You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • اتباع بیگانه               Foreign  citizens

   اتباع بیگانه به افرادی گفته می­شود که در کشوری به غیر از سرزمین مادری خود زندگی کرده و تبعیت کشور مقصد را اختیار کرده­اند كه معمولاً به دلایل مختلف، از کشوری دیگر تبعیت گرفته و مقیم آن کشور می­شوند.

  اتباع بيگانه، به افرادي گفته مي ­شود كه تابعيت كشور ديگري را دارند و به صورت موقت و مجاز، در كشور ديگري زندگي مي­ كنند. (1)

  اتباع بیگانه، به دو صورت قانونی یا غیر قانونی در کشور مقصد حضور می ­یابند. تمامی این افراد مشمول قانون حاکم برکشور مقصد شده و نمی­توانند از قانون اساسی کشور مادری، برای خود استفاده کنند. اگر فردی پس از طی مراحل قانونی، تبعه یک کشور گردد، می­تواند با شرایطی خاص، از مزایای آن کشور استفاده كند. در پاره­ ای از موارد، افراد با ازدواج با فردی در داخل کشور مقصد، تبعیت آن کشور را به به دست می­آورند. اتباع بیگانه در بعضی از کشورها حق حضور در سازمان­ ها و مقامات عالی سیاسی را ندارند. (2)

  معمولاً اتباع بیگانه، تحت نظر نیروهای نظامی و امنیتی قرار دارند؛ چون امکان جاسوسی آنها وجود دارد. در بعضی از کشورها و در جریان آشوب­های شهری، اتباع بیگانه با نفوذ در بین مردم و اجرای برنامه ­های از پیش برنامه­ ریزی شده، موجب بروز اغتشاشات مخربی می­ شوند. در این موارد، مراجع قضایی حق صدور رای برای این افراد را داشته و در صورت شدید بودن جرم، می­توانند حکم اعدام را نیز صادر نمایند.

  اداره کل امور اتباع بیگانه

  در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، اطلاعات ناجا، دارای اداره کل امور اتباع بیگانه است.

  مدیریت اتباع خارجه دارای دوایر اقامت، پناهندگان، عملیات و امور مرزهاست که برخی از وظایف مهم این مدیریت به صورت زیر است:

  -         کنترل ورود و خروج اتباع خارجی در ابعاد مختلف از جمله اسکان، ویزا، ازدواج، تولد فرزند و غیره.

  -         ارائه خدمات به پناهندگان در ابعاد مختلف طبق قوانین و عرف کشور اسلامی.

  -         بررسی تخلفات اتباع خارجه اعم از پناهندگان یا کسانی که با گذرنامه معتبر وارد میهن شده اند.

  -         هدایت مسئولان مرزی که در رابطه با ورود و خروج اتباع خارجی و ایرانی فعالیت دارند و ابلاغ دستورالعمل های ناجا از طریق این مدیریت به رده های تابعه.(3)

  کلیدواژه­ ها

   اتباع بیگانه، سرزمین مادری، کشور، قانونی، غیرقانونی، تبعه.

  ارجاعات

  1-     لبافی، حسین. مجموعه دروس تخصصی انتظامی(1). تهران: معاونت آموزش ناجا، 1388.

  2-     كاتوزيان، ناصر. حقوق مدني: قواعد عمومي قراردادها. تهران: شركت سهامي انتشار با همكاري بهمن برنا، 1376.

  3-     گرمابدری، تقی. طرح ریزی اطلاعات انتظامی. تهران: دانشگاه علوم انتظامی، 1386، ص 59

   

   

   

   

نظر شما