You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • چهره نگاری و تشخیص چهره            Face Recognition  

  کشیدن نقاشی صورت یا چیدن قسمت های مختلف چهره در کنار هم، توسط یک کارشناس آموزش دیده و یا یک گرافیست با توصیف شهود و شاکیان از مشخصات ظاهری و چهرة مجرمان فراری و مجهول الهویه را چهره نگاری می­ نامند. این کار می‌تواند بر روی بوم نقاشی یا کاغذ عکس یا طراحی چهره با نرم افزار در رایانه باشد (1).

  متن

  مجرمانی که پس از ارتکاب جرم متواری می­گردند، به دو دسته تقسیم می شوند: یک دسته، کسانی هستند که هویت آنها برای مجنی علیه، شاکی و شهود یا پلیس مشخص است و با استفاده از همین اطلاعات، تعقیب و دستگیری آنها پیگیری می­شود. دستة دیگر، کسانی هستند که هویت و نشاني آنان را نمی­دانند و فقط شخص یا اشخاصی قیافه آنها را حین ارتکاب جرم یا هنگام فرار دیده و مشخصات ظاهری آنان را به خاطر دارند. شاهد تلاش مي كند تا مظنون را از ميان عكس هاي خلافكاران شناخته شده، پيدا كند؛ با اين حال اين روش چندين نقطه ضعف دارد :

   اول- يك تحقيق جامع فقط در جوامع كوچك ممكن است؛ جايي كه تعداد متخلفان، آن قدر كم باشد كه شاهد بتواند همة آنها را بررسي كند.

  دوم - اين تنها نمايش متخلفان است، پس يك انتخاب نادرست مي­تواند توجه پليس را به سوي يك متخلف سابقه دار كه اكنون بي­گناه است جلب كند.

  اگر هر دوِ اين روش­ها با شكست مواجه شود يا غير عملي باشد، ايجاد يك بديل از متخلف مي­تواند تحقيقات را پيش ببرد. امروزه کارشناسان فنی پليس به احتمال زياد اين كار را با سامانه هاي نقاشي تركيب كننده صورت، انجام مي­ دهند. شاهدان، اجزاي چهره و مو را از منوي رايانه برداشته و بديلي مي­ سازند كه بتوان آن را در مراجعات عموم براي اطلاعات مورد استفاده قرار داد.

  طراحي چهرة فرد مظنون

  تا همين اواخر، تحقيق كنندكان، تصاويري از چهره مظنونان از روي پازل اجزاي صورت را مي­ساختند اما نتيجة حاصل از اين روش به خاطر تغيير پذيري عكسي بود كه به سختي مي شد پيوستگي اجزاي آن را تشخيص داد. سامانه هاي نوين كه روي­­­ر­ايانه هاي­­شخصي روميزي نصب مي­شوند، گسترة وسيع تري از انتخاب اجزا به نسبت تركيب هاي چهره نگاري ارائه مي­كنند. همچنين، ممكن است كه اجزاي استاندارد را طوري پيچش و تغيير دهيم كه بيشتر به مدل توصيف شده نزديك و شبيه شوند. اگرچه تركيب هاي رايانه اي ماهرانه به نظر مي­رسند، لیکن کارشناسان رشتة چهره نگاری به طرز متقاعد كننده اي، اذعان مي­كنندكه هنرمندان از نرم افزار انعطاف پذيرترند، زیرا شاهد هنگامي كه با آنها صحبت مي­كند، احساس آرامش مي­كند و چيزهاي بيشتري به آنها مي گويد. بررسی یک پرونده واقعی، از اين مسئله حمايت مي­كند ؛ وقتي يك ساختمان دولتي در شهر اوكلاهما در آمريكا درسال 1995 توسط بمبی نابود شد، يك هنرمند چهره نگاری از توضيحات شهود استفاده كرده و بديلي از مردي كه وانت را براي استفاده در بمب گذاري كرايه كرده بود، ساخت و اين تصوير به تعيين هويت بمب گذار منجر شد.

  متـأسفانه تمام اين روش هاي تعيين هويت به يك نقطه ضعف مشترك دچارند و آن حافظة شاهد است. هر كس در توانايي خود در تشخيص چهره ها مبالغه مي­كند. حتي در شرايط مطلوب درجنايت ­هايي كه خشونت در آنها دخيل است - چه عملي و چه در حد تهديد قربانيان بيشتر روي سلاح متمركز مي­شوند تا چهرة كسي كه آن را در دست گرفته است؛ نظام هيئت منصفه اين نقص را وخيم تر مي­كند. اعضاي هيئت منصفه ممكن است براي تشخيص هويت شاهدان عيني ارزش زيادي قائل باشند، حتي هنگامي كه شواهد پلیسی و پزشكي قانوني متناقض با آن وجود دارد.

  به نظر مي­رسد، تلويزيون مدار بسته بسياري از خطاهاي حافظة انسان را مي‌پوشاند. اما نظارت ويديوئي نمی­تواند شاهد عيني كه ما در پي آن هستيم، باشد. تصاوير ويديوئي، اغلب كوچك و نامعلوم هستند و انطباق چهره هاي حقيقي با چهره هاي روي مانيتور، دشوار است. در تلاش براي دشوار كردن انطباق ها به منظور ايجاد چالش در دادگاه، اندازه هاي photo - antropometry بين مرزهاي چهرهاي مظنونان كه در فيلم‌ها گرفته شده است فاصله ايجاد كرده و آنها را با همان فواصل در عكس هاي مجرمان مقايسه مي­ كند. تشخيص چهرة رايانه اي بر آن است كه اين فرآيند را خودكار و هوشمند کند. ارزش مستند تصاوير ويديويي احتمالاً با پيشرفت فناوري بهبود مي­ يابد، اما بيش از آنكه به رديابي افراد بپردازد، احتمالاً بيشتر براي شناسايي مظنون در يك مكان ويژه و محدود به كار مي­رود. نرم افزار تشخيص چهره، به متصديان دوربين تلويزيون هاي مدار بسته كمك مي­كند تا محل جنايتكاراني را كه مشخصات چهرة آنها در پايگاه داده ها ذخيره شده است مشخص كرده و آنها را درفهرست كوتاهي از افراد احتمالي ارائه مي كند(2).

  یکی از مهم ترین و پرکاربردترین نرم افزار چهره نگاری به کارگیری شده در ادارات پلیس، نرم افزار FBI Faces است. در واقع این نرم افزار یک نرم افزار چهره نگاری است که در سازمان هایی مانند سی. آی. ای، اف. بی. ای. و ارتش.

      شکل 1. بخشی از اشکال و تصاویر مختلف موجود در نرم افزار چهره نگاری را نشان می­دهد.

  آمریکا و سایر سازمان های مبارزه با جرم و جنایت در کشورهای مختلف برای یافتن چهرة مجرمان مورد استفاده قرار می­گیرد. این نرم افزار دارای یک پایگاه داده بسیار گسترده با بیش از ۴۴۰۰ نمونه مختلف از اجزای صورت است که در هنگام چهره نگاری به شما کمک می­کند. به عبارت دیگر شما به تمام اجزای اصلی صورت مانند مو، لب، بینی، گوش، ابرو و دسترسی خواهید داشت و می توانید از آنها در روند طراحی چهرة افراد استفاده کنید. حتی می­توانید برای اضافه کردن برخی از علائم و نشانه های صورت مانند خال، زخم، تاتو و غیره هم از این برنامه استفاده کنید. همچنین پایگاه داده این برنامه به گونه ­ای طراحی شده که به راحتی بتوان براساس ملیت هر فرد (آفریقایی، آمریکایی، آسیایی و ) چهرة او را در این برنامه به تصویر کشید. از دیگر امکانات این نرم افزار می توان به امکان ذخیره سازی تصویر طراحی شده در فرمت JPEG براي استفاده در بولتن های پلیس و نیز امکان انتشار آن در وبگاه اشاره نمود (شکل 1).                           

  کلیدواژه ها

  چهره نگاری، کارت گرافیک، نرم افزار چهره نگاری.

  ارجاعات

  1-     Valentine, T , (2001). Face-space models of face recognition. In: M.J. Wenger & J.T. Townsend (eds.) Computational, geometric and process perspectives on facial cognition, Mahwah: LEA (pp.83-113)

  2-     Davis, J. P, Valentine, T. & Davis, R. E. (2010). Computer assisted photo-anthropometric analyses of full-face and profile facial images. Forensic Science International, 165-176.

نظر شما