You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • عنوان: تروریسم مواد‌مخدر

  معرف:

  معادل انگلیسی:     Narco-terrorism

  تعریف: تروریسم موادمخدر، به آن‌دسته از اقدامات تروریستی توسط تولید‌کنندگان، عرضه‌کنندگان و قاچاقچیان موادمخدر اطلاق می‌شود که ممکن‌است هر اقدام جنایت‌کارانه و مخرب ضد دولت‌ها، مردم و محیط‌زیست را دربربگیرد (کریمی، 1388: 82-76).

  متن:

  امروزه، تعریف تروریسم بر اساس ایجاد رعب و وحشت از طریق انفجار، ترور افراد یا حملات مسلحانه سازمان‌یافته، تعریف رایجی است. اما نارکوتروریسم[1] به‌عنوان خطری بالقوه و پنهان برای زندگی بشر، به دست مافیای موادمخدر هدایت‌شده و به‌طور خزنده در خدمت انواع دیگر تروریسم است (احتشامی، 1386).


  کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی تولیدکنندگان اصلی کوکايین و موادمخدر صنعتی در جهان هستند و در واقع، بزرگ‌ترین و مخوف‌ترین کارتل‌های موادمخدر در این کشورها فعالیت می‌کنند.

  امروزه قاچاق موادمخدر در سایه گسترش فناوری‌های ارتباطی و رایانه‌ای، باندهای مافیایی و دست‌های پنهان، چنان پیچیدگی یافته است که سازمان ملل متحد آن را از جرائم سازمان‌یافته دانسته و به تدوین کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های گوناگون (کنوانسیون‌های 1961، 1971، پروتکل اصلاحی 1972 و کنوانسیون 1988) براي رويارويي با آن پرداخته است.

  حجم کلان تجارت و چرخش مالی مرتبط با قاچاق موادمخدر در جهان و نقش مافیای منطقه‌ای و جهانی، با پشتیبانی سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورها، این موضوع را بسیار قابل‌تأمل کرده است. از دیدگاه مجامع بین‌المللی، قاچاق موادمخدر و داروهای روان‌گردان، جزو تهدیدات کلیدی و عامل عمده مشکلات و معضلات بین‌المللی هستند (علیوردی‌نیا، 1386 ).

  عناصر سه‌گانه تروریسم موادمخدر (ژنگ، 2014)

  تروریسم موادمخدر به‌عنوان تروریسم پنهان، یکی از ابزارهای مورداستفاده دشمنان برای از بین بردن سرمایه‌های اجتماعی و خطرناک‌تر از تروریسم نظامی است؛ زیرا تروریست‌های نظامی عمدتاً دشمنان شناخته‌شده‌ و بدون حمایت مردمی هستند؛ ولی موادمخدر به آهستگی و بدون گلوله و تفنگ، نسل جوان کشورها را شکار کرده و فعال‌ترین بخش جامعه را فلج می‌سازد ؛ براي ‌مثال، «در سال 1988، رسانه‌های خبری آمریکا از تولد 375000 بچه ناقص گزارش دادند که مادرانشان معتاد بودند ...» (علیوردی‌نیا، 1386)

  آسیب‌های ناشی از تولید و قاچاق موادمخدر- به کشور ما و جامعه بین‌المللی- بر کسی پوشیده نیست؛  تولید این مواد افیونی در گام نخست یک عمل غیرشرعی است و استفاده از آن، زایل کننده عقل و موجب گسترش فساد و جرايم ضد اخلاقی در جامعه شده و نسل جوان جامعه را از تحرک و فعالیت‌های سازنده ي فکری و جسمانی بازمی‌دارد. آسیب اجتماعی دیگر تولید موادمخدر، افزایش میزان جنایت در جامعه است؛ به‌طوری‌که بالا رفتن میزان جنایت، جزو لاینفک این پدیده شوم محسوب می‌شود . قاچاق این مواد افیونی، زمینه را برای ایجاد و گسترش شبکه‌های تروریستی و مافیای جرم و جنایت فراهم ساخته و منطقه را به معضل بزرگ تروریسم دچار می‌کند.