You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  برچسب اموال     label Properties

   

  برچسب کاغذی است که روی اجناس و کالاها می‌چسبانند و در آن نوع جنس و قیمت کالا را تعیین می‌کنند. واژگان مترادف آن شاملِ اتیکت چسباندن، اتیکت، متمم سند یا نوشته، تکه باریک، لقب و اصطلاح است (قربان زاده، 1389). برچسب، ورقه‌ای است که مشخصات اقلام روی آن نوشته و بر روی آن‌ها چسبانده می‌شود (عنبرستانی، 1378). برچسب اموال، اتیکتی از جنس کاغذ، پلی‌استر، آلومینیوم و... است که به منظور شناسایی اموال، بر روی آن‌ها نصب می‌شود. معمولاً سازمان‌ها در برچسب اموال، از اعداد چندرقمی که معرف و بیانگر واحد مرکزی / واحد اجرایی / واحد استفاده‌کننده اموال باشد، استفاده می‌کنند.

  متن

  در فرآیند شماره‌گذاری اقلام غیرمصرفی نیروی انتظامی که در واحد کنترل اموال معاونت آماد و پشتیبانی انجام می‌شود، اغلب از برچسب‌های کاغذی (به‌ویژه در محیط‌های تمیز و خشک و برای کاربردهای کوتاه‌مدت) استفاده می‌شود؛ برچسب‌هایی که بر روی آن شماره شش‌رقمی به‌صورت سریال و شماره دورقمی کد یگان درج گردیده است. ابعاد این برچسب 4/9 × 2 سانتی‌متر است و ویژگی‌هایی مانند نصب سریع، قیمت ارزان، سطح صاف و براق دارد. برچسب‌های کاغذی به دلیل مقاومت ناچیز در برابر رطوبت، بارندگی، حرارت و... برای شماره‌گذاری تمام اقلام مناسب نیست (غفاری، 1387).

  برچسب اموال در نیروی انتظامی: نیروی انتظامی با توجه به نوع و ماهیت اموال مورد بهره‌برداری در سطح رده‌های خود، نوع برچسب را انتخاب می‌کند. طبیعی است که یک نوع برچسب برای تمامی اموال کارایی لازم را نخواهد داشت (شوقی، 1388). متعارف‌ترین برچسب‌هایی که در حال حاضر سازمان‌ها و همچنین کنترل اموال نیروی انتظامی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، بدین شرح است:

  ·         برچسب‌های کاغذی: عمدۀ مصرف این برچسب‌ها در صنعت نساجی است و نیز در صنایع دیگر به‌خصوص در بسته‌بندی کالاهای مصرفی کاربرد زیادی دارند.

  ·         برچسب متال یا آلومینیومی: از این برچسب‌ها بیشتر در بخش لوازم‌خانگی، در بخش تولید لوازم خودرو و الکتروموتورها استفاده می‌شود. این برچسب مقاومت زیادی دارد و در دمای بین منهای 40 درجه سانتی‌گراد و مثبت 220 درجه سانتی‌گراد، تمام خواص خود را حفظ می‌کند.

  ·         برچسب‌های پی‌وی‌سی صدفی: بیشترین استفاده این برچسب‌ها در بخش‌های داروسازی، لوازم خودرو و لوازم‌خانگی است. این برچسب‌ها تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد حرارت، تحمل و مقاوم دارد.

  ·         برچسب‌های پلی‌پروپیلن: برای مصارف لوازم‌خانگی است و ویژگی‌های زیر را دارد: ضخامت 3 میلی‌متری، رنگ سفید، پلاستیکی بودن، چسبنده بودن و مقاوم تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد.

  ·         برچسب‌های پلی‌استر: این برچسب در مقابل عناصر شیمیایی، نفت و انواع حلال‌ها مقاوم است و برای کاربردهای بلندمدت انتخاب خوبی است. مقاومت این برچسب تا دمای 132 درجه سانتی‌گراد است.

  ·         برچسب پشت متال: این برچسب‌ها بسیار چسبنده است و برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از این برچسب برای چسباندن در سطوح روغنی (جاهایی که آغشته به روغن می‌شود) استفاده می¬شود.

  ·         برچسب انهدام پذیر: از ویژگی‌های این نوع برچسب‌ها شکننده بودن، سفیدرنگ بودن، شکسته بودن برچسب بعد از جدا شدن از سطوح است که انتخابی خوب برای برچسب‌های امنیتی (گارانتی یا سکوریتی) است.

  ·         برچسب سکوریتی: از این برچسب‌ها بیشتر در مسائل امنیتی و گارانتی محصولات استفاده می‌شود. با نام «برچسب گچی» معروف است؛ چون بعد از چسباندن به محصول به هیچ طریقی قابل کندن نیست و درصورتی‌که سعی در کندن آن شود، خرد خواهد شد. از این برچسب بیشتر برای تضمین محصولات الکترونیکی استفاده می‌شود.

  ·         برچسب شفاف: از این برچسب‌ها روی شیشه خودرو استفاده می‌شود و بیشترین مصرف را در بخش خودرو دارد. در ساخت شیشه یا کارت ضمانت محصولات الکترونیکی هم از این برچسب‌های بی‌رنگ استفاده میشود.

  ·         برچسب وُید: از این برچسب‌ها در موضوع گارانتی استفاده می‌شود. این نوع برچسب در برابر کشیدگی مقاومت بالا دارد و حرارت را تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند و دارای دو نوع شطرنجی و نقره‌ای است.

  ·         برچسب حرارتی: این برچسب‌ها حرارتی است و نیازی به جوهر مخصوص (ریبون) برای چاپ ندارد و بیشتر در بخش پوشاک به کار می‌رود. از این نوع برچسب در خودکار کردن سامانه‌های فروشگاهی استفاده می‌شود.

  ·         برچسب تای­وِک: از این برچسب‌ها که از الیاف پارچه به‌صورت فشرده ساخته شده است، بیشتر در صنایع خودروسازی استفاده می‌شود.

  نکات قابل‌توجه در تخصیص و نصب برچسب اموال نیروی انتظامی

  1.  شماره یا نشانه مخصوص ناجا. فقط بر اموال غیرمصرفی یا سرمایه‌ای الصاق می‌شود؛

  2. در اموالی که دارای شماره‌سریال کارخانه هستند و الصاق برچسب یا شماره پلاک بر روی آن‌ها ممکن نیست، به همان شماره‌سریال کارخانه در مورد آن‌ها اکتفا شده و همان شماره ثبت می‌شود؛

  3. اقلام راهبردی و ویژه، مانند سلاح و خودرو از بدو ورود شماره‌گذاری یا شماره برداری می‌شوند؛

  4. نصب یا الصاق شماره اموال بر روی اموال فقط باید در رده‌های اصلی (مانند کنترل اموال استان‌های انتظامی، پلیس‌های تخصصی، رده‌های مستقل و فرماندهی مرزبانی) صورت گیرد؛

  5. محل نصب پلاک یا برچسب باید صاف و مسطح باشد؛

  6. محل نصب پلاک یا برچسب باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی قابل‌رؤیت باشد و امکان مخدوش شدن و از بین رفتن آن‌ها کمتر باشد؛

  7. در مورد اموالی که بر روی آن‌ها پلاک فلزی نصب و الصاق می‌شود، باید موارد ایمنی رعایت شود؛

  8. اگر الصاق کردن پلاک فلزی با استفاده از پَرچ صورت گیرد، باید در حضور کارشناس کالا انجام شود تا سوراخ کردن و پَرچ کردن پلاک فلزی لطمه‌ای به آن تجهیزات وارد نکند؛

  9. چنانچه پلاک فلزی یا برچسب مخدوش شود، باید موضوع مخدوش شدن آن در یک صورت‌جلسه تنظیم شود و یک نسخه به کنترل اموال رده بالاتر ارسال شود. از طریق کنترل اموال رده بالاتر نسبت به اختصاص پلاک فلزی یا برچسب جدید، جهت نصب اقدام می‌شود؛

  10. اموالی که پلاک یا برچسب آن‌ها مخدوش است و شماره اموال جدید دریافت می¬کنند، شماره‌سریال آن در ستون ملاحظات دفتر اموال رده ثبت خواهد شد (نصرت پناه، 1384).

  عملیات تخصیص برچسب اموال در نیروی انتظامی: در حال حاضر اقلام غیرمصرفی پس از خریداری وارد انبار می‌شود، سپس هر کالا بر اساس طرح تقسیم به رده در سطح ناجا توزیع می‌شود. عملیات تخصیص برچسب اموال در ناجا این‌گونه انجام می‌پذیرد: الف) جمع‌دار هر رده بر اساس آموزش‌هایی که گذرانده است، قابلیت برچسب پذیر بودن اموال و نوع برچسب مورد نیاز آن اموال را تعیین می‌کند؛ ب) از طریق معاونت آماد و پشتیبانی ناجا به هر رده، تعداد لازم شماره اموال (برچسب - پلاک فلزی) تحویل داده می‌شود؛ ج) جمع­دار هر رده اموال تخصیص داده‌شده به هر قسمت را ابتدا بررسی و شناسایی می‌کند، سپس با توجه به شرایط کالا مبادرت به الصاق پلاک یا نصب برچسب می‌کند؛ د) جمع­دار اموال در مرحله آخر، سیاهه اقلام و شماره اموال را در برگۀ فهرست موجودی اقلام غیرمصرفی وارد می­کند.

  برگۀ فهرست موجودی اقلام غیرمصرفی شامل دو نسخه است: نسخه اول (رنگی) این نسخه که دارای امضای تحویل‌گیرنده اموال، مسئول قسمت و جمع­دار یگان است، در قسمتی که اموال در حال استفاده است، نصب می‌شود. نسخه دوم (سیاه‌وسفید) تحویل جمع-دار می‌ود. جمع­دار موظف است که این اطلاعات را در دفتر اموال رده ثبت کند.

  واژه‌های کلیدی

   برچسب، اموال، شماره‌گذاری اموال، کنترل اموال، جمع­دار.

  ارجاعات

  1. شوقی، محمود (1388)، کنترل اموال در ناجا، معاونت آموزش ناجا.

  2. عنبرستانی، محمود (1378)، فرهنگ عمومی لجستیکی، اداره لجستیک ستاد مشترک سپاه.

  3. غفاری، محمد (1387)، بررسی وضع موجود سیستم کنترل اموال در ناجا و ارائه الگوی مناسب، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم انتظامی امین.

  4. قربان‌زاده، فرهاد (1389)، سرپرست تألیف و ویرایش فرهنگ لغات عمید، ناشراَشجَع.

  5. نصرت پناه، سیاوش (1384)، مدیریت و فرماندهی لجستیک، مؤسسه انتشارات جهان جام جم.

  ارجاع برای اطلاعات بیشتر

  1. جباری، پرویز و محمود شوقی (1386) شناخت و طبقه‌بندی اقلام آمادی، تهران: دانشگاه علوم انتظامی امین.

  2. عصام رودسری، عبدالله (1380)، آشنایی با مبانی بنیادی و کاربردی حفظ و نگهداری اموال در دستگاه‌های اجرایی، ناشر: مؤلف.

نظر شما