You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • پگیت (درگاه) عبوری        Transmission Gate

  گیت عبوری یا کنترل تردد عبارت است از، سامانه­ ای برای بازرسی و کنترل افراد به هنگام ورود و خروج که برای کشف انواع سلاح کمری گرم و سرد، گوشی همراه، ابزار و قطعات فلزی (در خروجی کارگاه-ها) وغیره استفاده می­شود (1).گيت عبوری(كنترل تردد) متداول ترين دستگاه براي بازرسي و كنترل تردد افراد در زمان ورود يا خروج از اماكني است كه كنترل تردد در آنها ضروري است، از قبيل : فرودگاه ­ها، سالن ­هاي كنفرانس و سخنراني، ورودي اماكن و ادارات دولتي، مدخل ورودي دفاتر مقامات عالي رتبه، خروجي انبارها و كارگاه­ ها و غیره.

  با توجه به نام فني گيت ، WALK-THROUGH WEAPONS / METAL DETECTOR مي­توان استنباط  کرد كه اين دستگاه بيشتر براي كشف سلاح كمري و جلوگيري از ورود آن به اماكن حفاظت شده طراحي و توليد گرديده كه استفاده از آن به اين منظور بدون هيچ محدوديتي به سهولت انجام مي­پذيرد .امروزه ازاين دستگاه براي اهداف ديگري نيز استفاده مي¬گردد، كه درآن كشف فلزات به مراتب كوچك­تر از يك سلاح كمري مدنظر است از قبيل انواع سلاح سرد، گوشي همراه، ابزار و قطعات فلزي در خروجي كارگاه ها و غیره كه در اين حالت مي­ بايست عوامل تأثير گذار در تنظيم و استفاده از دستگاه را به دقت مورد توجه قرارداد، هرچند امروزه پيشرفت­هاي دانش الكترونيك توانسته است با استفاده از امكانات وسيع ميكروپروسسورها به طور قابل ملاحظه¬اي تأثير عوامل خارجي را در دستگاه گيت كاهش دهد ، اما توجه به آنها به هرشكل در اخذ بالاترين ضريب بهره وري از گيت بسيار مؤثر است.

  دردیواره­های داخلی گیت حسگرهایی با قابلیت تنظیم ضریب حساسیت­های متفاوت وجود دارد که کشف فلز توسط این حسگرها صورت می گیرد.

  عوامل مختلفی بر حساسیت و کارایی گیت تأثیر گذار هستند که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1- مكان استقرار گيت: درتعیین مکان استقرارگیت علاوه براینکه موارد امنیتی وحفاظتی مهم است، ‌عوامل فیزیکی محیطی‌مانند موارد زیر تأثیر گذار است:

  ·         مقدار فلز موجود در کف و سقف محل قرارگیری گیت عبوری؛

  ·         فاصله فلزات ثابت و متحرک موجود در اطراف دیواره گیت (درهای خودکار، پنجره، ستون و چارچوب­های فلزی)؛

  ·         تجهیزات الکترونیکی که میدان مغناطیسی یا امواج فرکانسی قوی با ُبعد گسترده در اطراف خود ایجاد می­کنند، مانند کابل­های برق فشار قوی، ترانسفورمرهای مبدل، مانیتور، اتاقک پست برق و کنترل دوربین­های مدار بسته و غیره تأثیر گذار است.

  2- بزرگي فلز: فلزهایی با ابعاد کوچک یاحد خیلی کوچک(ریز(

  3- سرعت عبور عابران: سرعت عبور فرد از داخل گیت از جمله عوامل تأثیرگذار بر قدرت تشخیص گیت بازرسی است که با توجه ضریب حساسیت دستگاه گیت بازرسی سرعت مناسب تردد مشخص می­شود.

  4- لوازم همراه عابران: لوازمی مانند کیف دستی و تلفن همراه و ...که به دلیل حجم زیاد فلز به کار رفته در آنها مسئله تشخيص فلز مورد نظر با مشکل  مواجه می­گردد«برای همین معمولاً در كنار گيت­ها از دستگاه­های  X-ray استفاده  می­شود تا کیف از داخل گیت عبور نکرده و به صورت مجزا وسایل داخل آن بازرسی شود».

  5- جهت عبور فلز: از آنجایی که فلزات شکل­های یکسانی ندارند و یک جور نیستند، جهت عبور آنها از داخل گیت به خصوص هنگامی که قطعۀ عبوری کوچک باشد بر قدرت تشخیص دستگاه تأثیرگذار است.

  6- جنس و آلياژ فلز: حسگرهای جای گرفته در دیوارۀ گیت در برابر فلزهایی با آلیاژهای مختلف حساسیت یکسانی ندارند. البته این موضوع تنها وقتی که قطعۀ فلزی کوچک­تر از حد باشد ممکن است در عملکرد گیت بازرسی خلل ایجاد کند و در سایر موارد مشکل ساز نمی­شود.

  اصلی‌ترین کاربری گیت عبوری در فرودگاه‌ها کنترل بلیط و بار مسافران و امنیت پرواز است و در فروشگاه‌ها نیز  جلوگیری از خروج کالا و اقلام است(2).

  کلید واژه­ها

  درگاه عبوری، بازرسی ورود و خروج، گیت ­های عبوری، کنترل عبور و مرور.

  ارجاعات

  1- پیرنیا، محمد کریم. آشنایی با معماری اسلامی ایران. انتشارات سروش دانش،1390، ص 351-352.

  2- شایقی، غلامرضا. سیستم‌های حفاظتی. گویش نو، ۱۳۹۰، ص 68.

نظر شما