2.       مقيسه، حميدرضا و سيد اسماعيل مقيم شهيداني (1392). مديريت مراكز نگهداري كالا در ناجا، معاونت تربیت و آموزش ناجا.

نظر شما