You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • کراک کوکایین( مواد مخدر)         Crack Cocaine

  کلوخه سفید سخت یا ماده پولکی شکل به دست آمده از کوکایین هیدروکلرید است که برای تدخین مناسب‌سازی شده است (1).

  كراك کوکایین يك ماده محرک و شدیداً اعتیادآوری است كه خاستگاه نوع اصل آن آمريكاي جنوبي است و از تغييراتي بر روي برگ گياه كوكا به‌دست مي‌آيد. در اين فرايند ماده‌اي به نام كراك به دست مي‌آيد كه قوي‌تر و سريع الاثرتر از كوكايين است (2).


  این نوع کراک با کراک هرویین که در ایران مصرف می‌شود، به‌جز در نام، هیچ شباهت دیگری ندارد. کراک کوکایین مادۀ محرک است ولی کراک هرویین جزو مواد مخدر سستی‌زا است.

  کراک معمولا در بطری‌های شیشه‌‌ای کوچک یا کیسه‌های پلاستیکی در بازار قاچاق مواد فروخته می‌شود. انواع مختلف کراک ممکن است حاوی ترکیبی از باقی‌مانده‌های کوکایین خالص، کافئین یا آمفتامین‌های مختلف باشد (3).

  کوکایین هیدروکلرید را به دلیل نقطۀ ذوب و بخار بالا نمی‌توان تدخین کرد. کوکایین را در مخلوط جوش شیرین (سدیم بی‌کربنات) با آب می‌جوشانند و سپس با حرارت می‌خشکانند. ماده کلوخه سفت یا پولکی حاصل کراک است. گاهی اوقات این ماده، صابونی شده و به ذرات ریز و مکعبی شکلی بریده و سپس تدخین می‌شود. این کوکایین خالص می‌تواند پودر شود و در یک پیپ شیشه‌ای مخصوص یا روی تنباکو یا ماری‌جوانا ریخته و سپس کشیده شود (4). واژه کراک به صدای ترق و ترقی بر‌می‌گردد که در هنگام گرما دادن این مخلوط شنیده می‌شود (5).

  پیپ شیشه‌ای که برای تدخین کراک استفاده می‌شود دارای یک محفظه فلزی برای نگه داشتن این ماده است. وقتی که ماده موجود در محفظه شیشه‌ای را حرارت می‌دهند ذوب می‌شود و به محفظه و قسمت داخلی دسته پیپ می‌چسبد و در آن‌جا به صورت تفاله خشک و سخت درمی‌آید. این ماده را بعداً می­تراشند و می‌کشند (6).

  کشیدن کراک کوکائین، خطر بیشتری برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت؛ زیرا که معمولاً آن را با سایر مواد ترکیب می‌کنند و این ناخالصی‌های موجود به هنگام سوختن می‌تواند دودهای سمی تولید کرده و خطر زیادی برای فرد به همراه داشته باشد.

  از آنجا که دود کراک چندان قوی نیست، برای تدخین آن از پیپ یا سایر ابزارهای کوتاه استفاده می­کنند. به همین دلیل لب‌های افرادی که دائماً کراک می­ کشند، بر اثر تماس با لبه‌های داغ پیپ، ترک خورده و تاول می‌زند.


  همچنین علاوه بر عوارض مصرف کوکایین، افرادی که کراک مصرف می‌کنند به مشکلات تنفسی شدیدتری نیز مبتلا می‌شوند که از این جمله می‌توان به سرفه‌های شدید، تنفس کوتاه و سطحی و آسیب‌ها یا خون‌ریزی‌های ریوی اشاره کرد (7).

  کراک مستقیماً به داخل شش‌ها استنشاق شده و فوراً به داخل دستگاه گردش خون وارد و به سمت مغز روانه می‌شود. حدود پنج  ثانیه طول می‌کشد تا آثارش ظاهر شود. کراک تدخین شده در عرض چند ثانیه از مرز خونی- مغزی عبور کرده و ایجاد سرخوشی بسیار شدید و آنی می‌نماید که اغلب مشابه اوج لذت جنسی یا ارگاسم وصف می‌شود (8).

  در ابتدا دود و بخار کراک در مصرف کننده شور و شعف بسیار زیادی ایجاد می‌کند که چند ثانیه دوام دارد و سپس با تحریک بسیار نشاط آور با دوام چند دقیقه جایگزین می‌شود. به‌دنبال آن احساسی لذت‌بخش به فرد دست می‌دهد که پنج  تا ده دقیقه باقی می‌ماند و بعد از آن تحریکات کاهش می‌یابد و کم‌کم اثر ماده از بین می‌رود (9).

  کراک کوکایین مانند کوکایین ماده‌ای محرک است ولی برخلاف کوکایین، شدیداً اعتیادآور است و نرسیدن ماده به بدن فرد مصرف کننده باعث سردردهای شدید و کوبنده‌ای می‌شود که این درد فرد را به خشم و خشونت می‌کشد (10).

  بیشتر مصرف‌کنندگان کراک اظهار داشته‌اند که کنترل مصرف این دارو از دست آنها خارج شده‌است. بیشتر این افراد در صورتی که قبلا مواد مخدر دیگری مصرف کرده بودند اذعان داشته‌اند که مصارف مواد قبلی آنان را در تنگنا قرار نداده بود به حدی که نیاز به ترک را احساس کرده باشند ولی استفاده از کراک برای آنها بسیار تکان‌دهنده بوده است. گیرایی کراک تدخینی از کراک تزریقی بسیار بیشتر است. (11)

  کلید واژه ها

  کوکایین، کراک کوکایین،  کراک هروئین، مواد شدیداً اعتیاد آور.

  ارجاعات

  1- دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل. اصطلاحات و اطلاعات مواد مخدر. مترجم: حسین نوری‌نژاد، تهران: دفتر تحقیقات کاربردی پلیس مبارزه با مواد مخدر، 1390، صص25-24.

  2- کاکویی، عیسی. گامی در شناخت مواد مخدر و روانگردان. تهران: دانشگاه علوم انتظامی، 1385،ص222.

  3- ابادینسکی، هوار. مواد مخدر نگاهی اجمالی. مترجم: جلیل کریمی و دیگران، تهران: ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، 1384، ص152.

  4- همان.

  5- کاکویی، عیسی. گامی در شناخت مواد مخدر و روانگردان. همان.

  6- ابادینسکی، هوارد. مواد مخدر نگاهی اجمالی. همان. ص153.

  7) http://fa.wikipedia.org/wiki/کراک_کوکایین

  8) McCoy, H. Virginia, Christine Miles, and James A. Inciardi; survival sex: Inner-City Women and Crack- Cocaine; 1995:172-177.

  9) NIDA; Cocaine Use in America; 1986: April: 1-10.

  10- احتشامی، علی. کلیات و طبقه‌بندی مواد مخدر. تهران: دانشگاه علوم انتظامی، 1385،ص53.

  11- ابادینسکی، هوارد. مواد مخدر نگاهی اجمالی. همان. صص 157-155.

نظر شما