You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • عنوان: خمیر کوکا

  معرف:

  معادل انگلیسی: Coca Paste (Paco, Bazuco, Oxi)

  تعریف: خمیری که از برگ‌های بوته کوکا تهیه ‌شده و حاوی آلکالوییدهای[1] کوکا است و به‌عنوان منشأ کوکایین محسوب می‌شود (نوری‌نژاد، 1390: 24).

   

  خمیر کوکا به رنگ کرم تا قهوه‌ای روشن است.

  متن:

   


  خمیر کوکا از خالص سازی شیره و عصاره خام و پرورده‌نشده برگ کوکا به دست می آید که دارای ۴۰ تا 91 درصد سولفات کوکایین است . خمیر کوکا می‌تواند به شکل ماده‌ای چسبنده قهوه‌ای، ماده خامه‌ای کرمی یا پودری به رنگ قهوه‌ای روشن باشد و غال با ماده‌ای نم‌دار است. این ماده دارای بوی مشخصی است. خمیر کوکا به نام‌های خیابانی "بازوکو" و "پاکو" در بازار قاچاق مواد عرضه می‌شود. این ماده به‌تنهایی یا به‌صورت مخلوط با تنباکو تدخین یا استنشاق می‌شود  یا از طریق بلع یا جویدن مصرف می‌شود (نوری‌نژاد، 1390: 24).

   

  ساختار گیاه کوکا، گل و دانه‌های آن

  در کشورهای تولیدکننده ی کوکایین، چون خمیر کوکا  نسبت به کوکایین به پردازش کمتری نیاز دارد، به‌طور گسترده‌تری استفاده می‌شود. این ماده بیشتر در بین اشخاص کم‌درآمد کشورهای تولیدکننده مصرف می‌شود و یکی از مشکل‌سازترین موادمخدر در کلمبیا است. در اواخر دهه  1980 این ماده توانست به ایالات‌متحده هم نفوذ کند و در آنجا توسط مصرف‌کنندگان جوان به خاطر همنامی با یک نوع آدامس، به نام "آدامس بادکنکی" هم معروف شده است (ابادینسکی، 1384: 151)

  این خمیر که در مراحل تهیه و استخراج کوکایین از برگ کوکا به‌دست می‌آید، ماده ی حد واسط در تهیه کوکایین و حاوی بقایای مواد شیمیایی خطرناکی است که در پردازش آن استفاده می‌شود. این مواد مضر سبب وارد آمدن خسارات جبران‌ناپذیری به کبد، شش‌ها و مغز می‌شود (مک‌دانل، 2007).

   

  خمیر فشرده کوکا
   

  خمیر کوکا به‌عنوان ماده واسط با قیمت نازلی در بازارهای مصرف محلی عرضه‌شده و محصول نهایی یعنی کوکایین با قیمت بالا به بازارهای آمریکایی و اروپایی روانه می شود.

   گزارش‌ها حاکی از این است که این ماده به‌شدت خطرناک و اعتیادآور است (مک‌دانل، 2007). خمیر کوکا در کشورهای آمریکای جنوبی ازجمله آرژانتین، برزیل و اروگوئه طرفداران زیادی دارد. در سال 2007 سرکوب قاچاقچیان در پرو و بولیوی آنان را به سمت آرژانتین سوق داد. وجود صنایع پیشرفته شیمیایی، مرز قابل‌نفوذ با بولیوی و پلیس ناکارآمد و فاسد محلی برای این جابه‌جایی، مطلوب بوده است (فیلیپ، 2009: 196-177).

  این مسائل ،آرژانتین و همسایه بزرگش برزیل را در چند سال گذشته به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده ی کوکایین تبدیل کرده است. در سال‌های بین 2001 تا 2005 مصرف خمیر کوکا در آرژانتین سه برابر شده و بیش از هزاران جوان را درگیر کرده است (دانیلز، 2015).

  در شیلی تدخین این ماده به‌صورت مخلوط با هرویین یا تریاک ( رالو روزا) یا ماری‌جوانا  (مارتین) یا تنباکو(میمون) گزارش‌شده است (ابادینسکی، 1390: 257-256).

   

  برگ‌های کوکا نیز مانند قات به‌صورت جویدنی ایجاد سرخوشی می‌کنند.


  این ماده در ایران تولید و مصرف نمی‌شود؛ ولی  مصرف آن به‌عنوان یک ماده محرک در کشورهای تولیدکننده ی کوکایی رواج دارد. با توجه به اثر این ماده و نقش آن به‌عنوان یک محرک و ماده ی فعال‌ساز دوپامین، ممکن است برای درمان اعتیاد به آن از داروهای ضد دوپامین استفاده شود. ضد دوپامین‌ها اختلالات عضلانی بسیار جدی و تأثیرات ذهنی ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. دارو ممکن است به‌عنوان شیوه‌ای الحاقی برای درمان این دسته از معتادان به کار رود و برای معتادانی موردنیاز باشد که در طول عوارض‌ بعد از مصرف کوکایین در معرض خودکشی باشند. امکان درمان معتادان به کوکایین با دارو وجود دارد؛ ولی معتادان به کراک به این درمان کمتر پاسخ می‌دهند.

  واژه‌های کلیدی:

  خمیر کوکا، بازوکو، پاکو، کوکایین، گیاه کوکا.

  ارجاعات:

  ابادینسکی، هوارد(1384). مواد مخدر نگاهی اجمالی. ترجمه جلیل کریمی و دیگران، تهران: ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری .

  دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل(1390). اصطلاحات و اطلاعات مواد مخدر. ترجمه حسین نوری‌نژاد. تهران: دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر .

  Joe Parkin Daniels. (12 September 2015). "Bogotá tackles basuco addiction". Lancet. 386 (9998):027–1028.

  McDonnell, Patrick J. (2007-05-25). "Argentina confronts plague named Paco – Los Angeles Times". Articles.latimes.com. Retrieved 2009-04-05

  Phillips, Katharine; Adriana Luk; Gursharan S. Soor; Jonathan R. Abraham; Shaun Leong; Dr Jagdish Butany. (June 2009). "Cocaine Cardiotoxicity". American Journal of Cardiovascular Drugs. 9 (3): 177–196.  [1] -  Alkaloid

   

نظر شما