You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • کارتل‌های مواد مخدر           drug cartels

  کارتل، اتحادیه‌ای مرکب از چند شرکت یا مؤسسة اقتصادی برای در دست گرفتن بازار و نرخ‌ها است (1). کارتل‌های مواد مخدر، اتحاد گروه‌ها یا باندهای قاچاقچی است که در زمینه قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کنند.

  کارتل‌ها شرکت‌هایی هستند که در یک رشته خاص فعالیت می‌کنند و با استقلال مالی و حقوقی خود، با یکدیگر متحد می‌شوند. هدف کارتل‌ها، تسلط بر یک بازار کالای خاص است. کارتل‌ها در کلیه بازارهای قانونی و غیرقانونی، وجود دارند. در اینجا، چند کارتل معروف فعال در زمینه قاچاق مواد مخدر معرفی می‌شوند:

  1-     مکزیک:

  کارتل خلیج: حوزه فعالیت این کارتل، خلیج مکزیک است و یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمند‌ترین گروه‌های جرایم سازمان‌یافته در زمینه قاچاق مواد مخدر در کشور مکزیک است. این گروه،یکی از بازیگران اصلی در جنگ مواد مخدر در مکزیک است، که بین گروه‌های رقیب قاچاق مواد مخدر و ارتش مکزیک، در جریان است (2).

  کارتل لوس‌زتاس: این گروه ابتدا شاخه مسلح کارتل خلیج بود، که در سال 2010 از کارتل خلیج جدا شد و به یکی از بی‌رحم‌ترین کارتل‌های قاچاق مواد مخدر تبدیل شد. این کارتل، به‌همراه کارتل رقیب -یعنی کارتل خلیج- در شهر خالاپا ایالت وراکوس مکزیک فعالیت می‌کنند. رقابت بین این دو کارتل در این ناحیه، ایالت مذکور را به یکی از خطرناک‌ترین مناطق تبدیل کرده است (3).

   این باند تبهکار، در دوران ریاست لازکانو مدل‌های جدیدی از تبهکاری را از طریق حمایت از همه گروه‌های محلی فعال در زمینه جرایم سازمان یافته به‌ویژه قاچاقچیان مواد مخدر در ایالت کواهوئیلا و نیز، کاربرد خشونت به بدترین شکل را در پیش گرفته بود تا بر مناطق گسترده‌ای از مکزیک برای انتقال مواد مخدر به آمریکا مسلط شود. لازکانو در 11 اکتبر 2012 در یک درگیری جاده‌ای در ایالت شمالی کواهوئیلا نزدیک مرز آمریکا توسط نیروی دریایی مکزیک کشته شد و ریاست باند به «مورالس» واگذار شد. مورالس که به (40-Z) معروف بود بر خلاف بسیاری از اعضای باند، سابقه نظامی نداشت. مورالس در 16 جولای 2013 در روستایی در نزدیکی آمریکا کشته شد (4).

  کارتل سینالوا: این کارتل نیز از گروه‌های قدرتمند سازمان یافته قاچاق مواد مخدر در مکزیک است، که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از آن به عنوان «قدرتمندترین گروه سازمان یافته قاچاق مواد مخدر در جهان»، یاد می‌کنند.

  این کارتل، مسئول سرازیر شدن مقدار زیادی کوکایین، ماری‌جوانا و متامفتامین به آمریکای شمالی است. قاچاق مواد مخدر از طریق دریا، هوا و تونل‌های زیرزمینی انجام می‌شود (5).

   ال‌پاچو رئیس کارتل سینالوا در سال 1993 دستگیر و به یک زندان فوق امنیتی فرستاده شد، اما هشت سال بعد توانست با پنهان شدن در سبد لباس‌های چرک از زندان فرار کند، ولی سرانجام، در 21 فوریه سال 2014 میلادی در مکزیک دستگیر شد (6).

  ارباب آسمان‌ها: «آمادو کاریلو فونتس» قاچاقچی بزرگ مکزیکی است که در زمان اوج خود، از 27 هواپیمای جت بوئینگ 727 برای قاچاق مواد مخدر درون آمریکا استفاده می‌کرد.

  او با حدود 25 میلیارد دلار سرمایه، یکی از ثروتمندترین جنایتکاران تاریخ است. در سال 1997 زمانی که شدیداً تحت تعقیب پلیس بود، در بیمارستانی در مکزیکوسیتی هنگام انجام عمل جراحی پلاستیک 8 ساعته به منظور تغییر چهره، به دلیل نامعلومی از دنیا رفت (7).

  قاتل دوست: «اوسیل کاردناس جولین» عضو کارتل خلیج در مکزیک بود، که به دلیل قتل یکی از دوستان نزدیکش در این کارتل، به لقب مذکور دست یافت.

  وی قبل از ورود به بازار مواد مخدر، یک مکانیک بود. وی در دهه 1990 با ایجاد یک ارتش کوچک از مزدوران و با استفاده از اعضای سابق ارتش مکزیک، به قاچاق مواد مخدر پرداخت و پس از چند بار درگیری با مأمورین پلیس، در 14 مارس 2003 دستگیر و به 25 سال زندان محکوم شد (8).

  2-     کلمبیا:

  سازمان چریکی فارک (FARC (Revolutionary Armed Forces ofColombia)):گروه فارک،یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین گروه‌های شورشی کلمبیا است که در دهه‌ی 1940 و 1950، در منطقه لاوایولنسیا تشکیل شد.

  دهه‌های 1960 و 1970، سال‌های استقرار و بقای این گروه بود. این گروه در سال 1978 در مناطق کاگوان ریور در کاکوئتا اقتصاد مواد مخدر را در دست گرفت و در اوایل دهه‌ی 1990 با استخراج کوکایین از کوکا، مستقیما در تولید مواد مخدر شرکت کرد و سرمایه‌های خود را با تولید هرویین و ماری‌جوانا، افزایش داد (9).

   این گروه با شرکت در اقتصاد مواد مخدر، قدرت و سرمایه سیاسی قابل توجهی به‌دست آورد. این سرمایه سیاسی، با تجهیز مردم و انجام خدمات حیاتی زیاد برای آنان، به‌دست آمد. البته این گروه پس از حذف سایر گروه‌های قاچاقچی در دهه 1990، خدمات حیاتی را برای مردم متوقف ساخت و در عوض به یکی از انحصارگران بی‌رحم تبدیل شد (10).

   شواهد به‌دست آمده در اوایل دهه‌ی 2000 نشان می‌دهد که گروه فارک با کنار گذاشتن دلالان کلمبیایی، با ارتباط با شبکه‌های قاچاق مواد مخدر که مواد را به آمریکا انتقال می‌دهند و با همکاری مافیای ایتالیایی که قاچاق در منطقه اروپا را تحت کنترل دارد، به‌طور مستقیم در این زمینه فعالیت می‌کند (11).

  ارتش آزادی‌بخش ملی (ای‌ال‌ان) (ELN(National Liberation Army)): ای‌ال‌ان در سال 1965 در کلمبیا تأسیس شد. رؤسای این گروه، هدف خود را خاتمه دادن به استثمار اقتصادی طبقه پایین جامعه در کلمبیا اعلام کرد. منطقه اصلی این گروه بخش‌های شمالی بولیوار، آنتیکوئیا و سانتاندر بود. از اواخر دهه‌ی 1990، گروه به این نتیجه رسید که بایستی در اقتصاد مواد مخدر مشارکت نماید. اوایل دهه 2000، مواد مخدر 20 درصد از درآمد گروه را تشکیل می‌داد.

  در حالی‌که گروه دریافت پول از قاچاقچیان را تکذیب می‌کرد. در ابتدای دهه 2000 این گروه از طرف فارک ضربات زیادی خورد و اکثر اعضای آن به فارک پیوستند. از سال 2002 دولت کلمبیا و دولت آمریکا مذاکراتی با گروه برای خلع سلاح آن‌ها داشت (12).

  کارتل‌های مدلین و کالی: کارتل مدلین یکی از کارتل‌های فعال در زمینه مواد مخدر کلمبیا بود که در دهه‌ی 1970 تأسیس و توسط پابلو اسکوبار هدایت شد و تا سال 1993 هنگامی که رئیس کارتل کشته شد، متلاشی گردید. کارتل کالی نیز کارتل مواد مخدر مستقر در جنوب کلمبیا بود که توسط برادران رودریگرز تأسیس شد و تا سال 1998 در کلمبیا فعالیت کرد (13).

  3-     آمریکا:

  امپراطور مواد مخدر:لقب«ریکی راس» قاچاقچی بزرگ آمریکاست که در سال 1996 در سن 36 سالگی در یک معامله صوری توسط مأمور مبارزه با مواد مخدر دستگیر و به زندان ابد محکوم شد.

  وی در سال 2009 پس از مشخص شدن ارتباط با سیا در عملیات‌های سازمانی در آمریکای لاتین،از زندان آزاد شد (14).

  4-     برزیل:

  بارون کوکایین: لقب «پائول لیر الکساندر» قاچاقچی معروف برزیلی است. او در 17 سالگی با مهاجرت به رژیم اشغالگر فلسطین، به موساد پیوست. وی ضمن قاچاق کوکایین، با سرویس مبارزه با مواد مخدر آمریکا همکاری می‌کرد. اوایل دهه 1990 در آمریکا به جرم قاچاق مواد مخدر بازداشت شد و پس از تحمل یک دهه زندان، به برزیل بازگشت. در برزیل هم، دوباره به جرم قاچاق مواد مخدر دستگیر و به 25 سال زندان محکوم شد. وی پس از خروج از زندان برای جمع‌آوری مدارک برای دفاع از خود، هرگز بازنگشت. اعتقاد بر این است که وی مجددا به تل‌آویو گریخته و تحت حمایت موساد است (15).

  واژه های کلیدی:

  کارتل، مافیای مواد مخدر، اربابان مواد مخدر.

  ارجاعات:

  1-  http://en.wikipedia.org/wiki/Cartel

  2- Campbell, Howard; drug war zone; University of Texas Press; USA; 2009: 94.; p: 22.

  3-همان. ص 28.

  4- http://en.wikipedia.org/wiki/Los_Zetas.

  5- همان. ص 32.

  6- http://en.wikipedia.org/wiki/El_Chapo_de_Sinaloa

  7- www.mashreghnews.ir/fa/news/104455:اربابان مواد مخدر درجهان را بشناسید

  8-همان.

  9-Felbab-Brown, Vanda (2010); Shooting up : counterinsurgency and the war on drugs; Washington, D.C.: Brookings Institution Press; p: 70-75.

  10-همان.

  11- همان.

  12- همان. صص 92-94.

  13- همان. ص72.

  14- اربابان مواد مخدر درجهان را بشناسید. همان.

  15- اربابان مواد مخدر درجهان را بشناسید. همان.

   

   

نظر شما