You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • خرابکاری و ضد خرابکاری    sabotage & anti sabotage

  خرابکاری عبارت است ازهرگونه عمل مخرب پنهانی و غیر قانونی که به صورت اقدامات فیزیکی و یا روانی به منظور ایجاد اختلال و یا وقفه در روند عادی امور یا تشویش روحی افراد انجام شده و به نحوی در تقابل با نهاد های رسمی و قانونی کشور قرار گیرد (1).

  ضد خرابکاری، عبارت است کلیه اقدامات و عملیات دفاعی که در مقابل خرابکاری اتخاذ می گردد. این اقدامات نیازمند کوشش های هماهنگ شده سازمان های مختلف نظامی، انتظامی، امنیتی و نیز به کار بردن وسایل فنی و استفاده از متخصصان است (2). 

  خرابکاری، معادل کلمه فرانسوی سابوتاژ است، یعنی پوشیدن کفش چوبی و راه رفتن با آن و ایجاد سرو صدا کردن، به طوری که صدا های دیگر در بین آن همه صدا شنیده نشود. کلمه سابو (sabo ) نام کفشی چوبی است که کشاورزان اروپائی می پوشند. در حدود یک قرن پیش کارگران در یک کارخانه برق در کشور فرانسه بر اثر اختلاف با کار فرما و به عنوان اعتراض و برای از کار انداختن موتورهای مولد برق، تعدادی از کفش های چوبی را لای چرخ دنده موتور های فرو کرده و با پوشیدن کفش های چوبی و در جا قدم کوبیدن در محوطه کارخانه باعث ایجاد اختلال در روند جاری امور شدند، که از آن زمان به بعد اصطلاح سابوتاژ به معنی خرابکاری در زبان فرانسه به کار می رود (3).

  همان طور که در تعریف آمده است ، خرابکاری مصداق ایجاد وقفه و اختلال در روند امور جاری می باشد ؛که  می تواند ، به شکل های مختلف از نرم ترین حالت آن که تحریک کارکنان به تعطیل کردن محل کار می باشد ، تا تحصن ، اعتصاب ، تظاهرات ، تخریب خط تولید ، ایجاد آتش سوزی عمدی و نهایتا بمب گذاری تسری داشته باشد .

  در روابط بین الملل ، خرابکاری در حوزه عمل سازمان های اطلاعات خارجی کاربرد دارد و به عنوان یکی از کارهای مختص این قبیل سازمان ها بشمار می رود و بالعکس ضد خرابکاری در حوزه عمل سازمان های امنیت داخلی یا سازمان های اطلاعات سلبی و در قالب ضد اطلاعات انجام می گردد .

  کشور ما ، در اوایل انقلاب در مناطق آلوده به ضد انقلاب عملا مصادیق خرابکاری عوامل اطلاعاتی عراق و مزدوران ضد انقلاب آنها را در مرزهای غربی و با شروع جنگ تحمیلی در مرزهای جنوب و جنوب غربی تجربه کرده است .

  نیروی انتظامی ، به عنوان عضوی از نیروهای مسلح کشور جمهوری اسلامی ایران در حوزه امنیت داخلی مسئولیت قانونی داشته و همه تلاش یگان های این نیرو در جهت پیشگیری از بروز هر اتفاق خطرناکی در داخل کشور و یا حوزه استحفاظی می باشد . بنا براین ، در این بحث تاکید بیشتر ما بر ضد خرابکاری است. چون با پیشرفت تکنولوژی در ساخت بمب و کاربرد روزانه آن در کشور های منطقه و استفاده عادی از جلیقه های انفجاری ، آرامش جامعه را بر هم می زند .

  به اعتباری هر گاه صحبت از بمب می شود نا خود آگاه مساله خنثی سازی آن هم به ذهن متبادر می گردد . این دو مساله بمب و خنثی سازی آن چنان با هم ادغام شده اند که هرگاه نام اولی به میان می آید بلافاصله نام دومی یعنی خنثی سازی هم تداعی می گردد . اقدامات لازم در رابطه با بمب گذاری ، شامل : اقدامات هنگام دریافت خبر بمب گذاری ، اقدامات حین برخورد با بمب و اقدامات پس از انفجار بمب می باشند . علاوه بر این ، اقدامات کاوش بمب در مرحله دریافت خبر بمب گذاری می تواند سرعت عمل مامورین را در شناسائی محل و پیدا کردن و خنثی سازی آن افزایش دهد . کاوش بمب ، عبارت است از کلیه اقداماتی که برای پیدا کردن بمب انجام می گردد . منظور از کاوش بمب فقط پیدا کردن آن است و دستکاری عملی بمب را باید به افراد متخصص و مسئول آن سپرد .

  اقدامات لازم در کاوش بمب عبارتند از : عملیات کاوش بمب براساس یک طرح منطقی که از قبل تهیه شده است انجام می گردد . کوچکترین واحد کاوش بمب می توان شامل دو نفر باشد ، معمولا بمب ها را در حاشیه بیرونی و نزدیک به هدف مورد نظر و یا اماکن عمومی ساختمان ها کار می گذارند ، دقت در تکمیل عمل کاوش بستگی به میزان تهدید موجود دارد .

  به اشیاء و بسته هائی که دستکاری شده و از حالت طبیعی خارج و به صورت مشکوک در جائی قرار گرفته و ایجاد شبهه نمایند ، بسته ها و اشیاء مشکوک اطلاق می گردد.  انواع بسته ها و اشیاء مشکوک عبارتند از : پاکت های پستی ، جعبه های کادوئی ، دسته های گل ، کیف های دستی ، ساک های فرسوده ، وسائط نقلیه اعم از موتور و ماشین و غیره .

  نحوه مراقبت از اشیاء و بسته های مشکوک عبارتند از : دور کردن آنها از مسیر تردد افراد ، جلوگیری از نزدیک شدن افراد غیر مسئول ، حصار کشی در حاشیه امنیت منطقی ، انجام اقدامات احتیاطی برای کاهش خسارات .    

  کلید واژه ها

   خرابکاری، ضد خرابکاری، سابوتاژ. 

  ارجاعات:

  1 -  فرهنگ اصطلاحات اطلاعاتی و امنیتی، دانشکده اطلاعات، چاپ اول، 1376، ص 15.

  2 کریمائی علی اعظم،کلیات حفاظت اطلاعات،دانشگاه علوم انتظامی، چاپ اول، سال 1384،ص52.

  3 نگهبان محله، معاونت آموزش ناجا، چاپ اول، سال1388، ص 92.

   

   

   

نظر شما