You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • دله دزد                   Sneak thief  larcener

   در اصطلاح عامیانه، آنکه چیزهای کم ارزش می­دزدد. آنکه چیزهای کم بها دزدد.آنکه دزدی­ های خرد و ناچیز کند. دزد چیزهای کم ارزش. نظیر آفتابه دزد و مانند آن، دزدی که به چیزهای کوچک خاصه خوراکی­ های مختصر و ارزان بها و غیره قانع باشد (1).  

  يکي از علل رواج دله دزدي در سراسر دنيا اين است که تعريف دقيقي براي اين جرم وجود ندارد و تشخيص آن از اشتباه و خطا، کار چندان آساني نيست. آمار دقيقي از اين معضل اجتماعي وجود ندارد ولي قدر مسلم آن است که اين عمل در همه جاي دنيا وجود دارد و تأثير عواملي چون مليت، زبان، جنسيت، ميزان پيشرفته بودن اقتصاد جامعه و... کمتر از حد انتظاراست.

  بيشتر دله دزد‌ها آماتور هستند؛ با اين حال کساني هم هستند که ترفند‌ها و شگردهاي ماهرانه‌اي تري به کار مي‌برند و دله دزدي را براي خود شغل ساخته‌اند.

  اين نوع دزدي، بيشتر در فروشگاه‌هايي اتفاق مي‌افتد که مشتريان دسترسي کامل به کالا دارند و امکان دست زدن و جابه جايي کالا برايشان فراهم است.


  دله دزد‌ها بيشتر کالاهايي را هدف قرار مي‌دهند که قيمتشان بالا، حجمشان اندک و قابل مخفي کردن و کاربردشان عمومي‌تر باشد. سيگار، تن ماهي، گوشي موبايل، جواهرات و پوشاک، کالاهايي هستند که در هر فروشگاهي، در صورت در دسترس بودن، در معرض سرقت و دله دزدي قرار دارند      


    سارقان مذکور را مي‌توان به دو گروه تقسيم کرد: حرفه‌اي‌هايي که براي کسب درآمد سرقت مي‌کنند و معمولاً اجناس دزدي را به فروش مي‌رسانند و کساني که براي مصرف خودشان مي‌دزدند. گروه اول، نسبت به نحوه کارکرد سامانه حفاظتي، ميزان مجهز بودن فروشگاه‌ها، محل قرار گرفتن اجناس با ارزش‌تر و... اطلاعات خوبي دارند و همچنين با شگردهاي خاصشان، از مشهور شدن ميان مغازه داران فرار مي‌کنند ولي گروه دوم ناشي‌تر بوده و سريعاً لو مي‌روند. ميزان سرقت اين افراد نيز در مقايسه با گروه اول کمتراست.

  دله دزدان اماکني را براي سرقت انتخاب مي‌کنند که از ابزارهاي نظارتي و حفاظتي همانند دزدگير فروشگاهي يا دوربين مداربسته برخوردار نباشند و به گونه‌اي نيز عمل مي‌کنند که مديران فروشگاه‌ها متوجه نشوند و براي جلوگيري از تکرار سرقت، اقدامي انجام ندهند    


  فروشگاه‌هايي که سامانه حسابداري دقيقي دارند، سريعاً متوجه قضيه شده و اقداماتي را براي جلوگيري از اين ضرر انجام مي‌دهند ولي کساني که حساب و کتاب دقيقي ندارند و اطلاعاتشان از موجودي و اجناس فروش رفته و... دقيق نيست، هيچ­گاه متوجه نمي‌شوند و پاتوق مناسبي را براي دله دزدان ايجاد مي‌کنند و علاوه بر از دست دادن اموالشان، مشترياني را نيز که نسبت به محيط فروشگاه حساس هستند، از دست مي‌دهند.


  جالب است، جمع ميزان سرقت دله دزدها از مغازه ها به مراتب بيشتر از سرجمع ميزان سرقت هايي است که در اوقات تعطيلي رخ مي ­دهد (2).

   

  کلید واژه ­ها

  دله دزد، سرقت، کالای کم ارزش.

  ارجاعات

  1- عمید، حسن. فرهنگ عمید.تهران: انتشارت امیر کبیر، 1375،ص263.

  2- نقی زاده، علیرضا. «عوامل مؤثر در سرقت های کوچک.» فصلنامۀ تحقیقات جنایی، شماره یک، زمستان 1391، ص39.

   

   

   

نظر شما