You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • رمزینه پاسخ سریع    Quick Response Code

  کد­های (QR-Code)یا «کدهای واکنش سریع» عبارت است از یک رمزینه (بارکُد) ظرفیت بالای رمز دار دو بعدی با ساختار ماتریسی (صفر و یک) ،که به منظور رمز گشایی آسان محتویات آن با سرعت زیاد طراحی شده است (1).به عبارت دیگر «کد کیو آر» در واقع اطلاعات رمزنگاری شده به شکل یک تصویر است با استاندارد مختص به خود، که پس از خوانده شدن توسط دوربین یا ابزارهای الکترونیکی مشابه، عملکرد خاص خود را خواهد داشت(2).

  متن

  کدهای واکنش سریع یا رمزینه پاسخ سریع درسال 1994 به وسیله شرکت Denso Wave که از شرکت های زیر مجموعه تویوتای ژاپن است، ابداع و به منظور ردیابی قطعات در صنایع تولید خودرو مورد استفاده واقع شد، این رمزینه­ها در ژاپن بسیار فراگیر بوده و بیشترین کاربرد را میان بارکد‌های دوبُعدی دارد.

  رمزینه پاسخ سریع دارای ساختار مربعی شکل بوده و اطلاعات در آن به صورت نقطه های مربعی کوچک مشکی که به آنها واحدیا Module گفته می­شود، و براساس الگوی استاندارد (ISO/IEC18004:2006) ایجاد شده است،  می­تواند حاوی نشانی وب، پیامک، اطلاعات تماس با فرمت کارت ویزیت، شماره تلفن، قیمت و مشخصات یک کالا به صورت هم­زمان، یا هر نوع نوشته و داده‌ دیگری باشد(3).

  این نوع رمزینه ها (QR-codes) که در ابتدا با هدف استفاده در تولید تجهیزات صنعتی ابداع شد، امروزه کاربرد های گسترده ای پیدا کرده اند، و از دلایل کاربرد گستردۀ آن قابلیت ذخیره اطلاعات زیاد است. یک رمزینه پاسخ سریع قادر است تا 7089 رقم عددی را در خود نگهداری کند. همچنین به واسطۀ پیشرفت سال­های اخیر در صنعت تلفن­های همراه، قابلیت خواندن (اسکن) و انتقال اطلاعات گوناگون نهفته در این رمزینه ها، توسط دوربین تلفن­های همراهی که دارای نرم افزار خواندن کد (Reader Code) باشند، برای همگان به راحتی فراهم شده است(4).

  یکی از مهم­ترین موارد استفاده از رمزینه پاسخ سریع در کشور ما علاوه بر تبلیغات، اطلاع رسانی و ...، درج آن بر روی برچسب­های طرح شبنم است که مختص ردیابی کالاهای وارداتی بوده و از سال 1391 اجرا می­شود(5).

  برای رفع خطای «کد کیو آر» چهار سطح استاندارد ( Low - Medium - Quality - High) تعیین شده است. همچنین با توجه به سطح تعیین شده برای رفع خطا و نوع انتخابی «کد کیو آر» برای ذخیره سازی اطلاعات، ظرفیت متفاوتی دارد که بیشترین ظرفیت مربوط به 40-L( Low) است.

  در حال حاضر پنج نوع رمزینه پاسخ سریع معرفی شده است که شامل ؛

  1- رمزینه پاسخ سریع کاربردی نمونه 1 و 2 (QR-Code Model 1 & Model 2)؛

  2- رمزینه پاسخ سریع کوچک (Micro QR-Code)؛

  3- رمزینه پاسخ سریع ظرفیت بالا (iQR-Code)؛

  4- رمزینه پاسخ سریع مخفی (SQR-Code) یا (SQRC)؛

  5- رمزینه پاسخ سریع رنگی و منقش (LogoQR-Code) یا (LogoQ).

  هر یک از این رمزینه­های پاسخ سریع به دلیل ویژگی­های خاص و متفاوت، کاربرد­های مخصوص به خود را دارند. در جدول زیر می­توانید با هر یک از انواع رپس آشنایی شوید:

  همانند بسیاری از فناوری­های دیگر، ممکن است سوء استفاده هایی از کدهای QR به منظور کاربردهای غیر عادی به وجود آید(6).

  کلید واژه­ها

  رمزینه، پاسخ سریع، ردیابی، اطلاع رسانی دو بعدی،کد QR، واکنش سریع.

  ارجاعات

  1-     A ,Sawyer. Sawyer and Steven George Krantz A Tex Primer for Scientists. CRC Press. ISBN 0-8493-7159-7. (January 1, 1995).  p.13

  2-     DensoWave Incorporated QR code- Wikipedia,the free encyclopedia What is a QR Code?

  3-     Http://www.educatorstechnoligy.com/2012

  4-     http://fa.wikipedia.org

  5-     Brandel ,Mary: The Debut of ASCII: CNN. Accessed 2008- pp.04-14

  6-      QR-Code provider in Iran کیو آر کد ایران  QR-Code وب سایت ایران

   

   

   

   

نظر شما