You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • سلاح های لیزری    Laser Gun

  سلاح لیزری عبارت است از سلاحی که توسط آن امواج همسان تقویت شده از جنس نور به شکل ممتد یامتناوب تولید می­شود و توانایی از بین بردن، آسیب رسانی و از کارافتادگی موقت یا دائم انسان یا موجودات زنده یا اشیا را دارد (1).

  لیزر مخفف یک عبارت­ است که ابتدای هریک از وازه هایش کلمه لیزر را می­سازد. نام کامل لیزر:" تقویت نور ناشی از گسیل القایی" است. از زمان اختراع لیزر در سال 1960، کاربردهای نظامی انرژی های هدایت شده، به دلیل ویژگی­هایی همچون نامحدود بودن مهمات و توانایی تخریب فراوان و کنترل از راه دور، مورد توجه قرار گرفت. همراه با روند تکامل لیزرها، مجموعه ای از کاربردها از چاقوهای جراحی لیزری گرفته تا دستگاه­ های خودکار پخش موسیقی با دیسک­های فشرده، ساخته شدند. در طی دهۀ  70و 80 میلادی، وزارت دفاع ایالات متحده با انجام آزمایش ­های گوناگونی، سلاح­هایی با انرژی هدایت شده را مورد بررسی قرار داد. این امر در جهت دفاع راهبرد به اوج رسید، اما با فروکش کردن جنگ سرد، بودجۀ سلاح­های لیزری نیز کاهش یافت و بدین لحاظ تاکنون تنها نمونه­های کاربردی اندکی از آنها ساخته شده است (2)

  هم اکنون استفادۀ نظامی از لیزرها، محدود به هدف­ گیری و اندازه گیری مسافت به منظور افزودن بر دقت گلوله های تفنگ و توپ و بمب هاست. مهم ترین کاربردهای نظامی لیزر عبارت اند از:

  الف) فاصله یاب­های لیزری: فاصله یاب لیزری مبتنی بر همان اصولی است که در رادارهای معمولی از آنها استفاده می­شود.یک تپ کوتاه لیزری (معمولا با زمان 10 تا 20 نانوثانیه) به سمت هدف نشانه گیری می شود و تپ پراکنده برگشتی به وسیلة یک دریافت کنندۀ مناسب نوری که شامل آشکار ساز نوری است ثبت می­شود. فاصلۀ مورد نظر با اندازه گیری زمان پرواز این تپ لیزری به دست می­آید.

  ب) علامت گذارهای لیزری: دومین کاربرد نظامی لیزر در علامت گذاری است. اساس کار  علامت گذاری لیزری خیلی ساده است: لیزری که در یک مکان سوق الجیشی  قرار گرفته است  هدف را روشن می سازد به خاطر روشنایی شدید نور هنگامی که هدف به وسیله یک صافی نوری با نوار باریک مشاهده شود به صورت یک نقطه روشن به نظر خواهد رسید. سلاح که ممکن است بمب، موشک یا اسلحۀ منفجر شوندۀ دیگری باشد به وسیلة یک دستگاه احساسگر مناسب مجهز شده است.

  در ساده ترین شکل این احساسگر می­تواند یک عدسی باشد که تصویر هدف را به یک آشکار ساز نوری ربع دایره­ای که سامانه فرمان حرکت سلاح را کنترل می­کند، انتقال دهد؛ بنابراین می ­تواند آن را به سمت هدف هدایت کند. به این ترتیب هدف گیری با دقت بسیار زیاد امکان پذیر است. علامت گذاری ممکن است از هواپیما، بالگرد یا از زمین انجام شود (مثلاً با استفاده از یک علامت گذار دستی)

  ج) سلاح های هدایت انرژی: سومین کاربرد کنونی کوشش قابل ملاحظه­ای هم در آمریکا و هم در روسیه برای ساخت لیزرهایی است که به عنوان سلاح­های هدایت انرژی به کار می­روند. در مورد دستگاه های  قوی لیزری مورد نظر با توان احتمالا در حدود مگا وات (حداقل برای چند ده ثانیه) یک دستگاه نوری باریکه لیزر را به هدف (هواپیما، ماهواره یا موشک) هدایت می­ کند تا خسارت غیر قابل جبرانی به وسایل احساسگر آن وارد کند یا اینکه چنان آسیبی به سطح آن وارد کند که نهایتاً در اثر تنش های پروازی دچار صدمه شود .سامانه های لیزر مستقر در زمین به خاطر اثر معروف به شکوفایی گرمایی که در جو اتفاق می افتد فعلا چندان عملی به نظر نمی­رسند. جو زمین توسط باریکه لیزر گرم می ­شود و این باعث می­شود که جو مانند یک عدسی منفی باریکه را واگرا سازد. با قرار دادن لیزر در هواپیمای در حال پرواز در ارتفاع بالا  یا در یک سفینه فضایی می­توان از این مسئله اجتناب ورزید.(3)

  استفاده از لیزر در مأموریت­های پلیس

  الف) نشانگر لیزری تفنگ (مگسک لیزری تفنگ): نشانگر لیزری تفنگ­ها بر اصل متفاوتی استوار است.برخی پرتوهای لیزی موازی با مسیر گلوله فرستاده می­شوند تا نقطۀ اصابت گلوله را بررسی و قابل رویت کنند.این روش ویژۀ تیر اندازان ماهر و نشانه گیرهای حرفه­ای است.

  بعضی دیگر داخل کادر نشانه گیری اسلحه، به جای خط صلیبی شکل داخل دوربین اسلحه نقطه ­ای قرمز دارند. در هر دو مورد، ممکن است در اطراف نقطه یک حلقه باشد.

  ب) اندازه گیری سرعت با استفاده از لیزر: پلیس برای اندازه گیری سرعت اتومبیل­ها یک سیگنال لیزری به سوی هدف می­فرستد.این پرتو پس از برخورد با هدف باز می­گردد و با نوری که هنوز با اتومبیل برخورد نکرده، ترکیب می­شود. حاصل این ترکیب یک نوسان است که هرچند هدف سریع تر حرکت کند، فرکانس بالاتری پیدا می­کند یا زیرتر می ­شود. سرعت باید مستقیماً از مقابل یا از پشت سر اندازه گیری شود.

  اگر جهت اندازه گیری زاویه دار باشد سرعت اندازه گیری شده از مقدار واقعی سرعت کمتر خواهد بود. این بدان معنی است که امکان اندازه گیری ارقام اشتباه خیلی بزرگ وجود ندارد.

  موفقیت این نوع اندازه گیری بستگی به این دارد که اتومبیل بخش یا قسمت مناسبی برای بازتاب داشته باشد. پلاک اتومبیل برای این منظور بسیار مناسب است چون ممکن است از گونه ­های مختلف اشیای بازتاب دهنده ساخته شده باشد. سطوح کدر نیز قابل قبولند اما بیشینه مسافت را کاهش می دهند.(4).

  کلید واژه­ ها

  سلاح­ های لیزری، اندازه گیری سرعت، نشانگر لیزری، علامت گذاری لیزری.

  ارجاعات

  1-    ماده 1 بند  چ آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز،1392

  2-    http://daneshnamesd.roshd.ir/mavara/ mavara-index

  3-   http://daneshnamesd.roshd.ir/mavara/ mavara-index

  4- http://making.blogfa.com/post /231

نظر شما