You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
 • چترباز        Parachute

  در قاچاق کالا چترباز اصطلاحی عام است و به افرادی اطلاق می­گردد که مبادرت به قاچاق کالا از استان­های مرزی یا مناطق آزاد به استان­ها و شهرهای مرکزی کشور می­کنند و فعالیت آنان بعد از ورود کالا به داخل کشور انجام می­گیرد (1)

  استفاده از عوامل انسانی در فعالیت های قاچاق کالا همواره یکی از آسان ترین وسودمند ترین روش های انتقال کالا قاچاق از مرزها به داخل کشور و حمل به استان های مرزی و از آنجا به سایر استان ها و شهرستان ها در مراکز کشوری بوده است. انگیزه سود آوری قاچاق و عواملی مانند مشکلات اقتصادی و معشیتی، دست یابی سریع و آسان به ثروت موجب گردیده است که افرادی به عنوان چتر باز و کوله بری در قاچاق کالا فعالیت نمایند. چترباز به افرادي اطلاق مي­گردد كه مبادرت به خارج کردن کالاها از استان­های مرزی و مناطق آزاد می­کنند. به طور کلی فعالیت چتربازان، بعد از ورود کالای قاچاق به داخل کشور انجام می­ شود(2).

  چتربازان  کالای قاچاق را به شیوه های مختلف از جمله جاسازی کالا، تبدیل کالاهای کلان به شکل خرد خرد (جزیی)، آنها را از مناطق آزاد یا از مرزهای (زمینی ،دریایی) به استان­های مرزی انتقال و سپس از استان ­های مذکور به استان­ها و شهرهای مرکزی حمل می­کنند.(3) پارچه، لباس، سیگار از جمله اجناس مورد علاقه چتربازها ست این کالاها به دلیل داشتن وزن وحجم کم، مقادیر زیادی از آنها با یک قایق تندرو به راحتی به سواحل حمل می­شود، یا به عنوان ملزومات سفر در چمدان مسافرتی جاسازی می­شود. چتر بازها پس از تهیه کالای قاچاق در استان­های مرزی این محموله ها را با استفاده از اتوبوس‌های مسافربری و کامیون، به استان­های مرکزی انتقال و وارد بازار درسطح شهرستان­ها می نمایند.

  در حال حاضر بخشی از کالای ترانزیتی که در آن سوی مرزها تخلیه می­شود به صورت سازماندهی شده توسط چتربازان وارد کشور می­ شود. در انتقال کالای ترانزیتی به صورت چتربازی علاوه بر ساکنان بومی مرزنشین، افرادی از دیگر نقاط کشورو حتی کشور همسایه نیز فعالیت دارند(4).

  یکی از چالش­های مبارزه با قاچاق کالا به صورت چتربازی، تصریح قانون­گذار در قانون مبارزه با قاچاق کالا ست مبنی براینکه اگر كالايي بدون تشريفات قانون وارد كشور شود و ارزش آن كمتر از يك ميليون تومان ( ده ميليون ريال) باشد، گمرك موضوع را بدون ارجاع به مراجع قضايي حل و فصل کند.به اعتقاد برخی از کارشناسان ،اين برخورد موجب فرايندی می­شود که براساس آن افرادی به عنوان چترباز و با خرد کردن کالاهای قاچاق اقدام به واردات مكرر كالا تا سقف مذكور به شیوه چتربازی کنند(5)

  کلید واژه ها

  قاچاق، گمرك، کالای ترانزیتی، کوله بری، چتربازی.

  ارجاعات

    

  1-   نمک شناس، رضا. «بررسی پدیده قاچاق کالا و سوخت در استان سیستان و بلوچستان». وزارت امور اقتصادی و دارایی، طرح تحقیقاتی سال 1383، ص76.

  2-     واژه نامۀ اقتصاد پنهان. ويرايش دوم معاونت پژوهشي و آمار و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، 1388، ص 58.

  3-    بياباني، غلامحسين وسيد كمال هاديانفر. فرهنگ توصيفي علوم جنايي. نشر كارآگاه، 1386، ص255

  4-     سیف، اله مراد. قاچاق کالا در ایران. مرکز پژوهش ­های مجلس شورای اسلامی،1387، ص 68

  5-     واژه نامۀ اقتصاد پنهان. همان.

نظر شما