You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. •  

  تیراندازی            Shooting

  با بررسی اسناد و مدارک تاریخی مشخص شده است یادگیری وآموزش تیراندازی مقارن باکشف سلاح های پرتابی برای شکاربوده است. بسیاری ازسلاح های قدیمی را از وسایل شکار مانند نیزه وکمان اقتباس می کردند.در اسکاندیناوی، دشنه ای ازجنس چخماق متعلق به سال 1800 ق. م یافته اند که یکی ازقدیمی ترین نمونه های این سلاح دراروپا به شمارمی رود. دشنه ها را ازجنس سنگ، استخوان، چوب و فلز نیز می ساخته اند (1)

  به گفته ((هردوت)) مورخ یونانی، ایرانیان دارای سه صفت ممتاز بودند:1) جوانمرد بودند 2)راست می گفتند 3)راست به اسب می نشستند و راست تیر می انداختند.


  ویژگی هایی که یک ایرانی را از مردمان سایر ملل جهان تمیز می داد. در کتاب حماسی شاهنامه فردوسی اشعاری وجود دارد که حاکی از نقش تیر اندازی در بین ایرانیان قدیم و جنگ های آنان بوده است و بارها از حاکمان، دلیران و رزم آورانی نام می برد که در هنگام بزم و شکار، برای سرگرمی خود و مشاهده قدرت و جسارت شاهزادگان و دیگر نام آوران، مسابقات تیراندازی را برگزارمی کردند و برندگان آن را با دریافت جوایز مفتخر می نمودند. با ظهور دین مبین اسلام، تیراندازی هم به عنوان یک نیاز و هم یک تفریح سالم مورد توجه قرار گرفت، مهارت مسلمانان در تیراندازی یکی از پایه های اصلی آنان در رزم بود. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: "سوارکاری و تیراندازی بیاموزید که از بهترین ورزش هاست" (2(

   نخستین باشگاه تیر اندازی در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی توسط آلمانی ها راه اندازی شد، که عضویت در آن فقط به مردان محدود می شد. در اوایل قرن شانزدهم میلادی، با ساخت اسلحه های گرم و تفنگ های لوله بلند، تیراندازی در مراسم مذهبی و اعیاد مختلف به صورت آداب و رسوم مردم آن زمان شکل گرفته و مسابقاتی نیز با تفنگ برگزار می گردید.

  با توسعه و ساخت ابزارهای تیراندازی با سلاح، اولین مسابقات رسمی در قرن 19 میلادی آغاز و اولین المپیک سال 1896 آتن در 9 رشته ورزشی برپا گردید که در بین آنها تیراندازی از بیشترین شرکت کننده برخوردار بود.

   اولین مسابقات تیر اندازی قهرمانی جهان در سال 1897 میلادی توسط باشگاه تیر اندازی لیون فرانسه به مناسبت جشن بیست و پنجمین سال تاسیس باشگاه در مسافت 300متر برگزار گردید (3)

  سازمان های اداره کننده ورزش تیراندازی:

  1-         فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی ISSF :

  فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی در سال 1907 تأسیس گردید و در سال 1915 این فدراسیون منحل شد. در سال 1915 با نام UIT (union international de tir) اتحادیه بین المللی تیراندازی مجددا سازماندهی گردید.

   در سال 1939 فعالیت های این فدراسیون به حالت تعلیق درآمد و در سال 1947 فعالیت های خود را از سر گرفت. در پانزدهم جولای 1998 عنوان "فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی" انتخاب گردید و علامت اختصاری آن ISSF می باشد. تجدید سازمان این فدراسیون را کمیته بین المللی المپیک (IOC ) بر عهده دارد. مکان مورد استقرار ISSF در حال حاضر در شهر مونیخ آلمان می باشد.

  2-         فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران:

  فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران در سال 1337 هجری شمسی مصادف با سال 1958 میلادی تأسیس شده و تا کنون 14 نفر به عنوان رئیس فدراسیون بر آن مدیریت داشته اند.در حال حاضر این فدراسیون با هیئت های تیراندازی زیر مجموعه خود (32 هیئت در سراسر کشور) مسئولیت اداره ورزش تیراندازی را بر عهده دارد (4)

  از جمله کاربردهای تیراندازی برای افسران پلیس، در هنگام مواجهه با مجرم فراری می باشد. آنها از طرفی مجبور به دستگیری او هستند، اما محدودیت هایی چون وجود مردم، مانع از تیراندازی ماموران می شود؛ در حالی که مجرم بدون هیچ ملاحظه ای اقدام به تیراندازی میکند. لذا پلیس باید به گونهای تیراندازی کند که به مردم کوچکترین صدمه ای زده نشود.


  مهارت تیراندازی افسران در این هنگام بسیار اهمیت دارد. به همین منظور شبیه سازی طراحی شده، که به مثابه تیراندازی عملیاتی برای پلیس خواهد بود و مهارت تیراندازی ماموران را افزایش خواهد داد. ماموران اگر در کمتر از یک دقیقه نتوانند در این شبیه ساز تیراندازی کنند خود را شکست یافته فرض می کنند. لذا با تمرین، مهارت خود را افزایش می دهند.

   

  کلیدواژه ها:

   

  تیراندازی، تاریخچه، فدراسیون جهانی .

   

  ارجاعات

   

  1-     اقلیمی، قاسم. پلیس ومهارت های تیراندازی، انتشارات دانشگاه علوم انتظامی؛1390، ص 16.

  2-     كنز العمال، ج 4، ص 344.

  3-     فربد علیرضا. تاریخچه تیراندازی. تهران: انتشارات مرصاد؛1388، ص 12.

  4-     همان. ص 16.

نظر شما