You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • عنوان: بوپرنورفین

  معرف:

  1-معادل انگلیسی: Buprenorphine

  2- تعریف: بوپر‌نورفين، يك ماده نيمه‌مصنوعي مشتق از تبایين (يكي از آلكالویيد هاي طبيعي گياه خشخاش) و يك ضددرد اپيویيدي[1] محسوب مي شود که براي اولين بار در سال 1968 ساخته شد (بوٍبی ، 2007: 272-266).

   

   

   

   

  ساختار مولکولی بوپرنورفین

  متن:

  بوپرنورفین، آگونیست (فعال‌کننده) نسبی گیرنده‌های مو و آنتاگونیست[2] (غیرفعال‌کننده) قوی گیرنده‌های کاپا است که به عنوان داروی ترک اعتیاد به مرفین و هرویین استفاده می‌شود. این داروی ضددرد، مسکنی قوی است که به شکل های دارویی قرص و آمپول وجود دارد و گاهی اعتیاد آور است(حشمتی، 1387).

  بوپر‌نورفین یکی از داروهای نیمه‌سنتتیک (نیمه-مصنوعی) موجود در طبقه III داروهای تحت کنترل است که در دوزهای بالا (بیش از دو میلی‌گرم) به عنوان یک آگونیست (فعال‌کننده) نسبی گیرنده‌های مو و آنتاگونیست (غیرفعال‌کننده) قوی گیرنده‌های کاپا برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و در دوزهای پایین‌تر (دویست میکروگرم)، برای کنترل دردهای حاد و در دوزهای بین بیست تا هفتاد میکروگرم در ساعت، برای کنترل دردهای مزمن استفاده می‌شود. این ماده در فرمولاسیون‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود، مانند: سوبوتکس[3]، سوبوکسون[4] و زابسلو[5]. بوپر‌نورفین هیدروکلرید و نالوکسان هیدروکلرید به طور معمول برای  درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود (کوکانیچ و پاپیچ، 2013: 325-323).

   

  بوپرنورفین به عنوان قرص یا ورقه زیرزبانی مصرف می‌شود.

   بوپر‌نورفین هیدروکلرید، اولین بار در دهه 1980 توسط رکیت و کلمن به عنوان یک داروی ضد درد ساخته شد. در اکتبر 2002 اداره غذا و داروی آمریکا [6]استفاده از قرص‌های زیرزبانی سوبوکسون و سوبوتکس را به عنوان داروی درمان اعتیاد تأیید کرد و در همان سال آژانس مبارزه با مواد مخدر، بوپر‌نورفین را در طبقه III داروهای تحت نظارت قرار داد (احتشامی، 1385: 28-9).

  اولین مرکز درمانی با بوپر‌نورفین برای معتادان به مواد مخدر در ایالت متحده آمریکا، توسط دیوید مک‌دول تأسیس شد و میزان موفقیت آن 88 درصد گزارش شد (خوروش، 1385: 154-149).

   

  پچ زیرزبانی بوپرنورفین

  عوارض سوءمصرف:

  داروهایی با نام‌های تمجیزک و نورجیزک در ایران به عنوان داروهای ترک اعتیاد به هرویین معرفی شدند. تمجیزک و نورجیزک که در ایران عرضه شد، نام‌های قلابی و جعلی بود که با سوء استفاده از نام داروهای اصلی، بر آمپول‌های عرضه شده درج گردید. تمجیزک اصلی که برای ترک اعتیاد در آمریکا و اروپا استفاده شده است ، علاوه بر بوپر‌نورفین، حاوی نالوکسان[7] نیز است که اثر اعتیادآور بوپر‌نورفین را مهار می‌کند؛ اما در آمپول‌های ارائه شده در ایران نالوکسان مشاهده نشده و نه‌تنها منجر به درمان اعتیاد نمی‌شود ، بلکه به شدت اعتیادآور بوده و به سرعت باعث اوردوز و مرگ مصرف کننده می‌شود؛ به گونه ای که مرگ و میر ناشی از مصرف این دارو به تعداد زیادی گزارش شده است. نورجیزک ترکیبی حاوی تمجیزک، دیازپام، کورتیکواستروییدهای خوراکی و اسید فرمیک معرفی شده‌است (خوروش، 1385: 154-149).

   معتادان با تزریق این داروهای تقلبی، که در وایال‌هایی شبیه پنی‌سیلین ولی به‌شکل مایع زردرنگ نگهداری می‌شود، روند بهبودی و ترک اعتیاد را در خود می‌دیدند. مصرف‌کننده علاوه بر عدم نیاز به مصرف هرویین، تغییراتی مثل روشن شدن پوست و از بین رفتن فرورفتگی‌های روی صورت را ملاحظه می‌کرد (سلطانی‌نژاد، 2007: 5-4).

   سوداگران مرگ براي اينکه بتوانند براي ادعاي خود مبني بر اينکه نورجيزك داروی ترك اعتياد است دليلي عوام پسند بياورند و فريب خود را كامل كنند، يك كورتون مانند هيدروكورتيزن را به آن افزوده‌اند كه داراي نقش بسيار حساس در غدد فوق كليويدارد؛ با ورود این کورتون به سامانه داخلي بدن، تعادل متابوليسم قندها به‌هم خورده و چنين اختلالاتي سبب مي‌شوند، مايع بين سلول‌ها جذب شده و به زير پوست انتقال يابد و سبب چاقي كاذب افرادي شود كه از روي ناآگاهي و جهل و به توصيه ديگران براي ترك اعتياد رو به مصرف اين ماده خطرناك آورده‌اند؛ غافل از اينکه مصرف توأمان و تداخل دارویي كورتن با شبه مرفين موجود در نورجيزك و تمجيزك، سبب عوارضي مانند چاقي كاذب، تجمع چربي پشت گردن، فشار خون و تضعيف سيستم ايمني بدن و اختلالات كبدي مي‌شود.

   واژه های کلیدی:

  بوپرنورفین، نورجیزک، تمجیزک، سوبوکسون، سوبوتکس.

  ارجاعات:

  -        احتشامی، علی (1385). مواد اعتیادآور سلاح‌های تروریستی. فصلنامۀ پلیس علمی. ش16. صص28-9 .

  -        حشمتی، پونه(1387). فرهنگ جامع داروهای ژنریک و گیاهی ایران. چاپ چهارم. تهران: اندیشه رفیع .

  -        خوروش، فرزین و دیگران (1385). مقایسه عوارض عفونی و مرگ و میر ناشی از مصرف نورجیزک با سایر مواد مخدر تزریقی. طب نظامی. دوره 8 . شماره 2 . 154-149.

  - Boothby, Lisa A.; Doering, Paul L. (February 2007). Buprenorphine for the treatment of opioid dependence; American Journal of Health-System Pharmacy. Volume 64, Number 3, pp.266-272.

  - Soltaninejad, M.; Faryadi, M.; Akhgari, L.; Bahmanabadi. (2007). Chemical profile of counterfeited buprenorphine vials seized in Tehran, Iran ; Forensic Science International , Volume 172 , Issue 2 - 3, pp. e4 - e.

  -  Kukanich, Butch; Papich, Mark G. (May 14, 2013). "Opioid Analgesic Drugs". In Jim E. Riviere, Mark G. Papich. Veterinary Pharmacology and Therapeutics (9 Ed.). John Wiley & Sons. pp. 323–325.  [1] - Opioid

  [2] - Antagonist

  [3] - Subutex

  [4] - Subxone

  [5] - Zubsolve

  [6] - FDA

  [7] - Naloxone

   

   

   

   

   

نظر شما