You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.



 • قوم فیوج        People Fyvj

  طایفه فیوج یکی از طوایف شناخته شده سارقان بین المللی است که در تمامی کشور ها فعالیت دارند. افراد این طایفه همگی با یکدیگر نسبت خویشاوندی دارند. افراد طایفه فیوج با هوش و زرنگ هستند  و متأسفانه از استعداد خود در کارهای خلاف استفاده می‌کنند و در سرقت تخصص دارند. از زن و مرد و کودک و بزرگ همگی سارق هستند و انواع روش های سرقت را از کودکی یاد گرفته اند (1).

  فیوج ‌اصالتاً تیره‌ای از مردم هند شمالی هستند که سابقۀ دیرینه دارند و سال ها قبل به دو گروه تقسیم شدند؛ بخشی از آنان با مهاجرت از هند، به کشورهای مجارستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا و فرانسه رفتند و هر چند ابتدا در فرانسه مورد استقبال قرار گرفتند، اما در پی ظهور برخی سوءرفتارها از این کشور رانده شدند. دستۀ دوم فیوج‌ها از طریق بلوچستان به ایران، عربستان و سوریه راه یافتند.

  طایفه فیوج که به تدریج در بسیاری از کشورها پراکنده شدند در هر منطقه‌ای به نامی خاص شناخته می‌شوند به گونه‌ای که فرانسوی‌ها، آنان را با نام «بوهمین» ‌می‌شناسند، هندی‌ها نام «هایدن»، آلمانی‌ها «زیگومر»، پرتغالی‌ها «سی‌جانا» و... را برایشان برگزیده‌اند. افراد فیوج که به سه طایفه بزرگ هندی، بداغی سوری و بداغی جوکی تقسیم می‌شوند، عموماً اندام و دست و صورت خود را خالکوبی می‌کنند و رنگ پوستشان بیشتر سبزه و تیره است (2).

  محل صدور شناسنامه بیشتر اعضای این طایفه که در ایران سکونت دارند کرج، ملایر، نهاوند، خرم‌آباد، بروجرد، ایلام، تویسرکان، تهران و به کولی و غربتی هم مشهورند و کولیها را درتمام نقاط ایران به نامهای جات، جد، جت، گت، زط، پوشه، لوری، لولی، جوگی (جوکی)، فیج، فیوجی، فیوج، فیوچ، زنگی، چگنی، قلقلی، خنیاگر، دوم، توشمال، میشکال، چینگانه،جنگیانه، چنگی،گات، سوزمانی، غریب، فقرا، کلیلانی، قره چی(قاراچی)، کراچی، غریب زاده، غجر، زرگرقوچانی، زرگر کرمانی، غرشمال (قرشمال)، کم بند، غربال بند، غربیل بند، خانی، شمریشن، چنگ زن، خطیر، کوسان، قیوج، ایلیات، لوطی، موزمانی، زنگانه، قوال، کاولی، کابلی، کاول، کاوول، بکاوول، بکاول، یوت، چَلّی، پاپتی، کم چِنی و جَت‌گال و میخوانند».

  در آثار تاریخی از آنها با عناوینی چون بنکشی، بنگالی، غره‌چه، زط یا جت، لوری، لولی، کولی و... یاد شده است.زط قدیمی ترین نامی است که کولیها در ایران در گذشته به آن خوانده شده اند. شگردهای سارقان طایفه فیوج: برخی از آنها در جلوی بانکها و فروشگاههای بزرگ به دنبال یافتن سوژه‌های مناسب کمین کرده و پس از یافتن وارد عمل شده و دست به سرقت می‌زنند. در شیوۀ دیگر نیز با آلوده کردن لباس افراد، توجه آنها را منحرف و هنگامی که طرف مشغول تمیز کردن لباسش است دست به سرقت می‌زنند. اغلب اوقات نیز به عنوان مأمور و حتی با لباس فرم جلو افرادی که از بانک خارج شده و ومقدار زیادی پول همراه خود دارند را گرفته و بعد از پرسیدن چند سؤال و جواب در بازرسی بدنی، از آنها، دست به سرقت می‌زنند. در شیوه‌ای دیگر نیز به عنوان توریست با توجه به تسلطی که به زبانهای خارجی دارند در موقعیتی مناسب و در خیابانی خلوت جلوی افراد را گرفته و از آنها تقاضا می‌کنند تا پول کشورشان را نشان دهند تا آنها بیشتر با پول آشنا شوند بعد آنها را فریب داده و پولهایش  را به سرقت میبرند. برخی اوقات نیز به عنوان مأمور اداره برق، آب، گاز و تلفن یا حتی مأمور بهداشت یا پلیس به درِ منازل مراجعه کرده و پس از ورود به منزل دست به سرقت می‌زنند. در روش دیگر با شناسایی افاغنه غیر مجاز به سراغ آنها رفته و به عناوین مختلف، از آنها سرقت می‌نمایند.

  سایر فعالیتهای این طایفه عبارتاند از: جعل انواع مدارک و عناوین. فروش اشیای عتیقه و طلاجات بدلی، تکدیگری زنان و کودکان آنها، نوازندگی دوره گرد، رقاصی واغفال مردان هوسباز، خرید و فروش ماشینهای مدل بالا، رمالی و فالگیری (3).

  کلید واژه ها

  کولی، قوم فیوج، قوم خلافکار، شگردهای سرقت.

  ارجاعات

  1- ذکاء،یحیی. کولی و زندگی او. تهران: انتشارات هنرهای زیبای کشور،۱۳۳۷،ص32.

  2- محیط طباطبایی، احمد. زط = جات = کولی. مجله آینده فروردین. خرداد۱۳۶۶،شماره36،ص14.

  3- نصری اشرفی، جهانگیر. نمایش و موسیقی در ایران. تهران: انتشارات اَروَن،۱۳۸۳،ص31

نظر شما