You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • تونفای پلیس         PoliceTonfa    

  تونفا سلاحی است که در درگیری های خیابانی مورد استفاده نیروهای پلیس قرار گرفته و نوعی پیشرفته از باتون می باشد. این سلاح دارای 60 سانتی متر طول و دستگیره ای عمودی بوده و کاربردی قابل توجه در دفاع و حمله دارد (1).

  تونفا یا تولفا ، معمولا" اسلحه ای چوبی بوده که در قدیم در آسیاب های دستی مورد استفاده قرار می گرفت که با چرخانیدن آن غلات را آسیاب کرده و در مواقع نیاز، از آن در دفاع و حمله استفاده می کردند. این سلاح را بهترین سلاح رزمی ویژه دفاع دانسته اند ، چرا که در مقایسه با سلاح های 13 گانه رزمی ژاپنی، از کارآیی منحصر به فردی در دفاع برخوردار است (2).

   در سالیان اخیر ، تونفا به علت ویژگی های خاص دفاعی به عنوان یکی از سلاح های مصوب در پلیس اکثر کشورهای جهان، مورد توجه قرار گرفته است. برای اولین بار، کشور فرانسه پس از سال ها تحقیق و پژوهش ، تونفا را به عنوان سلاح اصلی پلیس معرفی نمود و پس از آن ، دوره های ویژه تربیت مربی و آموزش این سلاح در سطح اروپا برگزار گردید(3).

   در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز ، این سلاح برای اولین بار توسط یگان ویژه ناجا مورد توجه و استفاده قرار گرفت و در کنترل اجتماعات ، از این سلاح استفاده می شود (4). تونفا به صورت ثابت و تاشو ( تلسکوپی ) بوده و در سه سطح آموزش، نمایش و عملیاتی تولید می شود. جنس آن از پلی کربنات بوده و طول آن 60سانتی متر و وزن آن 680 گرم می باشد (5).

  محاسن این سلاح عبارتند از:

  1-قدرت مانور و سهولت حرکت. 2- اجرای ضربات و دفاع های مناسب. 3- حمل و نقل سبک.4- تقویت عضلات مچ دست ، ساعد و بازو.

  کلید واژه ها

  تونفا، باتون، سلاح دفاعی، پلی کربنات.

  ارجاعات:

  1-     نظری منظم، مهدی. آموزش تونفا. تهران: معاونت آموزش ناجا؛ 1388. ص 17.

  2-     دمورا، فومیو. تونفا سلاح کاراته در دفاع شخصی. تهران: انتشارات المپیک ورزش؛ ص 7.

  3-     محمودی، محمود. رهایی گروگان. تهران: معاونت آموزش ناجا؛ 1388.

  4-     حسینی، حسین و جدی، سید مجید. مدیریت بحران با رویکرد امنیت عمومی (1). تهران: معاونت آموزش ناجا. 1385. ص 205.

  5-     ویژه نامه هفتمین نمایشگاه بین المللی پلیس. ایپاس.

نظر شما