You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • ضد کمین Ambush counter  

  ضد کمین اصطلاحی است که در ادبیات نظامی، انتظامی و مرزی به کار می­رود و عبارت است از انجام عکس ­العمل سریع و فوری علیه مواضع عناصر کمین کننده یا چریک ­ها، به منظور پاسخ به آتش آنها و به دست آوردن برتری آتش و نجات افراد از میدان کشتارگاه یا تقلیل تلفات توسط دشمن (1).

  موثرترین کاری که هنگام افتادن در یک کمین انجام می­گیرد، این است که نباید گذاشت افراد، یکدیگر را زیر آتش بگیرند. بلکه افراد بایستی سریعاٌ با گرفتن موضع برای خود، از روی نور، صدا و گرد و خاک، محل کسانی را که تیراندازی می­ کنند، پیدا کرده و مقابله به مثل نمایند (2).

  معمولاٌ هر عملی دارای عکس­العملی است. در مورد ضّد کمین هم باید به واحدها آموزش داده شود، تا فکر نکنند چنانچه در دام کمین افتادند، مسئله تمام شده است و تا چند لحظه دیگر نابود خواهند شد. بلکه باید بدانند که یک سرباز میدان رزم، باید تا آخرین نفس روحیه جنگجویی را حفظ و برای نجات خود و یارانش، لحظه­ ای یاس و ناامیدی را به خود راه ندهد. فرماندهان، باید راه­های مقابله با کمین و چگونگی خروج از کمین را تمرین و در طرح­ ها، منظور نمایند. در این طرح ها همچنین باید به نکات مهمی از قبیل تأمین حرکت، طریقه  ارتباط واحدها با یکدیگر، آرایش حرکات، فاصله نفرات و خودورها، ترتیب حرکت خودروها، نشستن نفرات در خودروها، سرعت حرکت و ... اشاره شود (3).

  اقدامات در ضد کمین

  ضد کمین به سه نوع کلی تقسیم می شود که در هر نوع، نحوه اقدامات نیروها، مشخص است که در ادامه به هر یک از این انواع می پردازیم:

  • مشق سريع عمليات: زماني كه نیروها در كمين گرفتار شوند، معمولاً اولين نشانه، انفجار و آتش گرفتن خودروهاي اول و آخر ستون می باشد. در اين حالت نيروها بايد به سرعت از خودروها پياده شوند و تمام تلاش خود را به منظور دور زدن نيروهاي كمين زننده انجام دهند. معمولاً نيروهاي كمين زننده روي ارتفاعات مستقر می شوند(به جز كمين عنكبوتي).در اين حالت نیروها به هیچ وجه نباید مستقيم به سمت بالا حرکت کنند، چون در برابر جنگ نارنجك( نارنجك ­هايي كه توسط نيروهاي دشمن پرتاب می­شود هيچ شانسي نخواهند داشت. نيروها بايد به چند بخش تقسيم شوند و به صورت آتش و حركت (يک گروه تيراندازي می­کند و يک گروه در سايه حجم آتش پيشروي مي‌كند) سعي نمایند نيروي كمين زننده را محاصره نمایند.
  • آتش و حركت مستقيم: اين حالت شبیه به مورد اول می باشد، ولي نيروي كمين زننده حرفه‌اي عمل می کند و نيروي تامين طرفين را مستقر مي‌كند. اين نيرو به نیروهای گرفتار در کمین اجازه نميدهد كه بلندي را دور بزنند. پس تنها راه حركت سريع و انفجاري به همراه حجم آتش زياد به سمت محل نيروي كمين زننده هست.
  • حركت موضع به موضع: اين حركت به نوعي پيشگيرانه هست. يعني نيروهاي گرفتار در کمین در حين حركت به چند بخش تقسيم می­شوند و گروه‌ها با فاصله چند كيلومتري از هم حركت مي‌كنند. دراين حالت اگه يک گروه به كمين برخورد کند، سایر گروه­ها می­توانند به آنها کمک نمایند.

  کلیدواژه­ ها:

   ضّد کمین، عکس العمل سریع، خنثی نمودن تاکتیک، آرایش حرکات.

  ارجاعات:

  1-      مودتی علی. رزم انفرادی. تهران: معاونت آموزش و تربیت ناجا؛ 1390. ص 231.

  2-      گروه آموزش نظامی. جنگ­ های نامنظم. تهران: دانشکده افسری امام علی(ع)؛ 1384. ص 127.

  3-      احمدی بهروز. عملیات گشتی، کمین و ضد کمین. تهران: معاونت آموزش و تربیت ناجا؛ 1375. ص 101.

  سایر منابع:

  1-      صنایعی ابراهیم. فرماندهی پاسگاه مرزی. تهران: معاونت آموزش و تربیت ناجا؛ 1386.

  2-      کشاورزی تیمور. فرماندهی گردان رزمی. تهران: معاونت آموزش و تربیت ناجا؛ 1385.

  3-      اداره کل پژوهش و تالیفات. جنگ های ویژه. تهران: معاونت آموزش و تربیت ناجا؛ 1382.

   

نظر شما