You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
 • لانچر آی ام فایو (اسپري فلفل نيمه اتوماتيك)     Im5 launcher

  سلاحی است که کارتریج‌های فلفل و رنگی را تا مسافت 12 متر با صدای زیادو قدرت بالا به سمت هدف پرتاب می‌کند (1)

  این روزها در بیشتر جوامع زنان و دختران زمانی که از خانه بیرون می‌روند با خود اسپری فلفل یا دیگر ابزار دفاعی را حمل می­کنند؛ هرچند که این ابزار بازدارندگی زیادی نیز ندارد.

  محققان به دنبال تولید تجهیزاتی هستند که سه عامل اساسی صدا و نور زیاد و برد بیش از 10 متر با اثرگذاری خوب روی هدف را تولید کنند که پرتابگر Im5 تقریباً این موارد را دارد. از این پرتابگر می‌توان همانند یک تپانچه استفاده کرد و با هربار گلوله‌گذاری تا 5 گلوله به سمت هدف شلیک نمود و تفاوت اساسی آن با اسپری، پرتاب كارتريج فلفلي و ... تا حدود 12 متر است (2)

  پرتابگر  Im5ابزاري دستي و كوچك براي دفاع است كه در كيف دستي، غلاف سلاح يا كوله پشتي قرار مي‌گيرد و به راحتی قابل حمل است. برخورد گلوله فلفلی این سلاح به فرد مهاجم سبب سوزش شدید بینی، گلو و چشم‌ها می‌شود (3)

  اين سلاح، ابزار غيركشنده است اما استفاده غیرصحیح و نشانه‌روی و شليك مستقيم به سمت چشم افراد مهاجم باعث كوري افراد مي‌شود. شليك به سمت بيني و صورت، به غيراز چشم افراد سبب سوزش زياد و سوختگي مي‌شود. پرتابگر Im5خصوصيات بارز تيزر و اسپري فلفل را با يكديگر تركيب كرده است: نور ليزري، صداي زياد، پرتاب گلوله و آثار زمين‌گير كننده پودر فلفل پاوا با برد 12 متر (4)

  نور لیزری این سلاح سبب گیجی و ترس فرد مهاجم می‌شود و صدای زیاد شلیک آن سبب ترس مهاجم از قدرت سلاح می‌گردد و همین دو عامل با توجه به تحقیقات گسترده موجب تغییر نظر فرد مهاجم و متواری‌شدن وی می‌شود. اين دستگاه بيشتر شبيه يك سشوار است تا يك سلاح دستي اما وزن آن نسبتاً زياد است. در اين سلاح به دليل به كاربردن ليزر، هدف‌گيري با آن بسيار آسان است. این سلاح دارای کارتریج‌های رنگی سیاه، سفید، آبی، قرمز، صورتی و کارتریج فلفل و اشک‌آور است (5)

   

  کلید واژه ­ها

  سلاح غیر کشنده، گلوله فلفلی، اسپری فلفل نیمه خودکار، پرتابگرIm5.

  ارجاعات

  1-   www.gizmag.com/go/8270/Avurt IM-5 non lethal self defence pepper gun By Kyle Sherer October 31,2007

  2-    www.selfdefensegearco.com/IM5-LauncherSelfProtectionGun.htm

  3-     مودتی، علی. سلاح‌های پلیسی غیرکشنده. معاونت پژوهش دانشگاه علوم انتظامی امین، 1393،ص142.

  4-    non lethal weapons By niel davison 2009

  5-    مودتی، علی. همان.

نظر شما